Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Susitarimuose su vaikais įsakmus tonas neveikia – svarbu būti tinkamo elgesio pavyzdžiu

Kas gali padėti vaikams nuo mažens geriau suprasti, kad greta mūsų teisių visada yra atsakomybės – vis dažniau įvairiose gyvenimo srityse keliamas klausimas, vaiko teisių gynėjai susirūpinimą girdi iš tėvų, mokytojų.

Vaiko teisių gynėja psichologė Rasa Jankūnaitė laikosi požiūrio, kad tokios vaiko būdo savybės, kaip pareigingumas ir atsakingumas, ugdomos rodant tinkamą pavyzdį šeimoje, visuomenėje.

„Nuo mažens vaikas yra smalsus aplinkai, įsimena šalia esančių žmonių elgesį ir jį atkartoja. Todėl augančiam vaikui svarbu matyti, kad šeimoje, artimųjų rate, mokykloje ir kt. suaugusiųjų žodžiai sutampa su jų veiksmais.

Beje, vaikas imlus ne tik geriesiems, bet ir netinkamiems pavyzdžiams – tad priešpriešos tarp suaugusiųjų elgesio ir išsakomų minčių neturėtų kilti“, – kalba psichologė.

Padėkime vaikui suprasti, kad atsakomybių turi visi

Pasitaiko, kad kalbant su vaiku apie jo atsakomybes, tiesiog paliepiama: „sutvarkyk“, „paruošk“ ir t. t. O kartais patys suaugusieji nesilaiko taisyklių, kurių besąlygiško priėmimo tikisi iš vaiko. Visa tai formuoja tam tikras vaiko nuostatas.

„Pavyzdžiui, netinkamas tėvų tonas vaikui gali sukelti įvairiausius jausmus – nuo nuolankumo iki maištavimo, net ir kai aptariame kasdienius sūnaus ar dukros darbelius – kasryt pasikloti lovą ar pavedžioti šunį. Juk nė vienam nėra malonu, kai su mumis kalbama įsakmiai, ir vaikai čia ne išimtis“, – sako vaiko teisių gynėja.

Taip pat vaiko elgesiui yra reikšmingos tėvų išsakomos mintys, santykiai su aplinkiniais, jų kasdieniai įpročiai. Jeigu tėvai ragina sūnų ar dukrą valytis dantis ryte ir vakare, patys tą reguliariai turi daryti. Jeigu norima, kad atžala į mokyklą išeitų papusryčiavusi, tegul pusryčiai tampa šeimos ritualu.

Pasak psichologės, svarbu, kad vaikas suvoktų: ne tik jis turi pareigų ir atsakomybių – skirtingų jų turi kiekvienas šeimos narys ar bet kuris kitas žmogus.

Pamėginkime atsakomybes padaryti patraukliomis

Nuo mažų dienų formuojami vaiko įpročiai ir kuriama rutina ilgainiui vaikui taps savaime suprantami. Vaiko atsakomybės, įsipareigojimai, užduotys jam gali tapti netgi patraukliomis.

Laikytis žodžio, sutartu laiku grįžti namo ar prisidėti prie bendrų buities darbų šeimoje, įsitikinusi pašnekovė, iš vaiko ypatingų pastangų nereikalaus, jeigu dėl jų sutarsime su vaiku, gebėsime argumentuoti, kodėl kažko iš jo tikimės ir visada atliepsime jo nuomonę.

R. Jankūnaitė pataria nebijoti kompromisų, nes tokiu būdu pasiekti pavyks kur kas daugiau, nei vien tikintis paklusnumo iš vaiko.

Ji sako, kad šeimos santykiuose visada padeda lengvumas bei kūrybiškumas, žaidimo elementai, o aptariant vaiko atsakomybes šeimoje, galima pasiūlyti, kad keletą jų atžala sugalvotų ir tėvams.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.