Psichologija, Vaikai/šeima

„Tai kada anūkai?“ – šventinio stalo etiketas

Kūčios ir Kalėdos ne veltui vadinamos vienomis gražiausių metų švenčių. Vis dėlto idilišką ir sentimentalią Kūčių vakaro ar Kalėdų ryto nuotaiką dažnai nutraukia tas vienas klausimas, kurį dėdė Algis laikė kišenėje visus 12 mėnesių: „Na, tai kada vaikai?“

Nuo politikos iki asmeninio gyvenimo, išvaizdos ar ekonomikos – yra galybė temų, kurios vienų šventę gali praskaidrinti, o kitų – paversti košmaru.

„Norstat“ atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis, daugiau nei pusė respondentų mini, kad juos labiausiai erzina politikos tema. Panaši dalis apklaustųjų nenorėtų prie stalo leistis ir į gandus bei paskalas, penktadalis yra linkę vengti asmeninių temų, ypač jaunimas.

Todėl, norint šventinės nuotaikos neužtemdyti fraze „O, Dieve, gal galime apie tai nekalbėti“, praverstų žinoti keletą naudingų patarimų, kurie bus naudingi ir per Kalėdas, ir pusbrolio vestuvėse arba, kitaip tariant, visur, kur jums iš šono prisės seniai matytas dėdė Algis.

Įsijungti empatiją ir efektyviai klausytis

Etiketo ir įvaizdžio ekspertė Alvyda Jasilionytė pataria visų pirma išsikelti klausimus sau. Net ir labai norint pasmalsauti viena ar kita tema, paklauskite savęs: ar tai tikrai jūsų reikalas, ar jūsų klausimas nesukels nemalonių jausmų kitam?

Pasak ekspertės, labai svarbu įsijungti empatiją, kuri dažnai būtina, o ypač – šventiniu laikotarpiu. Tiesa, tam tikros temos yra tabu ir jų gvildenti ar eskaluoti A. Jasilionytė iš viso nepataria.

„Religija, politika, rasė, tauta, pinigai, asmeniniai santykiai, sveikata ir fizinė išvaizda – tai asmeninės, dažnai intymios temos, kurios turėtų likti jei ne pačiam žmogui, tai bent jau jo ar jos artimiausiame rate“, – sako etiketo specialistė.

Efektyvus klausymasis, anot A. Jasilionytės, taip pat yra viena tų savybių, kurios gali padėti ne tik per šventes, bet ir kasdienybėje: „Tai, kas išgirsta, pakartoti savais žodžiais, pasitikslinti, ar teisingai supratote.

Apskritai patartina kalbėti ramiau, daryti pauzes, vengti tiesmukiškų atsakymų. Galiausiai yra begalė temų, kurios pokalbiams prie stalo gali suteikti spalvų, o diskusiją paversti turininga.“

Ekspertė rekomenduoja smalsauti bei pokalbius paįvairinti kino, meno, kultūros temomis. Taip pat neprašausite, aptardami knygas, maistą bei gėrimus, įdomius sutiktus žmones, keliones ir laisvalaikį.

Paruoštukai arba kaip pabaigti diskusiją, jai neprasidėjus

Yra keli būdai, kaip išvengti nepatogių klausimų, kurie dažnai apkartina net ir skaniausią silkutę. Vienas tokių – būti pasiruošus atsakymus į potencialius smalsaujančių giminaičių klausimus, nesileidžiant į asmeniškumus, lakoniškai, bet mandagiai.

Juk kiekvienas žinome, ko tikėtis, nes tai – ne pirmas kartas. „Roges ruošk vasarą“ byloja mūsų probočiai. Taip ir jūs namų darbus pasidarykite anksčiau, nei dėdė Algis paklaus: „Tai ką su tuo piešiniu ant rankos darysi, kai tau bus keturiasdešimt?“

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.