Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Viskas įmanoma: 70-metė susilaukė kūdikio

Indė Rajo Devi Lohan (79 m.) tikra moterimi pasijuto tik sulauksi 70-ies – kai pagaliau tapo nėščia ir pagimdė dukrą. Tik tada baigėsi nusivylimo, kaimynų ir giminių pašaipų metai. Susilaukti vaiko po pagalbinio apvaisinimo procedūrų jai padėjo motinystės amžiaus ribų nepripažįstantys Indijos medikai.

Ūkininkė iš nuošalaus Alevos kaimo Indijos Harijanos provincijoje kas rytą 6 valandą jau pradeda sukiotis mažoje savo namo virtuvėje.

Vandens garai smelkiasi į jos žilus plaukus, gyslotos rankos išmargintos senatvinėmis dėmėmis. Rajo įpila arbatos į apibraižytą aliuminio puodelį ir jį su pora keksų paduoda savo vaikui pusryčiams.

Trumpų juodų plaukų, glotnios odos Naveen, devynerių metų mergaitė, yra 79-erių motinos duktė. Mokyklinę uniformą vilkinti mergaitė siaurais akmeniniais laiptais nusileidžia į vėsesnį pirmą aukštą su arbatos puodeliu savo tėvui.

Jis guli po dūzgiančiu palubėje ventiliatoriumi ant medinio gulto. Balaramui – 77 metai.

Jis ir jo žmona Rajo galėtų būti mergaitės seneliai.

Rajo ir jos sutuoktinis Balaramas niekada nelankė mokyklos, nemoka nei skaityti, nei rašyti.

Rajo žino tik tabletes, kurias privalėjo vartoti, gydytoją, kuri naudojo švirkštą. Ir kad po daugelį mėnesių trukusio gydymo ir 56 santuokos metų tapo nėščia.

Gimdymas atlikus cezario pjūvį praėjo be komplikacijų. Kilogramą ir 500 gramų svėrusi mergaitė atėjo į šį pasaulį per anksti ir silpna. Įtakos tam turėjo ir bloga jos motinos mityba.

Gydymas, apie kurį Rajo mažai nusimano, bet kurį laiko savo išganymu, – tai in vitro fertilizacija (IVF) – apvaisinimas mėgintuvėlyje.

Paskutinė viltis

Prieš 40 metų pasaulį išvydo Luise Brown, vadinamasis pirmas mėgintuvėlio kūdikis, medicinos istorijos kelrodis.

Iki šiol visame pasaulyje gydytojai po savo laboratorijų mikroskopais „pagimdė“ daugiau nei aštuonis milijonus vaikų. Jie sujungė moters kiaušialąstes ir vyro spermą ne moters kūne.

Vaikai iš mėgintuvėlio – poroms, negalinčioms susilaukti palikuonių, dažnai yra paskutinė viltis. Šis gydymo būdas Europoje kontroliuojamas griežtomis taisyklėmis.

Vokietijoje juo gali pasinaudoti tik ištekėjusios 25–40 metų moterys, gaunančios ligonių kasų paramą. Šveicarijoje ligonių kasos nepadengia apvaisinimo mėgintuvėlyje išlaidų. Austrijoje menopauzė užkerta kelią vėlyvam nėštumui.

Indijoje – kitaip. Čia galima pakaitinė motinystė ir kiaušialąsčių aukojimas. Kalbant apie būdą, kuris padėjo ir indei Rajo tapti nėščia, sąvoka „auka“ nevisiškai teisinga.

Jai buvo persodintas kiaušinėlis, kurį jai pardavė nežinoma jauna moteris gimdymo klinikoje. Ir po to apvaisintas Rajo vyro Balaramo sperma.

Indijoje susikūrė nekontroliuojama „vaikų gamybos“ rinka. Apie 20 tūkstančių šalies vaisingumo klinikų žada išpildyti bevaikių porų troškimus susilaukti atžalų.

Tik nedidelė jų dalis laikosi neprivalomų Indijos medicinos tyrimų tarybos nurodymų negydyti nevaisingumo per 50 metų perkopusioms moterims.

Padėjo garsus medikas

Rajo galvoja, kad stebuklas įvyko dėl dviejų pagalbininkų – Dievo ir gydytojo Anurago Bishnoi. 43-ejų medikas savo darbą atlieka 3–4 kartus kasdien, išskyrus sekmadienius.

Medikas dirba savo klinikoje „Centre for Assisted Reproduction“, esančioje provincijos mieste Hisare, 160 kilometrų į vakarus nuo Delio.

Tyliai burzgiant kondicionieriams eilės laukia ne viena dešimtis moterų ir vyrų. Kai kurie jau gerokai vyresni nei 50-ies.

Plytelėmis išklota patalpa panaši į autobusų stoties salę. Tai – džiugios vilties laukimo salė.

Vėlyvos motinos yra tarsi gydytojo A.Bishnoi specialybė. Į jo tinklalapį įkeltos plačiai besišypsančių žilų tėvų nuotraukos.

Centro laukimo salės sienos nukabinėtos sėkmingo jo darbo pranešimais, paviešintais Indijos laikraščiuose.

Pacientė R.D.Lohan ir jos duktė Naveen – svarbus gydytojo laimėjimas. Ir jo atkaklaus ilgamečio darbo geriausias rezultatas.

„Dažnai diskutavau su žmona, kai į mane kreipdavosi vyresnio amžiaus poros“, – sakė A.Bishnoi. Sutuoktinė atkreipė vyro dėmesį į tai, kad jo gydomų pacienčių amžius nuolat ilgėjo, nors ir iš pradžių A.Bishnoi gydė ne vyresnes kaip 45 metų moteris.

Paskui pradėjo 50-metes, kiek vėliau jo pacienčių amžiaus kartelė šoktelėjo iki 60-ies.

Galiausiai indų gydytojas atsisakė amžiaus ribos.

Tik medicinos tyrimai, kraujospūdis ir elektrokardiograma nulemtų, ar vyresnio amžiaus moterį šis medikas įtrauktų į savo gydymo programą.

R.D.Lohan padarė gydytoją įžymų. Su ja medikas iki šiol palaiko ryšius, net kalba apie draugystę. Su pasididžiavimu rodo į savo mobilųjį telefoną įkeltas Naveen gimimo nuotraukas.

Į gydytoją vis dar kreipiasi poros, kurias nuo stebukladario A.Bishnoi skiria trys ar keturios valandos kelio automobiliu. Visos jos buvo girdėjusios apie vėlyvą Rajo laimę. R.D.Lohan ilgą laiką buvo vadinama seniausia pasaulio motina. Bet jos rekordą 2016-aisiais viršijo Daljinder Kaur iš Amritsaro. Esą ji buvo keliais mėnesiais vyresnė, kai pagimdė.

Tikslių duomenų apie gimimo datas Indijoje nėra. Daugelio šalies regionų institucijos tokius duomenis kaupia tik keli dešimtmečiai. Neretas atvejis, kai gimimo data įrašoma vėliau.

Rajo skaičiuoja savo amžių nuo vestuvių 1953 metais. Tuo metu jai buvo 16, o Balaramui – 14 metų.

Diskutuoja ir Indijoje

Vėlyvi nėštumai yra ginčytina tema ir Indijoje.

„Šeimoms reikia vaikų jau vien dėl palikimo“, – taip nuo jam metamų priekaištų ginasi A.Bishnoi. Vaikų neturinčios moterys jaučiasi labai nuskriaustos likimo, tad dažnai pasitraukia iš gyvenimo savo noru.

„Darau tai, ko iš mūsų reikalauja visuomenė. Moterys žino, kad jos yra brandesnės ir silpnesnės. Bet ir kareiviai žino, kad gali žūti kovoje už savo tėvynę. Moterys yra tokios pat drąsios kaip jie. Jos – savo šeimų kareivės“, – palygino A.Bishnoi.

Per jo karjerą tik dvi moterys gydymo metu pateko į intensyviosios terapijos skyrių, nes buvo kritęs jų kraujospūdis.

Indų gydytojas nenurodo ilgalaikių didelėmis dozėmis skiriamų hormonų pasekmių.

Vokietijos Gelzenkircheno vaisingumo klinikos vadovė ir Vokietijos in vitro fertilizacijos registro valdybos pirmininkė Ute Czeromin nurodė, jog dėl itin vėlyvos motinystės pasikeičia kartų ribos ir atsiranda vaikų auklėjimo problemų.

Ji nuogąstavo dėl vyresnių nei 60 metų moterų ir jų kūdikių sveikatos problemų.

„Nėštumas apsunkina širdies ir kraujo apytakos sistemą, nes širdis privalo daug daugiau kraujo pumpuoti po organizmą. Kraujagyslės nebėra tokios elastingos ir ten, kur turi susidaryti placenta, reikia ypač daug kraujo ląstelių“, – įspėjo U.Czeromin.

Besilaukiančios vyresnės moters organizmas gali nesukurti optimalaus ryšio iki embriono kraujo apytakos ir jį blogiau aprūpinti. Tai gresia persileidimais ir nėščiųjų diabetu.

Nepagimdė ir antra žmona

Tokie perspėjimai Rajo neturėjo jokios reikšmės.

„Kaimo gyventojai mane vadino „bangi“ (hindi kalba – tuščias pilvas). Motinos su manimi nebekalbėjo, nėščiosios vengė, manė, kad prišauksiu nelaimę, nes nesusilaukiau vaikų“, – sakė Rajo.

Balaramas ir Rajo 15 metų mėgino pradėti palikuonis. Rajo manė, jog kalta ji. Vyras, kaip nustatė urologas, esąs sveikas.

Balaramas pradėjo gerti. Rajo tikėjo, kad jai padės astrologai ir žiniuoniai, bet jų stebuklingos priemonės tebuvo anglių ir karvės mėšlo mišinys.

Rajo sutikus Balaramas pasiėmė antrą žmoną. Bet ir ši nepagimdė vaiko.

Ir tuomet kaimynas atnešė laikraščio iškarpą ir ją perskaitė. Ten buvo rašoma apie moterį, kuri būdama 67 metų pagimdė vaiką – gydytojo A.Bishnoi klinikoje.

Sutuoktiniai nedelsė. Po pirmojo pokalbio su gydytoju Balaramas išnuomojo savo traktorių ir pasiskolino pinigų iš giminaičių gydymo išlaidoms – 2 tūkstančius JAV dolerių (1725 eurai).

Sutuoktinių galimybes susilaukti palikuonio gydytojas įvertino santykiu 50:50.

Rajo vartojo moteriškuosius lytinius hormonus, kad savo gimdą paruoštų apvaisintai kiaušialąstei persodinti. Iš savo, 70 metės moters, nėštumą lydinčių rūpesčių ji tik juokėsi.

„Nejaučiau jokio skausmo. Kasdien jaučiausi vis laimingesnė. O moterys, kurios anksčiau šaipėsi, nuleisdavo akis ir tylėdamos žiūrėjo į grindis“, – prisimena Rajo.

Hormonai, išdidžiai sakė indė, leido jai pirmuosius 3 metus dukterį Naveen žindyti krūtimi. Net ir atsikelti kas dvi valandas naktį, dėl ko dažnai skundžiasi jaunos moterys, jai nebuvo problema.

Svajoja sulaukti dukters pilnametystės

Rajo ir Balaramui padeda giminės, kartu su jais gyvenantys jų name. Tai – sūnėnas, Balaramo sesuo ir jo antroji žmona. Visi prižiūrėjo Naveen, kai ši šliaužiojo dulkėtomis grindimis ar ropštėsi prie lentynų.

Tėvai turi dabar savo paveldėtoją, teisėtą vaiką. Ir tai, kad mergaitė turi svetimo žmogaus geną, sutuoktiniams Lohanams nesvarbu. Remiantis Indijos įstatymais, kūdikis, pagimdytas moters, yra laikomas jos.

Energija trykštančios tamsiaplaukės Naveen kojos per ilgos, rankos per liesos.

Jai labai patinka šokti priešais nedidelį televizorių pagal spalvingų Bolivudo filmų muziką.

Ant lentynos stovi trys taurės – apdovanojimai „Geriausiai mokyklos mokinei“. Su kitais kaimo vaikais Naveen mažai bendrauja. Tėvų siūlymas jos mėgstamą badmintoną žaisti su jais Naveen nepriimtinas. „Jie – per daug seni“, – sakė ji.

Mobilusis telefonas tapo svarbiu mergaitės draugu.

Tėvai atidėjo pinigų tam atvejui, jei mirtų ir Naveen taptų našlaite. Tuomet ją pasiimtų dėdė. Didžiausia R.D.Lohan svajonė sulaukti dukters pilnametystės ir jos vestuvių. 18-metės Naveen motinai būtų 89 metai.

„Kada išeisime, – ne mūsų valioje. Viską sprendžia Dievas,“ – sakė Rajo.

Padedama gydytojo A.Bishnoi ji peržengė biologinę motinystės ribą. Bet mirties indė negali pergudrauti.

Gimdė perkopusios per 50 metų

2015 m. gegužę 65 metų vokietė Annegret Raunigk pagimdė ketvertuką – tris berniukus ir mergaitę. Mokytojos specialybę turinti berlynietė buvo nuvykusi į Ukrainą, kur jai buvo įsodinti iš donorų sėklos ir kiaušinėlių išauginti embrionai.

Šių metų birželio 22-ąją danų kilmės aktorė Brigitte Nielsen (54 m.) pagimdė dukterį Fridą. Pora pasinaudojo pagalbiniu apvaisinimu kartu su kiaušinėlių šaldymu.

Italijos dainininkė Gianna Nannini būdama 54 metų pirmą kartą tapo motina 2010 metų lapkričio mėnesį. Visuomenę moteris bandė įtikinti, kad pastojo natūraliu būdu.

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.