Knygos vaikams ir jaunimui, Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

PASAKOS PADEDA ĮVEIKTI VAIKŲ AUKLĖJIMO IŠŠŪKIUS

Psichologė psichoterapeutė, jungiškosios krypties analitikė doc. dr. Asta Adler Kauno rajono globėjų susitikime skaitė originalią paskaitą apie traumą ir atsparumą vaiko gyvenime, o svarbias žinias perteikė per pasakos analizę.

Iššūkius, su kuriais susiduriama auginant neretai sudėtingo likimo vaiką, gali padėti įveikti ne kas kita kaip pasakos. Pasakos išties labai svarbi dalis tiek suaugusiųjų tiek vaikų gyvenime.

„Jos tarsi veidrodis, kuriame gali pamatyti save, kultūrinius aspektus. Jungistinėje perspektyvoje manoma, kad pasakos yra tarsi iškristalizuota žmonijos psichikos patirtis. Ji mums padeda suprasti ne tiek išorinio pasaulio dalykus, kiek vidinio. Vaikams leidžia suvokti gyvenimo struktūrą, pažinti šviesią ir tamsiąją gyvenimo pusę“, – kalbėjo psichologė.

Mokslininkės įsitikinimu, nors mes stengiamės vaikams kuo daugiau pozityvios patirties suteikti, tačiau neišvengiamai gyvenant jiems tenka susidurti ir su skausmingais dalykais: su demonais ir drakonais, pažinti juos ilgesnį ar trumpesnį laiką, daugiau ar mažiau skausmingai.

„Ir čia per pasakas perduota patirtis labai praverčia. Tai pasakos yra ta struktūra, kuri sako vaikui, kad problemas galima išspręsti ir kaip tai padaryti. Kartais laikinai atidėti, kartais – visam laikui susidoroti. Klausydamas pasakojimo vaikas įsimena jam svarbiausius niuansus“, – patikino Asta Adler.

Psichologė pasidalijo savo patirtimi. Trimetis sūnus Batuoto Katino istorijoje užfiksavo frazę: „Nesvarbu, kad mažas, svarbu, kad gudrus.“ Tuo metu šis patvirtinimas jam labai pagelbėjo, įkvėpė pasitikėjimo.

Visos pasakos moko. Astos Adler įsitikinimu, žmogaus atsparumas sunkioms situacijoms nėra tik savybė, tai yra procesas. Jame dalyvauja tiek pats vaikas pasirinkdamas, tiek šalia jo esantys žmonės bei tam tikri įvykiai. Tą svarbu žinoti vaiką auginančiam žmogui: nuo mažens ugdyti atsparumą, gebėjimą mokytis iš sunkių situacijų ir perkeisti jas į patirtį.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Kauno apskrities skyriaus informacija

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.