Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Toksiška mama – kas ji?

„Giliai suaugusiųjų, patyrusių prievartą vaikystėje, viduje, net jei šie žmonės vėliau pasiekė sėkmę gyvenime, ir toliau gyvena išsigandęs ir bejėgis vaikas“, – teigia amerikiečių psichoterapeutė Susan Forward, knygos „Toxic Parents“ autorė.

Ypatingai radikalūs specialistai netgi tvirtina, kad šiais laikais apskritai bet kurią mamą galima pavadinti toksiška. Ar tikrai taip yra?

Nusprendžiau tai išsiaiškinti ir štai kas gavosi.

Drauge su meile – smurtas ir pažeminimas

Kas antra motina (!!!) vienokiu ar kitokiu laipsniu atlieka destruktyvius impulsyvius veiksmus vaiko atžvilgiu.

Kaip ir kiekvienas suaugęs, subrendęs žmogus, mama turi laisvę pasirinkti savo reakciją – iš karto rėkti ir pliaukštelėti vaikui ar spręsti situaciją atvėsinus nervus.

Šią reakciją įtakoja daugybė veiksnių:

  • Kaip mama šiandien miegojo ir ar apskritai miegojo;
  • Kaip seniai pavalgė ir ar apskritai šiandien valgė;
  • Prieš kiek laiko kalbėjosi su suaugusiu žmogumi, o ne vien su mažu vaiku;
  • Kokie jos santykiai su partneriu, ar jis dalyvauja buityje;
  • Ar turi mama psichologinių ar fizinių sutrikimų – geria tabletes ir pan….

Ir t.t.

Remiantis aukščiau pateiktu konstruktoriumi, galime gauti labai išsekusią, pervargusią mamą, kuri nori išsimiegoti, o čia dar dėl vaiko išdaigų staiga teks daryti neplanuotą remontą. Ir jos netikėtą agresyvią reakciją gali sukelti būtent minėtos problemos, bei įgūdžio save palaikyti stoka.

Ką daro toksiškos mamos?

Kaltina. Žemina. Visomis prieinamomis priemonėmis naikina vaiko asmenybę. Mama gali lengvai išvadinti sūnų buku idiotu, tingiu gyvuliu, asilu, debilu, o dukrą – nemokša, apsileidėle, negražia, kreivakoje… (kas tuo susidūrė, galite įrašyti savus vaikystėje girdėtus epitetus).

Ji smerkia ir nepriima vaiko tokio, koks jis yra. Ji tiesiogine šio žodžio prasme jaučia malonumą, naikindama vaiko asmenybę. Manipuliavimas ir šaltas ledinis tonas, susvetimėjimas, kalbėjimo apie jausmus nebuvimas, nuolatinis siekis pritempti vaiką prie jos susigalvoto idealo – štai ko nori toksiška mama. Ji tarsi vampyrė geria savo vaikų sultis, palikdama iš jų tik kūnišką apvalkalą.

Apytikslis tokios mamos emocinių ginklų arsenalas:

Įžeidinėjimai, naikinimas žodžiais – kad tu nudvėstum, geriau būčiau tavęs negimdžiusi, kam tu apskritai toks reikalingas;

Žeminančios bausmės – priversti valgyti, kas nukrito ant grindų, vaikščioti su prišlapintomis kelnėmis;

Emocinis šantažas: jei nepadarysi ko reikalauju – susirgsiu, numirsiu, argi nematai kaip blogai jaučiuosi. Tai daroma labai emocingai, su įsitraukimu. Toksiška mama tiksliai žino, kaip ir ką pasakyti, kad pasiektų, ko nori.

Kas vyksta su vaiku?

  • Absoliutaus beviltiškumo jausmas;
  • Neapykanta sau;
  • Totalus kaltės jausmas;
  • Jausmas, kad aš esu visiškas menkysta, kad esu absoliučiai nereikšmingas ir niekam nesvarbus;
  • Nesugebėjimas užmegzti santykius su kitais žmonėmis.

Dažnai tokie vaikai atsisako gyventi (net iki suicido) arba nuolat kovoja už meilę ir priėmimą. Vėliau jie kuria santykius su netinkamais partneriais, negali pasirinkti tų dalykų, kas jiems patiems tinka ir yra naudinga, naikina save alkoholiu, narkotikais. Jie negali gyventi normalaus gyvenimo. Jie tiesiog egzistuoja.

Informacijos šaltinis: https://seimairnamai.eu/toksiska-mama-kas-ji/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.