Vaikai/šeima, Vaikų teisių apsauga

Vaiko priežiūros išmokos: kas keičiasi nuo 2023 metų

Nuo naujųjų metų keičiasi vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka, vaiko priežiūros išmokų trukmė ir dydžiai. Ką svarbu žinoti tėvams, kurių vaikai gims nuo 2023 m. sausio 1 d.?

Atsiranda neperleidžiami mėnesiai

Tiek vaiko tėtis, tiek mama, įtėviai ar globėjai bent po 2 mėnesius (60 kalendorinių dienų), turi prižiūrėti savo vaiką, o likusį laiką gali dalintis pagal šeimos poreikį. Šį terminą, kaip minimalų kiekvienam iš tėvų, nustato Europos Sąjungos direktyva.

Neperleidžiamų dviejų mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų  dalį galima imti visą iš karto arba dalimis, pakaitomis su kitu iš tėvų. Tai reiškia, kad neperleidžiamais mėnesiais galima naudotis lanksčiai: pasinaudoti mėnesiu ar dienomis, o po kelių mėnesių – likusiu mėnesiu arba likusiomis dienomis.

„Sodrai“ priėmus sprendimą skirti vaiko priežiūros išmoką, mamai ar tėčiui pirmiausiai bus mokama išmoka už neperleidžiamus mėnesius, kuri yra didesnė, nei už likusius mėnesius, tačiau tai nereiškia, kad, kai mama pasinaudoja neperleidžiamais mėnesiais, iškart jais turi pasinaudoti tėtis.

Neperleidžiamų dviejų mėnesių trukmės atostogų (ar jų dalies) tam pačiam vaikui prižiūrėti abu tėvai negali imti tuo pačiu metu.

Rūta, biuro administratorė ir Vytautas, pardavimų vadybininkas. Mamai vaiko priežiūros išmoka už nuo 2023 m. sausio 1 d. gimusį vaiką paskirta nuo 2023 m. kovo 1 d. iki 2025 m. sausio 4 d. (24 mėnesių laikotarpiui), tėtis pasirinko savo neperleidžiamais mėnesiais pasinaudoti vėliau, kai vaikas jau bus ūgtelėjęs – prižiūrėti jį 23 ir 24 mėnesiais.

Asta, universiteto dėstytoja ir Jonas, architektas. Mamai vaiko priežiūros išmoka už nuo 2023 sausio 1 d. gimusį vaiką paskirta nuo 2023 m. kovo 1 d. iki 2024 m. birželio 4 d. (18 mėnesių laikotarpiui). Kai vaikui sukaks pusė metų, mama vienam mėnesiui sugrįš į darbą, kad sudalyvautų mokslinėje konferencijoje. Vėliau tęs vaiko priežiūros atostogas. Taigi, tėtis pasinaudos savo neperleidžiamais mėnesiais 7 ir 18 vaiko auginimo mėnesiais.

Keičiasi vaiko priežiūros išmokų trukmė

Tėvai galės pasirinkti, gauti vaiko priežiūros išmoką iki vaikui sueis 18 mėnesių ar  24 mėnesiai. Teikiant prašymą skirti vaiko priežiūros išmoką, reikės nurodyti, kiek laiko norima ją gauti. Savarankiškai dirbantieji asmenys papildomai privalės nurodyti ir pasirinktą vaiko priežiūros laikotarpį. Vaiko priežiūros išmoką tėvai gali gauti pakaitomis, tačiau kitas iš tėvų tuo metu turi nutraukti suteiktas vaiko priežiūros atostogas ar vaiko priežiūros laikotarpį.

Marija, gydytoja ir Petras, programuotojas. Darbdavys suteikė Marijai vaiko priežiūros atostogas ir ji pateikė „Sodrai“ prašymą skirti vaiko priežiūros išmoką iki kol vaikui sueis 18 mėnesių. Mamai buvo paskirta išmoka. Praėjus 9 mėnesiams ji nusprendė grįžti į darbą, o tėvas kreipėsi į darbdavį dėl vaiko priežiūros atostogų suteikimo. Marija nutraukė darbdavio suteiktas vaiko priežiūros atostogas ir „Sodrai“ pateikė prašymą nutraukti vaiko priežiūros išmokos mokėjimą bei grįžo į darbą. Petras, darbdaviui suteikus vaiko priežiūros atostogas, „Sodrai“ pateikė prašymą skirti vaiko priežiūros išmoką.

Laura, kirpėja ir Dovydas, valstybės tarnautojas. Savarankiškai dirbanti mama (draudžiama motinystės socialiniu draudimu, kuriai nesuteikiamos vaiko priežiūros atostogos), gimus kūdikiui, „Sodrai“ pateikė prašymą skirti vaiko priežiūros išmoką iki kol vaikui sueis 18 mėnesių ir pranešė apie pasirinktą vaiko priežiūros laikotarpį. Mamai buvo paskirta vaiko priežiūros išmoka iki vaikui sueis 18 mėnesių. Praėjus 6 mėnesiams ji  nusprendė, kad nori tęsti savarankišką veiklą ir nutraukti pasirinktą vaiko priežiūros laikotarpį, o vaiko priežiūros atostogų ketina išeiti vaiko tėtis. Šiuo atveju mama „Sodrai“ turi pateikti prašymą nutraukti vaiko priežiūros išmokos mokėjimą ir vaiko priežiūros laikotarpį, pasirenkant priežastį „nutraukti“, o tėtis (kai darbdavys suteiks vaiko priežiūros atostogas) – prašymą skirti vaiko priežiūros išmoką.

Keičiasi išmokų dydžiai

Neperleidžiamų vaiko priežiūros mėnesių laikotarpiu mokama 78 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Šis dydis apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas, gautas per 12 paeiliui einančių mėnesių, buvusių iki praėjusio mėnesio prieš teisės į išmoką atsiradimo mėnesį. Pavyzdžiui, vaiko priežiūros išmoka paskirta 2023 m. vasario mėnesį. Apskaičiuojant išmoką, bus vertinamos 2022 m. sausį – 2022 m. gruodį turėtos pajamos.

Jei pasirenkama vaiką prižiūrėti iki jam sukaks 18 mėnesių, vaiko priežiūros išmokos dydis bus 60 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.