Priėmimas į darželius, Straipsniai apie vaikų ugdymo įstaigas

Rinkliavos darželiuose – liepė pirkti net patalynę ir indus

Vos pridavus dokumentus į darželį – auklėtojų perspėjimas, kad teks „susimesti“ po 40 eurų tualetiniam popieriui ir kitoms priemonėms. Reikalavimai tėvams pirkti darželinukams patalynę, indus, buitinę chemiją, kilimus, sėdmaišius. Prieš rugsėjį vieni pasipiktinę vilniečiai skaičiuoja būsimas išlaidas, o kiti primena, kad darželiai turėtų pasiaiškinti, kodėl biudžeto lėšų nepakanka net muilui ir tualetiniam popieriui. Savivaldybė ketina darželiuose ant sienų kabinti sąrašus dalykų, kurie finansuojami iš ugdymo lėšų.

Liepė pirkti patalynę ir indus iš rekomenduotų tiekėjų

Dukrai patekus į lopšelį ir mamai nuėjus tvarkyti dokumentų, auklėtojos įspėjo, kad per susirinkimą nuspręsta metams iš kiekvieno vaiko tėvų rinkti po 40 eurų bendroms reikmėms – tualetiniam popieriui, servetėlėms ir kitiems panašiems dalykams. Tokį prašymą išgirdusi moteris socialiniame tinkle „Facebook“ užvedė diskusiją, ar tėvai, mokėdami už ugdymo ir maitinimo paslaugas, dar turėtų skirti lėšų ir higienos, švaros priemonėms.

Bene dažniausiai kasdienėms reikmėms iš vaikų tėvų renkama po 20 ar 30 eurų. Yra ir tokių, kurie paramos neprašo, nebent patys tėvai, susitarę tarpusavyje, nusprendžia savo lėšomis prisidėti prie patogesnės savo vaikams aplinkos. Kituose kelių eurų prireikia nebent spalvotam popieriui ir flomasteriams.

„Liepė supirkti vaikams čiužinius, patalynę, indus ir kita. Nustebau, nes nebuvau girdėjusi, kad viską reikia supirkti, ir dar iš rekomenduojamų tiekėjų. Kiek žinau iš draugų, renkama po kelis eurus nebent papildomiems spalvotiems popieriams, flomasteriams ir panašiai“, – nemalonia patirtimi pasidalijo vilnietė Ineta.

„Rinkliava man pasirodė kosminė – 80 eurų, kai kituose darželiuose po 20“, – skundėsi sumomis pasipiktinusi Agnė.

Tuo metu vaiką į vieną, paskui į kitą darželį išleidusi Jeliza pasakojo, kad pirmajame tėvai pinigų surinkdavo šventėms ir dovanoms auklėtojoms, taip pat turėdavo patys pirkti buitinę chemiją, kanceliarines prekes – susidarydavo apie 30 eurų metams. Dabartiniame darželyje tėvai per susirinkimą nusprendė pirkti buitinę chemiją, kanceliarines prekes, žaislus, kilimą, sėdmaišius – tam reikės 60 eurų metams.

Kabins sąrašus, už kokius dalykus tėvams mokėti nereikia?

„Savivaldybė aiškiai ir oficialiai yra pareiškusi, kad jokių rinkliavų, o apie iš tėvų išmušinėjančius pinigus darželius prašo informuoti ir imasi priemonių, kad taip nebūtų“, – situaciją pakomentavo Nacionalinio mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė ir patikino, kad tėvai galėtų ne mokėti, o pranešti savivaldybei.

Tėvų tarybos, pasak jos, turi oficialiai įteisintą galimybę iš darželių reikalauti pasiaiškinimų, kur išleidžiami pinigai, jeigu tualetiniam popieriui, plovikliams ar muilui neužtenka biudžeto lėšų.

Kalbėdama su Alfa.lt apie nesibaigiančią rinkliavų problemą, ji sakė, kad su Vilniaus savivaldybe beveik sutarta ateityje kiekviename darželyje iškabinti pranešimus apie tai, kokie dalykai privalomai finansuojami iš ugdymo lėšų. Taip tėvai žinotų, kam rinkti pinigų jiems nereikėtų.

Vilniaus savivaldybės Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio vedėja Kristina Cibulskytė tokį faktą patvirtino. „Vilniaus savivaldybė yra įspėjusi visus darželių vadovus, kad jokios papildomos rinkliavos iš tėvų negali ir neturi būti renkamos. Savivaldybė stengiasi užtikrinti reikiamą finansų paskirstymą, kad lėšų pakaktų visoms darželio reikmėms. Papildomos rinkliavos iš tėvų ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra neteisėtos, tad tėveliai apie tokias darželio vadovų rinkliavas turėtų informuoti savivaldybės Švietimo skyrių“, – sakė specialistė.

Skatina kurti tėvų fondus

Viena iš išeičių neoficialių rinkliavų nemėgstantiems darželinukų tėvams – kuriami tėvų fondai, kuriuos jie patys ir administruoja.

„Kai kurie valstybiniai darželiai sugeba patys išsilaikyti be jokių rinkliavų, viskuo aprūpinti vaikus ir net tėvus pavaišinti“, – pastebėjo viena mama, kurios du vaikai lanko skirtingus darželius, kurie patys sugeba įsigyti ugdymui, buičiai reikalingų priemonių, netgi teminių kostiumų ar simbolinių vaišių mažųjų šventėms.

Vienintelė, nors ir neprivaloma rinkliava – bilietui į kasmetį labdaros koncertą- miuziklą, kuriame vaidina visi vaikai, auklėtojai. Surinktos lėšos skiriamos aplinkai gerinti, edukaciniams žaislams, už viską atsiskaitoma. Tėvai savo iniciatyva yra įkūrę ir atskirą fondą, renka po 30–40 eurų, kurie skiriami pratyboms, papildomoms kanceliarinėms priemonėms, sportinei aprangai.

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.