Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Vaiko vystymasis ir religinis bei moralinis auklėjimas (VIII dalis)

Vaikai ir televizija.

Dažniausiai manoma, kad neigiamą televizijos poveikį ir jos daromą žalą lemia programų turinys. Akivaizdu, kad jis neigiamai veikia vaiko psichiką, bet didžiausią žalą daro ne programų turinys. Televizija, kaip informacijos perdavimo priemonė, visiškai netinka tai sąmonės ir mąstymo būsenai, kurioje yra vaikas mažiausiai iki septynerių metų. 

Visoje žmonijos vystymosi istorijos eigoje vaikai klausydavosi pasakojimų. Pasakos ir mitai vaikams suprantama forma, vaizdiniam mąstymui tinkamu būdu perteikia pagrindinius gyvenimo dėsningumus, paaiškina pasaulio sandarą ir visą kosmogoniją. Pasakos žodžiai žadina smegenų veiklą ir, kaip atsakas į žodinį stimulą, vaiko smegenys kuria vidinį vaizdą ar pavidalą. Tokiu būdu vystosi vaizdinis mąstymas, kuris yra ir atminties, ir kūrybingumo pagrindas.

Tačiau televizija smegenims pateikia gatavą vaizdą, kurį, klausantis pasakų, kuria viduriniosios smegenys. Tokiu būdu, žiūrint televiziją vaiko smegenys beveik nesivysto.

Tą patį galima parodyti skaičiais. Žmogus per sekundę gali priimti ir apdoroti 108-1011 bitų informacijos. Žiūrėdamas spalvotą televiziją, žmogus akimis priima didžiąją dalį to informacijos kiekio. O štai klausydamas pasakojimo ar skaitydamas knygą, žmogus priima tik 200 bitų informacijos per sekundę. Informacijos trūkumą papildo vaizdinis mąstymas – vaizduotė, fantazija. Smegenys lieka laisvos ir todėl girdimo ar skaitomo teksto vaizdą sukuria pačios. Todėl kiekvienas pasakos klausytojas ar knygos skaitytojas tekstą suvokia individualiai.

O žiūrint televizorių, kai smegenys yra užverstos informacija, joms belieka tik ją priiminėti ir pergyventi emocionaliai. Suaugusiajam tai nedidelis pavojus, nes jo smegenys beveik jau susiformavusios, tačiau vaikui, ypač iki 7 metų, kai jo smegenys dar tik formuojasi, pats televizijos žiūrėjimas daro sunkiai pataisomą žalą, nes labai pažeidžia vaizdinio mąstymo, nuo kurio priklauso atmintis ir žmogaus kūrybingumas, vystymąsi.

Jau vien tik sėdėjimas prie televizoriaus ar kompiuterio stabdo proto vystymąsi. Sėdėdamas žmogus nejuda, o vaiko smegenų ir sąmonės vystymasis tiesiogiai susietais su fiziniais judesiais, su kūno motorika. Be to, sėdėjimas prie televizoriaus, generuojančio stiprius elektromagnetinius laukus, neigiamai veikia vaikų sveikatą, o ypač imunitetą.

Vydija.lt

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.