Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata, Vaikų teisių apsauga

Žakas: Nepalikite vaikų vienų socialiniuose tinkluose

Dar 2015 metais Rusijoje prasidėjęs savižudybę skatinantis žaidimas „Mėlynasis banginis“ („Sinij kit“) jau pasiekė ir Lietuvą. Psichologai bendradarbiaudami su tėvais nagrinėja realius atvejus ir siekia neleisti pasiekti tragiško žaidimo finalo.

Socialiniuose tinkluose sparčiai paplitęs žaidimas arba kitaip tariant psichologinis šantažas visai neseniai išverstas į lietuvių kalbą ir ne vienoje paauglių pokalbių grupėje sulaukė didžiulio dėmesio. Žaidžiantieji gauna 50 užduočių sąrašą, kuriame ir savo kūną alinti bei žaloti liepiančios, ir iš pažiūros visai nekaltos užduotys tokios kaip banginio piešimas ant lapo.

Žaidimo finalas – savižudybė nušokant nuo daugiaaukščio arba pasikorimas. Užduočių atlikimas turi būti fotografuojamas arba filmuojamas ir siunčiamas žaidimo administratoriams.

Nusprendus iš žaidimo pasitraukti lengva nebus. Žaidžiančiajam pradedama grasinti artimųjų sveikata ir gyvybe. Kaip užkirsti kelią gresiančioms nelaimėms bei apsaugoti pačius pažeidžiamiausius bręstančius piliečius pataria socialinių tinklų ekspertas Arijus Žakas ir vaikų bei paauglių psichologas Aleksandr Segal.

„Kad ir kaip banaliai tai skambėtų, reikia kalbėtis su vaikais. Nepatikėsite, kiek daug galima sužinoti tiesiog paklausus,“ – sako A.Žakas.

Jam pritaria ir psichologas A.Segal: „Pirmiausiai, tėvai turi įvertinti, ar jų vaikas patenka į rizikos grupę. Jei vaikas lengvai bendraujantis, atviras, dažnai ateina pasitarti ar paprašyti pagalbos, tuomet didelė tikimybė, kad jis neužkibs ant tokių psichologinių kabliukų. Tačiau jei vaikas yra uždaras, nuolatos prislėgtas, kalbėdamas duoda užuominas apie savižudybę ar net žalojasi – tai yra rizikos grupės požymis ir tėvams reikia ieškoti žaidimo požymių bei įrodymų.“

„Mėlynojo banginio“ žaidimas tėra ledkalnio viršūnė internete esančių pavojų. Asmeninės informacijos viešinimas, pornografija, neapykantos bei smurto proveržiai ir, žinoma, patyčios yra didžiausios socialinių tinklų grėsmės.

Suicidinio žaidimo kūrėjai, o vėliau ir jų pasekėjai – administratoriai prisipažįsta, kad tenorėjo pabandyti, ar jiems pavyks internetu valdyti žmones. Tad socialiniai tinklai savaime nėra blogis, bet yra puiki terpė tam blogiui sklisti.

„Kai vaikas išeina į kiemą, mes jam papasakojame, su kokiomis grėsmėmis galima susidurti. Kai vaikas „išeina“ į internetą, mes jam nesakome nieko. Norėdami apsaugoti savo vaikus, negalime internete palikti jų vienų. Tai nebūtinai reiškia, kad patys privalome užsiregistruoti į visus paauglių pamėgtus socialinius tinklus ir tapti jų draugais. Tačiau turime žinoti, kas vyksta, sekti situaciją, tikrinti, kokiuose pokalbių grupėse jie dalyvauja, su kokiais žmonėmis jie bendrauja virtualiai,“ – pataria socialinių tinklų ekspertas A.Žakas.

„Viena didžiausių problemų – tėvai, mokytojai ar apskritai suaugę žmonės praktiškai visiškai nežino, ką vaikai ir paaugliai veikia internete. Norint kalbėti su jaunuoliais jų kalba, mes privalome mažų mažiausiai suprasti, kas vyksta, kur vyksta ir kaip vyksta,” – įsitikinęs A.Žakas.

„Mėlynojo banginio“ žaidime vaikai yra įbauginami, kuomet pagal IP adresą žaidimo administratoriai įvardiją tikslų adresą, kur šiuo metu yra žaidėjas. Baimindamiesi, dėl savo artimųjų gyvybės arba tėvų reakcijos, vaikas nusprendžia su šantažuotojais kovoti vienas, o tai yra viena didžiausių klaidų.

Pasak psichologo Aleksandr Segal, dažniausiai vaikams nepavyksta nuslėpti nuo tėvų visko, tad būdami budrūs, tėvai gali pamatyti, ar vaikas atsikėlė naktį, ar nusipiešė kažką ant kūno, ar parašė žinutę apie šį žaidimą.

Kreipdamiesi į specialistus tėvai gali padėti vaikui išspręsti jau esamas problemas bei užkirsti kelią galimai tragedijai.

PAGALBOS TELEFONAI:

Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linija*
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888I-VII
visą parą
Vaikų linija*

Budi savanoriai konsultantai, profesionalai

116 111I-VII
11:00 – 21:00
Vilties linija*

Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

116 123I-VII
visą parą
Pagalbos moterims linija*

Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai

8 800 66366I-VII
visą parą
Linija Doverija*

(rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai

8 800 77277II–VI

16.00–20.00

Krizių įveikimo centras*

Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt). *Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.

8 640 51555I–V

16.00–20.00

VI

12.00–16.00)

Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius(8-5) 275 75 64I-VII
visą parą

*Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

PAGALBA INTERNETU:

Jaunimo linija

Emocinė parama teikiama jaunimui

Registruotis ir rašyti: www.jaunimolinija.lt/laiskai

www.jaunimolinija.lt/pokalbiai-internetu.

atsako per 2 darbo dienas

Pokalbiai internetu vyksta trečiadieniais ir penktadieniais 18-22 val., šeštadieniais 13-17 val.

Vaikų linija

Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams

Registruotis ir rašyti: www.vaikulinija.ltatsako per 2-3 darbo dienas
Vilties linija

pagalba teikiama suaugusiems

Rašyti svetainėje: paklausk.kpsc.lt/contact.php arba rašyti el. paštu: vilties.linija@gmail.comatsako per 3 darbo dienas
Pagalbos moterims linija

Pagalba teikiama moterims ir merginoms

Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltatsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijos

internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt

Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.ltatsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems

Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems.

Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

Rašyti el. paštu:

laukiam@artimiems.lt

atsako per 2-3 darbo dienas

Papildoma informacija – www.klausau.lt

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.