Pramogos vaikams, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

VAIKAMS NURAMINTI – ŽAIDIMŲ KAMBARIAI KAUNO LIGONINĖSE

Dažnas atvejis, kai ligoninėje tėvams su vaikais tenka ilgokai palaukti procedūrų ar operacijų. Laukiamajame vaikai mato skausmus kenčiančius ligonius, skubančius gydytojus, šalia verkiančius bendraamžius. Baisu? Tikrai taip. Ką daryti, kad vaikai to nematytų ir nesibaimintų?

Ritos Garbaravičienės vaikų labdaros ir paramos fondas ėmėsi ambicingo projekto: pradžioje visose Kauno ligoninėse, o ateityje – ir Lietuvos, įrengti žaidimų kambarius su bibliotekomis procedūrų laukiantiems ar ilgesniam laikui ligoninėse pasiliekantiems vaikams. Pirmosios žaidimų erdvės jau  įrengtos Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Vaikų neurologijos ir Respublikinės Kauno ligoninės dienos chirurgijos skyriuose.

„Idėja kilo vienai mūsų organizacijos savanorei, kuri su sūnum laukė nosies operacijos. Vaiką taip paveikė ligoninės aplinka, kad jis supanikavo ir operaciją teko atidėti. Pasitarėme, ką galėtume padaryti, nes su tokiomis problemomis susiduria tikrai ne vienas. Pakalbinome partnerius ir taip gimė šis projektas“, – sakė RG fondo steigėja Rita Garbaravičienė.

Ligoninėse trūksta žaidimų kambarių

„Mūsų skyriuje guli daug judrių vaikų, jiems reikalingas nuolatinis dėmesys. Juk vaikams taip sunku nusėdėti vienoje vietoje visą dieną, o ir laikas sunkiai sergant ar laukiant tyrimų labai prailgsta – pasakoja Vaikų neurologijos skyriaus vadovė dr. Jūratė Laurynaitienė – dalis vaikų ligoninėje guli vos kelias dienas, kitiems dėl sudėtingų ligų ligoninėje tenka praleisti keletą savaičių ar net mėnesį.  Nuobodulys tikrai vaikams nepadeda sveikti“.

Kauno klinikų Vaikų neurologijos skyrių jau pasiekė pirmoji knygų ir žaislų siunta. Knygas projektui dovanojo leidyklos „Šviesa“, „Dominicus Lituanus“ ir „Jūsų Flintas“, žaislų ir kitų gėrybių vaikams atsiuntė  „Callcredit“ kolektyvas bei kauniečiai.

Projekto eigoje paaiškėjo, kad daugumoje ligoninių net nėra atskiros erdvės, kurioje vaikai galėtų žaisti. Pavyzdžiui, knygų ir žaislų siunta, kuri pasiekė Kauno klinikų Vaikų neurologijos skyrių šiuo metu glaudžiasi studentams skirtoje auditorijoje. Čia vaikams leidžiama pažaisti popietėmis – pasak dr. J. Laurynaitienės, tai labiausiai vaikų laukiamas metas.

RG fondas šiuo metu ieško partnerių, kurie čia ir kitose Kauno ligoninėse padėtų ne tik su inventoriumi, bet pagelbėtų įrengiant ir atskiras žaidimų erdves vaikams.

Dienos chirurgijos skyriuje – žaidimai vaikams 

Kiek kitokia situacija Respublikinėje Kauno ligoninėje, čia beveik prieš dešimtmetį atidarant dienos chirurgijos skyrių buvo numatytas kambarys vaikams. Ligoninės darbuotojai patys padėjo įkurti kambarėlį, atvežė savo vaikų ir anūkų žaislus, inventorių papildydavo ir labdara iš užsienio, tačiau daiktai sulūžta, nusidėvi, o papildymui savų pajėgumų nepakanka.

„Mūsų visas personalas stengiasi savo vaikų perskaitytas knygas, žaislus, popieriaus ir rašymo priemonių atvežti į darbovietę. Tačiau to maža. Kasdien vaikų kambarėlyje lankosi apie dešimt vaikų, natūralu, kad priemonės nusidėvi, jas reikia nuolatos atnaujinti“ – pasakoja skyriaus registratorė Jūratė Kalinauskienė. Moters teigimu, siekiant sumažinti stresą, seselės net nedėvi įprastų baltų chalatų. Juos keičia žaismingesniais – geltonais, gėlėtais – kad tik  vaikams galvoje neužsifiksuotų ta nerimą kelianti balta spalva.

Pasak J. Kalinauskienės, žaidimų kambarys su RG fondo atnaujinamu inventoriumi dienos chirurgijos skyriuje yra kaip išsigelbėjimas nuo vaikams sukeliamo streso. Paprastai, dar likus savaitei iki operacijos, jis aprodomas vaikams, papasakojama, kad už savaitės vaikas galės čia pažaisti.

„Tuomet ir to nerimo laukiant operacijos būna mažiau, vaikas žaidžia kambaryje su kitais vaikais iki pat operacijos be nerimo, lyg būtų vaikų darželyje“, – tikina J. Kalinauskienė.

Artimiausiuose RG fondo planuose – dešimt tokių vaikams skirtų erdvių pagrindinėse miesto ligoninėse. Kauno klinikose – planuojamos septynios, Kauno klinikinėje ligoninėje – dvi, Respublikinėje Kauno ligoninėje – trys.

Ateityje – visa Lietuva.

Pasak fondo pirmininko Dovydo Valiuškos, labai svarbu ne tik įrengti tokias erdves vaikams, bet ir pasirūpinti, kad žaidimų kambariuose vaikams netrūktų nei žaislų, nei knygų ar kito inventoriaus. Tikimasi, kad bendromis pastangomis su gerumo tinklu Pagalbadaiktais.lt pavyks pasiekti kuo daugiau geros valios piliečių, kurie dovanodami daiktus aprūpins vaikų erdves ligoninėse..

„Siekiame sukurti bendrą sistemą, į kurią būtų įtrauktos visų Lietuvos ligoninių vaikų skyriai, turintys žaidimų kambarius ir bibliotekėles. Jas galėtų remti ne tik įmonės, bet ir vietos gyventojai. Tarkime, kad Telšių ligoninės žaidimų kambaryje trūksta flomasterių ir minkštų žaislų. Tokie poreikiai būtų matomi internetinėje platformoje, į kurią užsukę vietos moksleiviai nusprendžia surinkti trūkstamus daiktus ir padovanoti ligoninei. Tokiu pačiu principu pildytumėme ir bibliotekas naujomis knygomis“, – pasakojo RG fondo pirmininkas D. Valiuška.


Siunta iš “Šviesa” spaustuvės


Apsilankymas Respublikinėje Kauno ligoninėje (III-ojoje)


Siunta nuo Sigitos, Tomo, bei “Dominicus Lituanus” leidyklos


Vizitas Kauno II-osios ligoninės vaikų pulmologiniame skyriuje


Kauno klinikų vaikų ir paauglių Neurologinio poskyrio vaikų užimtumo kampelis


Knygučių, žaislų bei žaidimų siunta į Kauno klinikų vaikų Neurologinį poskyrį

 

Informacijos šaltinis: rgfondas.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.