Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Tradicija: odontologas trejus metus vaikams saldumynų duoda tik šeštadieniais

Saldumynai tik šeštadieniais. Iki to laiko – visa savaitė jų kaupimo specialiame „saldumynų banke“ ir sveika mityba. Lietuvių vaikų dantų būklę stabiliai prasta vadinantis dviejų dukrų tėvas, vaikų odontologas Vytautas Tamošiūnas sako neišradęs dviračio bandydamas išsaugoti sveikesnius atžalų dantis. Tiesiog pasinaudojo skandinavų mėgstama saldumynų davimo kartą per savaitę tradicija. Trejus metus jos besilaikanti šeima pastebi, kad atsiranda vis daugiau bendraminčių.

Susitarti su keliamečiais padeda „saldumynų bankas“

Tortas ir saldėsiai per draugo gimtadienį – ir likusi savaitė su vaisiais ir daržovėmis vietoje saldumynų. Gautas dovanų saldainis keliauja į spintelę, kurioje kaupiami saldumynai laukia šeštadienio. Vaikų dantimis besirūpinanti vilniečių šeima sėkmingai pritaikė „saldumynai šeštadieniais“ tradiciją ir atrado, kad net su kelių metų vaikais įmanoma rimtai susitarti. Pagundų kyla tik tuomet, kai bendraamžiai valgo ledus arba į darželius atžalų atėję pasiimti tėvai priperka jiems ir kitiems darželinukams skanėstų.

„Kai buvo tik viena dukra, mes saldumynų nerodydavome, ir jai jų nereikėdavo. Kai paaugo, sužinojo, kas yra saldumynai, juos ribodavome – bet kai atsirado mažesnioji, nuo jos jau nepavykdavo visiškai paslėpti saldainių. Metų vaikas jau mato saldumynus valgančią vyresnę seserį ir prašo, net reikalauja. Reikėjo sprendimo reguliuoti saldumynų vartojimą, ir aš prisiminiau gana plačiai paplitusią skandinavų tradiciją duoti vaikams saldumynų tik kartą per savaitę.

Danai vaikams jų leidžia valgyti penktadieniais, švedai – šeštadieniais. Sutarėme, kad pabandysime. Vyresniajai dukrai buvo keturi metai, jaunesnei pusantrų. Pabandėme, ir labai lengvai viskas išėjo“, – apie sėkmingai pritaikytą būdą vaikų neprifarširuoti saldumynais pasakojo odontologas.

Iš pradžių tėvai svarstė, ar vaikai pajėgs pasižadėjimus įgyvendinti, bet sutarus per savaitę įgytus saldumynus kaupti „saldumynų banke“ – vienoje iš spintelės lentynų, plano laikėsi pakankamai sklandžiai.

Susitarimą kiek apsunkino savaitės viduryje išpuolančios šventės, draugų gimtadieniai. Šeima nusprendė tokiais atvejais šeštadieninį saldumynų valgymą praleisti – jį atstos saldžios šventinės vaišės. „Paskui atsirado kita problema: kartais švenčių būna du kartus per savaitę. Čia jau buvo įdomesnis iššūkis, nes iš pat pradžių vaikams sakėme, kad saldumynų galima griežtai kartą per savaitę, ir jokių išlygų. Kelis kartus nuėjome į gimtadienius, pasakėme „ne, šiandien saldumynų negalima valgyti“, buvo ašarų. Tada priėmėme kompromisą: jeigu einame į šventę, kur visi vaikai valgo saldumynus, tai valgo ir mūsų. Realiai tokių situacijų būna per pusmetį gal porą kartų“, – pasakojo V. Tamošiūnas, pastebėjęs, kad vaikų gimtadieniai dažnai būna pakankamai aktyvūs, pagrindiniu saldumynu tampa tortas, o kitiems cukruotiems dalykams ne visada lieka laiko.

Iššūkis – gimtadieniai ir atostogos

„Saldumynų banke“ paprastai neprisikaupia kalnas skanėstų, be to, kaip juokavo skandinavų tradiciją pritaikęs tėvas, negali jų suvalgyti daugiau, negu telpa į skrandį.

Iš pradžių savaitgalinių smaližiavimų savo dukroms suaugusieji neribojo. Dabar saldumynų duoda po pagrindinio maisto. „Jeigu anksčiau būdavo, kad atsikėlę ryte vaikai bėgdavo į „saldumynų banką“, dabar esame susitarę juos valgyti po pusryčių.

Švedijoje dažniausiai, kiek teko domėtis, pora valandų skiriama saldumynų valgymui, vaikai žiūri filmukus ir juos valgo. Jeigu šeimai toks saldumynų kiekis atrodo per didelis, ji nusprendžia vaikams duoti desertą po pietų, arba kitaip kiekį apriboti“, – sakė kurį laiką Didžiojoje Britanijoje dirbęs, Lietuvos odontologų rūmams priklausantis V. Tamošiūnas.

Šeimoje pritaikius saldaus šeštadienio tradiciją, teko pasukti galvas ir dėl atostogų mitybos. Išvažiavę atostogauti su draugais, kurie šios tradicijos neturi, tėvai turėjo atlaikyti vaikų prašymus nupirkti ledų. „Per paskutines atostogas padarėme kompromisą, ledus ir saldumynus valgėme du kartus per savaitę.

Bendrai žiūrint, didesnių iššūkių nekyla, vaikai tikrai lengvai pasiduoda kitokiam saldumynų valgymo modeliui. Aišku, natūraliai kyla klausimų, kodėl kiti taip nesielgia. Paaiškiname, kad mes turime tokią tradiciją, rūpinamės jų dantų sveikata, vaikiškai papasakojame, kaip atrodo vaikų dantų gydymas, kad jis nėra lengvas ir to dukroms nelinkime. Kaip yra, taip ir aiškini. Praktikoje daug dirbame su vaikais, taisome dantis ir taikydami bendrinę nejautrą, sedaciją – kai prisižiūri, kokių bėdų su dantimis turi mažieji pacientai, tikrai nenori jų savo vaikams“, – sakė vaikų dantų gydytojas, norintis, kad retesnis saldumynų valgymams lietuviams, kaip ir skandinavams, taptų nerašyta taisykle.

Vaikai suvartoja trigubai daugiau cukraus

Odontologai tikina, kad pagrindinė dantų ligų problema – dažnas ir ilgas cukrų, įvairių angliavandenių, pavyzdžiui, gliukozės, sacharozės, buvimas dantų apnašose. Todėl reikia mažinti ne tik suvartojamų saldumynų kiekį, bet ir dažnį.

Prie saldumynų vartojimo žalos priskaičiuojamas ne tik ėduonis, bet ir antsvoris. Lietuvoje kas ketvirtas vaikas (23 proc.) turi antsvorio arba yra nutukęs. Apie 30 proc. cukraus kiekio vaikai gauna gerdami saldintus, gazuotus gėrimus, vaisvandenius, sultis.

Mokslininkai apskaičiavo, kad vaikai taip pat suvartoja tris kartus daugiau cukraus, nei rekomenduojama. 4–6 metų vaikams tinkama cukraus paros dozė yra 19 gramų, arba 4 arbatiniai šaukšteliai (1 arbatiniame šaukštelyje telpa 4 gramai). 7–10 metų vaikams cukraus paros dozė – 24 gramai (6 arbatiniai šaukšteliai).

Vyresniems nei 11 metų vaikams ir suaugusiesiems cukraus kiekis neturėtų viršyti 30 gramų (7 arbatinių šaukštelių).

Cukrus į vaikų skrandžius dažnai nukeliauja nepastebimai. Jeigu penkiametis suvalgo 100 gramų sausų pusryčių, išgeria stiklinę vaisių sulčių, suvalgo glaistytą varškės sūrelį, saldintą jogurtą su priedais bei išgeria arbatos puodelį su šaukštu medaus, tai jo suvartoto cukraus kiekis sudaro 643 proc. rekomenduojamos paros dozės.

Mažai saldintas maistas ar gėrimai irgi paskatina bakterijų sukeliamą rūgščių gamybą ir pažeidžia dantį, jeigu yra valgomas per dažnai. Valgant ir geriant dažniau nei penkis kartus per dieną, burnoje susidaro rūgšti aplinka ir tai kelia riziką susirgti dantų ėduonimi.

Lietuvių vaikų dantų būklė – stabiliai prasta

Tyrimai rodo, kad į pirmą klasę lietuvių vaikai ateina jau turėdami 3–4 ėduonies pažeistus, plombuotus ar išrautus dantis. Tik kol mažyliai nedideli, tėvai į idėją juos pratinti prie saldumynų valgymo kartą per savaitę žiūri skeptiškai. Pirmi vizitai pas odontologus ir pieninių dantų gydymas, paprastai ištinkantis penkiamečius ir šešiamečius, požiūrį keičia.

„Lietuvių vaikų dantų būklė yra stabiliai prasta. Mūsų pastangos situaciją keisti yra pavienės, izoliuotos, ir rezultatų nesimato. Teoriškai strategija, žingsniai yra suformuoti, bet praktiškai nieko nedaroma“, – įvertino odontologas V. Tamošiūnas.

Daugumai tėvų, pasak jo, ne tiek trūksta informacijos apie vaikų dantų priežiūrą, kiek sunku susigaudyti milžiniškame jos sraute. Atsirinkti aktualiausius dalykus nelengva, nors vaikų dantų sveikatą nulemia nedaug dalykų. Vienas iš jų – mityba, kai cukrus vartojamas kuo saikingiau ir rečiau, kitas – kokybiškas dantų nuvalymas. „Pas mus tai dar nelabai įprasta, bet iki septynerių metų vaikams griežtai dantis turėtų nuvalyti tėvai“, – aiškino specialistas.

Ekologinė banga kai kuriuos tėvus atbaido nuo fluoridų dantų pastoje, tačiau jų, odontologo įsitikinimu, vaikams reikia.

Bando suvaldyti saldumynų valgymą darželiuose

Apriboti cukraus kiekį limonaduose arba juos apmokestinti papildomai, kilstelėti cukraus ir saldiklių prikimštų produktų, kuriuos labiausiai mėgsta vaikai, kainas. Tokių planų turėjo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos komanda. Pasak sveikatos apsaugos ministro, vaikų burnos higienos padėtis Lietuvoje sudėtinga, kaip ir nutukimo lygis, todėl kažko imtis būtina.

„Įspėti ir žymėti“, – savo receptą turi sveika mityba besidominti septynių vaikų mama, tinklaraščio „7 taškai“ autorė ir komunikacijos agentūros vadovė Sabina Daukantaitė.

Kalbėdama su Alfa.lt, ji siūlė pradėti nuo to, kad aiškiai ir vieningai būtų žymimas visuose produktuose esantis cukraus kiekis. Žymėti ne formaliai, o labai aiškiai ir informatyviai.

„Cukraus mokesčio nevertinu nei teigiamai, nei neigiamai. Vienose šalyse ši praktika taikoma, kitose ne – nemanau, kad šis sprendimas yra lemiamas dalykas. Kas yra tikrai gerai, kad apie tai šnekama, žmonės sužino apie paslėptą cukrų, tai daugeliui būna naujiena. Kitas geras dalykas, apie kurį diskutuojama – mityba ugdymo įstaigose, ten dažnai atsiduria produktų, kurių neturėtų būti duodama vaikams“, – sakė odontologas V. Tamošiūnas, pastebintis, jog darželinukų, mokyklinukų meniu imama rūpintis labiau, tik pokyčiai ne tokie greiti, kokių norėtųsi.

Išmėginęs tradiciją saldumynų savo dukroms duoti kartą per savaitę, kartu su Lietuvos odontologų iniciatyvine grupe jis pradėjo projektą „Saldumynai šeštadieniais“ ir siekia atkreipti dėmesį į žalingą cukraus poveikį vaikų dantims. Norima kuo daugiau šeimų įtraukti į programą ir paskatinti mažinti cukraus vartojimą.

Kartu su kitais komandos nariais odontologas apsilankė penkiolikoje privačių darželių, su Vilniaus sveikatos biuru paruošė ir metodinę medžiagą į savivaldybės darželiams. Jiems turėtų praversti bendros dantų priežiūros taisyklės ir cukraus vartojimo mažinimo patarimai.

Privačiuose darželiuose vaikų maitinimas, V. Tamošiūno nuomone, kiek lanksčiau pritaikomas prie sveikos mitybos rekomendacijų. Apsilankiusi Austėjos Landsbergienės darželiuose, komanda pamatė, kad kartą per savaitę, penktadieniais, vaikai gamina maistą, dažniausiai saldžius patiekalus. Sutarta vaikams pasiūlyti juos neštis į namus ir ragauti atėjus saldumynų šeštadieniui.

Daugelyje ikimokyklinio ugdymo įstaigų vaikų gimtadieniai neapsieina be tėvų pagamintų ar pirktų tortų, saldėsių – vietoje jų rekomenduota darželinukams pasiūlyti vaisių. Iš valstybinių darželių saldžių švenčių tradicija nyksta lėčiau. „Ateidami pasiimti vaikų, tėvai kartais atsineša saldumynų. Savo vaikui duoda, kitiems dalina – tuos dalykus pakankamai sunku išgyvendinti“, – pasakojo odontologas, pripažinęs, kad po truputį tėvai savo įpročius keičia.

Šeštadieninė saldumynų tradicija pirmiausia skirta vaikams, kuriems jais saikingai pasilepinti nelengva. „Jeigu mes pradėsime reikalauti, kad jos griežtai laikytųsi ir suaugę, gali būti sudėtinga, nes jiems pakeisti įpročius sunkiau. Aišku, suaugę savo valgomų saldumynų kiekį gali kontroliuoti lengviau“, – pastebėjo V. Tamošiūnas.

Vis dėlto vienos taisyklės jo šeimos suaugusieji laikosi be išlygų: nevalgo prie vaikų saldumynų ne šeštadienį.

Rugilė Audenienė. Saldumynai šeštadieniais. (© Pixabay.com)

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.