Vaikai/šeima

Geresnių vardų vaikams, matyt, neliko (I)

Yra nemažai atvejų, kai žmonių vardai tampa bendriniai ir yra vartojami daiktams, procesams ar reiškiniams pavadinti.

Saksofonas
Muzikos instrumentas saksofonas įamžina belgo meistro Adolfo Sakso (Adolphe Sax) vardą. Jis išrado šį instrumentą XIX a. viduryje Paryžiuje, perdaręs jį iš klarneto. Bet pavadinimą „saksofonas“ A.Saksas sugalvojo ne pats: saksofonu instrumentą pavadino išradėjo draugas kompozitorius Hektoras Berliozas (Hector Berlioz), ir pavadinimas iškart išpopuliarėjo. A.Sakso konkurentai jam nedavė ramybės ir, nespėjus instrumento užpatentuoti, jau teisėsi su juo, kaltindami sukčiavimu ir klastotėmis. A.Saksui pavyko įrodyti savo teises ir 1846 m. rugpjūtį jis gavo patentą. Tačiau išpuoliai prieš talentingą išradėją nesiliovė – konkurentai A.Saksą sužlugdė. 80 metų, nesulaukęs džiazo atsiradimo, saksofono išradėjas mirė skurde.

Šovinizmas
Šis žodis yra kilęs iš Napoleono kareivio Nikola Šoveno (Nicolas Chauvin) pavardės. Jis itin uoliai tarnavo Napoleonui ir Prancūzijai ir savo patriotizmą dažnai reikšdavo patoso kupinomis prasčiokiškomis kalbomis. Jis tapo 1821 m. sukurtos pjesės „Kareivis artojas“, vodevilio „Trispalvė kokarda“ (1831 m.) ir N.Šarlė (N.Charlet) graviūrų herojumi. O XIX a. 5-ajame dešimtmetyje žodis „šovinizmas“ jau buvo įsitvirtinęs kaip bendrinis.

Mauzoliejus
Mauzoliejai – tai monumentalūs antkapiniai statiniai garsių mirusiųjų atminimui įamžinti. Mauzoliejuje buvo saugomi ne tik mirusiojo palaikai, kai kada ten būdavo įrengiamos ir patalpos gedulingoms iškilmėms. Terminas „mauzoliejus“ kilo nuo monumentalios Karijos valdovo Mausolo, gyvenusio 4 a.pr.m.e., kapavietės.

Grogas
Šis gėrimas, kaip ir jo pavadinimas, atsirado XVIII a. ir yra susijęs su britų admirolu Edvardu Vernonu (Edward Vernon), kurį jūreiviai už akių praminė Senuoju Grogu (Old Grog) – dėl jo apsiausto iš storo audinio fajaus (angl. „grogram“). Tais laikais Britanijos karališkojo laivyno jūreiviams kasdien buvo skiriama porcija neskiesto romo kaip profilaktikos priemonė nuo skorbuto ir kitų ligų. Tačiau teisėta pusės pintos (apie 300 ml) porcija admirolui E.Vernonui pasirodė pernelyg didelė. 1740 m. Senasis Grogas nutarė padaryti galą girtuoklystei ir muštynėms laivuose ir įsakė jūreiviams duoti perpus su vandeniu skiesto romo su citrinų sultimis. Gėrimas buvo pramintas grogu. Iš pradžių jūreiviai buvo nepatenkinti permainomis, tačiau greitai paaiškėjo, kad grogas tikrai padeda apsisaugoti nuo skorbuto, – tai moksliškai įrodė škotas gydytojas Džeimsas Lindas (James Lind). Paskui E.Vernono gėrimas buvo oficialiai įtrauktas į visų karališkojo laivyno jūreivių racioną.

Mazochizmas
Žodis „mazochizmas“ kilo iš austrų rašytojo Leopoldo fon Zacherio-Mazocho (Leopold von Sacher-Masoch) pavardės – jis savo romanuose aprašinėjo despotiškas moteris ir silpnus vyrus, kurie jausdavo malonumą, kai būdavo žeminami ir baudžiami. Šį terminą sugalvojo ir įvedė vokiečių psichiatras ir neurologas Richardas fon Kraftas-Ebingas (Richard von Kraft-Ebing) 1866 m. Įdomus faktas: L.Zacheris-Mazochas yra kilęs iš Lvovo, kuris tuo metu vadinosi Lembergas ir priklausė Austrijos ir Vengrijos imperijai. 2008 m. Lvove atsirado dvi rašytojui skirtos įžymios vietos: „Mazocho kavinė“ ir paminklas.

Sendvičas
Sumuštinis iš dviejų riekelių duonos ir įdaru viduje buvo pavadintas ketvirtojo Sendvičo grafo Džono Montegiu (John Montagu, 1718-1792 m.) garbei. 1770 m. įvyko Džeimso Kuko (James Cook) ekspedicija aplink pasaulį, o pasirengimui jai vadovavo grafas Sendvičas. Nenorėdamas gaišti laiko valgymui, jis sugalvojo paprastą ir patogų greitąjį maistą – sumuštinį. Beje, Dž.Kukas aukštai įvertino Dž.Montegiu įnašą organizuojant kelionę aplink pasaulį, jo vardu pavadindamas net tris geografinius objektus. Net iki XX a. vidurio Havajų salos buvo vadinamos Sendvičų salomis, kaip jas pavadino Dž.Kukas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.