Straipsniai apie vaikų ugdymo įstaigas

Negavusiems darželių skirs 100 eurų auklei arba ugdymui namie

Išeitis vaikui nepatekus į darželį – išsiimti verslo liudijimą ir ugdyti jį namie. Nuo kitų metų savivaldybė ketina mokėti 100 eurų kompensaciją aukles samdantiems arba namuose atžalas prižiūrintiems tėvams. Tokios kompensacijos turėtų pasiekti apie 4000 darželių vaikams nesulaukusių vilniečių. Tėvai svarsto, kad tokia naujovė paskatintų legalizuotis šešėlyje dirbančias aukles.

Savivaldybė ir kompensuos, ir patarinės, kaip auginti

„Diskutuojame apie 100 eurų per mėnesį kompensaciją tiems vaikams, kurie laukė eilėje į savivaldybės darželį, bet į jį nepateko. Ši kompensacija apims ir tuos tėvus, kurie gauna paslaugą iš pagal verslo liudijimą ar kokia kita forma dirbančios auklės, ir tuos, kurie negavę darželio patys turi galimybę ugdyti vaiką. Tik jiems irgi reikės išsiimti verslo liudijimą“, – apie naują tvarką, kuri turėtų įsigalioti nuo kitų metų pradžios, pasakojo Vilniaus savivaldybės narys, Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkas Vytautas Mitalas.

Norintiems gauti šią kompensaciją, pasak jo, iš pradžių nebus taikoma papildomų sąlygų. „Bet iki kitų metų rugsėjo 1 dienos numatome papildyti tvarką ir užtikrinti, kad 100 eurų kompensaciją gaunantys asmenys gebės suteikti kokybišką vaikų ugdymą. Todėl diskutuojame apie rekomendacijų tėvams parengimą ar periodiškai vykstančias konsultacijas svarbiausiais ugdymo klausimais“, – žadėjo tarybos narys.

Šiuo metu savivaldybė ruošia naujos tvarkos projektą, kuris bus aptartas artimiausiame tarybos posėdyje rugsėjo viduryje. Tėvams reikės sudaryti sutartis su auklėmis arba išsiimti verslo liudijimus ir vaikų ugdymu rūpintis patiems.

Bus apsvarstyta ir tai, kaip stabdyti fiktyvius prisiregistravimus į darželius, kuriuose eilės didžiausios – greičiausiai savivaldybė kasmet tikrins, ar kompensacijas gaunantiems tikrai neatsirado vietų į ugdymo įstaigas.

Legalizuosis ir mokės daugiau mokesčių

Du vaikus auginanti vilnietė Miglė savo vyresnėlei auklę samdė būtent dėl to, kad negavo darželio. Paskui ta pati moteris, buvusi darželio auklėtoja, padėjo prižiūrėti ir jaunesniąją dukrą. Jeigu būtų galimybė gauti kompensaciją auklės paslaugoms, sako būtinai norinti ja pasinaudoti. Tuo labiau, kad šiuo metu dauguma auklių dirba nelegaliai, tėvai moka joms grynaisiais – pokyčiai suteiktų galimybę joms legalizuotis.

Nors šiuo metu Vilniaus savivaldybė auklėms leidžia išsiimti verslo liudijimą už simbolinį eurą, tačiau ne visos turi socialinį draudimą.

„100 eurų šiek tiek padėtų šeimos biudžetui, šiek tiek prisidėtų prie auklės užmokesčio padidinimo. Aš labai džiaugčiausi mokėdama pavedimu ir turėdama legalius santykius, – kalbėjo dviejų mergaičių mama. – Nors savivaldybei, sakyčiau, svarbiausia fokusuotis į naujų darželių vietų steigimą, bet kol jų nėra pakankamai, labai sąžininga duoti kompensaciją tėvams“.

Pasak jos, auklės didesnės šios naujovės naudos greičiausiai nepajus: net jeigu, kaip prognozuoja ekonomistai, visoje švietimo srityje kiltų atlyginimai, visus metus, išskyrus savaitgalius, pagal verslo liudijimą Vilniuje dirbančiai auklei per mėnesį reikėtų susimokėti apie 86 eurus mokesčių. Ar visos norės legalizuotis, kad galėtų dirbti su kompensacijas gaunančiais tėvais – jau kitas klausimas.

„Gera auklė duoda vaikams individualų dėmesį, ir mažiukams tai labai gerai, ypač metinukams. Juo labiau, tai duoda lankstumo tėvams – tokio amžiaus vaikai daug serga, tai užuot ėmus biuletenį, padeda auklė.

Žinoma, pati pradžia, kol susitari su aukle ir pradedi ja pasitikėti, sunki“, – sakė vilnietė, mananti, kad reikėtų kuo įvairesnių vaiko priežiūros paslaugų – nuo darželių iki dienos centrų, nuo auklių iki mamų, ugdančių kelis vaikus.

Aukle sostinėje gyvenanti Jūratė pradėjo dirbti dar studijų metais. Per aštuonerius metus patyrė, kad tokio darbo nekeistų į jokį kitą.

„Tėvams finansiškai būtų daug lengviau, nes samdyti gerą auklę labai brangu“, – pripažino ji.

Legaliai dirbančioms auklėms, pasak Jūratės, tenka mokėti mokesčius, pasirūpinti transportu, sveikatos draudimu, kaupti pedagogines žinias ir įgūdžius. Kartais nepagarbiai apie šią profesiją atsiliepiantys žmonės neįvertina, kad jos ne vien saugo vaikus, bet ir juos ugdo.

Jau vasaros pabaigoje tėvai įnirtingai ieškojo auklių savo atžaloms. Rekomendavus pažįstamiems, galima buvo rasti auklę už 600 eurų mėnesiui, agentūros atrinktoms auklėms mokėti buvo prašoma apie 800 eurų. „Auklę už 500 eurų mėnesiui surasti sudėtinga“, – sakė „Facebook“ grupę „Auklės Vilniuje“ įkūrusi trijų vaikų mama Goda Prapuolenytė – Leonavičienė.

Jos nuomone, įvedus naują kompensavimo sistemą, auklės mieliau pradės dirbti legaliai, bus surinkta daugiau mokesčių. Tokį darbą galbūt dažniau rinksis ne vien studentės ir pensininkės.

Tėvams sunku mokėti „vilnietišką“ atlyginimą

„Auklių atlyginimo kompensavimas bus naudingas ir tėvams, ir auklėms. Manau, dalis tos sumos bus skirta mokesčiams, dalis – palengvins tėvų naštą“, – įsitikinusi auklių agentūros „Mama ir auklė“ vadovė Ieva Augustinienė.

Geresnius atlyginimus gaunančios auklės linkusios susimokėti daugiau mokesčių ir dirbti legaliai, turėti socialines garantijas. „Mokesčių vengimas auklių atveju – nepiktybinis, jos suinteresuotos turėti būsimą pensiją ir galėti gydytis, tačiau jei vos ne pusę atlyginimo sudaro mokesčiai (vienas uždirbamas euras „atneša“ 62 centus mokesčių, kuriuos kartu turi sumokėti darbdavys ir darbuotojas), paprasčiausiai nelieka iš ko susimokėti. Auklės labai nori dirbti pas darbdavius, siūlančius visas socialines garantijas“, – situaciją apibūdino I. Augustinienė.

Auklės ir tėvų derybų metu mokesčiai, kaip teko patirti auklių agentūros vadovei, yra pakankamai svarus argumentas prašant didesnio atlyginimo. „Šią vasarą nemažai teko pabendrauti su tėvais, kurie negali mokėti „vilnietiško normalaus“ 500 eurų per mėnesį ar didesnio atlyginimo. Deja, jiems nieko pasiūlyti negalėjau – agentūros principas yra parinkti tikrai tinkamas ilgalaikes aukles, o ne žmones, kurie po mėnesio ar dviejų išeis, nes ras geriau.

Atlyginimų „žirklės“ yra labai didelės: auklė, dirbanti su vienu vaiku „senuosiuose“ Vilniaus rajonuose, gali gauti 500 – 600 eurų, labai patyrusi ir išsilavinusi – daugiau, o auklė-ekonomė su mašina, vežiojanti kelis vaikus, gali uždirbti ir 800 – 1000 eurų. Tiesa, tokių pasiūlymų nėra daug, bet vairuojančių nuosavą automobilį, tvarkingų, gerai užsirekomendavusių ir gebančių greitai, kokybiškai dirbti žmonių taip pat mažai“, – auklių rinkos ypatybes išdėstė agentūros vadovė.

Kompensacija kartu su eurą kainuojančiais verslo liudijimais, jos nuomone, turėtų šią rinką labai gerai paveikti.

Rugilė Audenienė

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti

 

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.