Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Lėktuve mirė kūdikis: skrydis – rimtas išbandymas gležnam organizmui

Lėktuvui vos pakilus iš Kvala Lumpūro oro uosto dviejų mėnesių Farah ėmė verkti, ir niekas nepajėgė jos nuraminti. Mergaitė verkė ištisas dvi valandas, o kai iš Malaizijos skridęs lėktuvas nusileido Australijoje, kūdikis jau nekvėpavo. Po balandžio 21 dieną pasaulį sukrėtusios kūdikio mirties daugelis tėvų gydytojams turėtų pateikti klausimą – ar tikrai jie su mažyliais gali drąsiai keliauti lėktuvais?

Farah tėvai iš Jungtinių Arabų Emyratų kraustėsi į kitą gyvenamąją vietą, kur tėvas ketino siekti mokslų daktaro laipsnio. Tad skrydis lėktuvu, atrodo, buvo neišvengiamas. Dabar jie atiduotų viską, kad tik dukra būtų gyva.

Tačiau lėktuve nuraminti mergaitės nepajėgė ne tik tėvai, bet ir anksčiau slaugytoja dirbusi Nadia Parenzee, kuri skrido tuo pačiu lėktuvu. Ši moteris pasakojo iš karto supratusi, kad vaikui kažkas ne taip, vos tik paėmė jį ant rankų.

„Jie man padavė kūdikį, ir pamačiau, kad jo odos spalva pilkšva. Kūdikis prastai kvėpavo. Tėvai buvo sukrėsti. Motina visąlaik verkė ir šaukė“, – pasakojo N.Parenzee.

„Užčiuopiau mergytės pulsą, patikrinau kvėpavimą ir supratau, kad ji miršta“, – sakė buvusi slaugytoja.

Paprašius pagalbos lėktuvo įgulos, ji surado tarp keleivių keturis gydytojus, kurie dvi su puse valandos bandė padėti mažylei, tačiau išgelbėti jos gyvybės nepavyko.

Kūdikio mirties priežastis dar nenustatyta, tik žinoma, kad Farah buvo peršalusi, likus savaitei iki skrydžio jos tėvai dėl to lankėsi pas gydytoją.

Tad artėjant atostogų metui vertėtų įsiklausyti į specialistų patarimus ir galbūt palaukti, kol kūdikis kažkiek paaugs.

Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja neonatologė profesorė Nijolė Drazdienė sakė, kad, jeigu tikrai reikia (tarkim, tėvai kraustosi ar vyksta artimo žmogaus laidotuvės), įmanoma skristi ir su naujagimiu, bet kai reikalo nėra, patartina palūkėti bent tol, kol vaikui sueis vieni metai.

„Kylant ir leidžiantis lėktuvui ir suaugusieji patiria nemalonių pojūčių, o ką jau kalbėti apie vaikus. Tie, kuriems tenka dažnai skraidyti, pastebi, kad kylant ir leidžiantis lėktuvo salone pasigirsta vaikų verksmas.

Dėl slėgio kaitos jiems užgula ir skauda ausytes, o juk mažieji nesusipranta refleksiškai nuryti seilių, kad savijauta pagerėtų. Ir nepažįstama aplinka, garsai juos gali gąsdinti“, – sakė N.Drazdienė.

Be to, lėktuvas ir oro uostas yra tokios vietos, kur daug įvairių žmonių, veikia oro kondicionieriai, gali pūsti skersvėjis, tad lengva užsikrėsti įvairiomis ligomis.

Naujagimiai ypač pažeidžiami, be to, jie dar neskiepyti nuo daugelio ligų, kad ir nuo tymų.

Profesorei N.Drazdienei pritarė gydytoja pediatrė Aurika Jurevičienė: „Jei reikia, galima skristi ir su kelių savaičių kūdikiu, bet ar tikrai to reikia?

Šiais laikais savotiškai madinga keliauti su mažais vaikais, bet jiems iš to – jokios naudos.

Jei nėra būtinybės, geriau palaukti, kol kūdikiui sueis bent 6 mėnesiai.

Be to, jei jau keliaujate ilsėtis, geriau pasirinkti savaitės arba dviejų savaičių trukmės atostogas, o ne skristi, kaip dabar populiaru, savaitgaliui į Londoną ar Barseloną – tokia trumpa kelionė sukels kūdikio organizmui didesnį stresą.“

Be jau minėtos slėgio kaitos ir didelės infekcijų tikimybės lėktuve, A.Jurevičienė atkreipė dėmesį ir į tai, kad skrisdami lėktuvu kiekvienas gauname tam tikrą apšvitos dozę.

Apskaičiuota, kad 2–3 valandų skrydis lėktuvu prilygsta 8–10 rentgeno nuotraukų.

Kad lėktuvui leidžiantis ir kylant kūdikiui ausytes užgultų mažiau, jam vertėtų duoti žįsti krūtį, o vyresniam vaikui galima pasiūlyti atsigerti ar sučiulpti saldainį.

„Baltic Tours“ kelionių ekspertė Rasa Levickaitė kalbėjo: „Mane visada sujaudina scenos lėktuve, kai nerimo apimti tėvai įnirtingai sūpuoja mažylius. Tėveliai, juk kai jūs nepatogiai jaučiatės, nepuolate strikinėti, tai kam kratote savo mažylius ir nervinatės, kad jie tampa irzlesni? Aš savo vaikams skrydžio metu leidžiu elgtis, kaip jiems patogiau: sėdėti pakėlus kojas, čiulpti ledinukus, žiūrėti filmukus arba tiesiog ramiai gulėti mano glėbyje.“

R.Levickaitė visuomet rekomenduoja kūdikius drausti sveikatos draudimu, kad, jeigu kiltų menkiausia abejonė dėl sveikatos būklės, būtų galima be vargo pasinaudoti gydymo įstaigos paslaugomis.

Į gydytoją A.Jurevičienę neretai kreipiasi tėvai, kurių kūdikiai po skrydžio suserga – pasigauna enterovirusą (dėl jo vaikui pakyla temperatūra, jis gali vemti ar viduriuoti), anginą, yra buvę ir vėjaraupių atvejų.

Profesorė N.Drazdienė pastebėjo, kad Santaros klinikų Naujagimių skyriuje retkarčiais gydomi vaikai, kuriuos pagimdė nėštumo metu lėktuvu keliavusios moterys ir kažkas susiklostė negerai.

„Yra buvę atvejų, kad keičiantis slėgiui lėktuve nėščiajai nuteka vaisiaus vandenys, ir prasideda pirmalaikis gimdymas. Tiesa, tai gresia toms, kurių nėštumas komplikuotas. Jei gydytojas neabejodamas išduoda pažymą, kad skristi galite, viskas turėtų būti gerai“, – sakė N.Drazdienė.

Daugelis avialinijų nėščiosioms skristi leidžia be jokių apribojimų iki 27-osios nėštumo savaitės imtinai, bet ir iki tol keliaujant patartina turėti pažymą apie nėštumą.

Skrendant nuo 28-osios nėštumo savaitės pradžios iki 35–36 savaitės pabaigos būtina turėti gydytojo pažymą anglų kalba, patvirtinančią, kad moteriai galima skristi. Pažyma turi būti išduota likus dviem savaitėms iki skrydžio.

Nuo 36–37 nėštumo savaitės moterims skristi nebeleidžiama.

Jeigu moteris laukiasi dvynukų, jai skristi neleidžiama anksčiau – paprastai nuo 32-osios nėštumo savaitės.

Jei moteris tvirtina, kad jos nėštumas dar nedidelis ir gydytojo pažymos pateikti ji neprivalo, bet avialinijų darbuotojas tuo abejoja, moteriai gali būti neleista lipti į lėktuvą.

Tokius apribojimus skrydžių bendrovės taiko tam, kad būtų išvengta rūpesčių, jei gimdymas prasidės pirma laiko.

Avialinijų apribojimai – nuo kada galima keliauti su kūdikiu – yra minimalūs. Bendrovė „Ryanair“ nurodo, kad skristi galima su kūdikiais nuo 8 dienų amžiaus, „Wizzair“ – nuo 14 dienų. Pagal „AirBaltic“ ir „Turkish Airlines“ taisykles, pateikus nustatytos formos medicininę pažymą skristi galėtų ir naujagimis iki 8 dienų amžiaus.

Vaikas iki 2 metų, net ir naujagimis, lėktuve yra prisegamas specialiu diržu prie mamos ar tėvo saugos diržo.

Jis kelionės metu turėtų būti mamai ant kelių. Paprastai taikomas specialus skrydžio mokestis, o automobilinę kėdutę į lėktuvą leidžiama pasiimti, jei išperkama atskira vieta. Vilniaus oro uosto atstovas Tadas Vasiliauskas pabrėžė, kad skirtingos avialinijos gali taikyti skirtingus reikalavimus nėščiųjų ir kūdikių skrydžiams, tad prieš kelionę svarbu išsinagrinėti konkrečios bendrovės taikomas taisykles.

Oro uostas apribojimų kūdikių skrydžiams netaiko, bet atkreipia dėmesį į tai, kad kūdikis turi turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą. Svarbu pabrėžti, kad vaiko gimimo liudijimas nėra tinkamas dokumentas.

Perkant bilietus ir registruojantis skrydžiui būtina nurodyti visus keliaujančius asmenis.

Lietuvos transporto saugos administracijos Civilinės aviacijos skyriaus vedėjai Virginijai Žegunytei apie didesnes problemas, iškylančias dėl to, kad lėktuvais keliauja nėščiosios ar kūdikiai, girdėti neteko.

Lėktuvo personalas išmokytas, kaip reikėtų elgtis tais atvejais, jei žmogui skrydžio metu kiltų sveikatos problemų ar, tarkim, moteriai prasidėtų gimdymas.

Būna atvejų, kai dėl keleivio sveikatai kilusios grėsmės orlaivio vadovas priima sprendimą grįžti į oro uostą, iš kurio išvyko, ar nusileisti tarpiniame taške. Štai neseniai buvo atvejis, kai lėktuvas grįžo atgal, nes keleivį ištiko stipri panikos ataka.

Lietuvoje lyg ir nepasitaikė atvejų, kai lėktuvas buvo nutupdytas dėl to, kad bėda ištiko kūdikį ar nėščiąją.

Tik prieš kelerius metus buvo nuskambėjusi istorija, kai Vilniaus oro uoste mama užprotestavo, kad jos kiek vyresniam nei 2 metų vaikui lėktuvui kylant buvo liepta sėdėti ant atskiros sėdynės, o jis verkė ir norėjo sėdėti mamai ant kelių.

Mama protestavo ir sakė, kad jos teisė – laikyti išsigandusį vaiką priglaudus prie savęs.

„Jeigu jau nusprendžiate keliauti lėktuvu, turite susitaikyti su avialinijų keliamais reikalavimais“, – pabrėžė V.Žegunytė.

Pusę metų skrydžių turėtų vengti

Viena labiausiai patyrusių Lietuvos akušerių-ginekologių, Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė įsitikinusi, kad skrydžių lėktuvais turėtų vengti ne tik mamos su naujagimiais, bet ir nėščios moterys.

„Iš manęs besilaukiančios moterys neretai pasišaipo, kai jas perspėju, kad geriau iki gimdymo skrydžių vengti. Jų nuomone, nėštumas – ne liga. Tai – tiesa, bet nereikėtų pamiršti, kad skrydžių metu – didžiulės perkrovos, kurios itin nepageidautinos nėštumo metu. Ką jau kalbėti apie kūdikius. Juk jų ir ausų būgneliai labai pažeidžiami, ir kraujo krešėjimas kinta, ir širdelei perkrovos kenkia. Todėl, mano manymu, bent iki pusės metų mamos turėtų skrydžius lėktuvais pamiršti”, – teigė patyrusi gydytoja.

Jei kūdikis tikrai sveikas, pasitarus su jį prižiūrinčiais pediatrais galima būtų leistis į kelionę lėktuvu. Skrydžių metu patartina kūdikius ir maitinti, ir duoti atsigerti vandens. K.Mačiulienė girdėjo apie tragediją, kai skrydžio metu mirė vos dviejų mėnesių kūdikis: „Kuo dažniau mamos ryšis tokioms kelionėms, tuo daugiau ištiks panašių nelaimių.”

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.