Papildomas vaikų ugdymas, Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Tibeto požiūris į vaikų auklėjimą

Naudingi įgūdžiai, padedantys išauginti pilnaverčią ir savarankišką asmenybę, gerbiančią savo tėvus. Mums yra ko pasimokyti iš šios išmintingos tautos.

Pagrindinės tibetietiško auklėjimo taisyklės:

– Svarbiausias dalykas – jokių pažeminimų ir fizinių bausmių. Pagrindinė priežastis, dėl ko muša vaikus – jie negali duoti atgal.

– Pirmas periodas: nuo 5 metų. Su vaiku reikia elgtis „kaip su karaliumi“. Nieko negalima drausti, tik nukreipinėti. Jeigu jis daro kažką pavojinga, tai reikia parodyti, kad jūs išsigandote ir net surikti. Tokią kalbą vaikas nuostabiai supranta. Šiuo laiku įdedami aktyvumas, smalsumas, susidomėjimas gyvenimu. Vaikas dar nesugeba sukurti ilgas logiškas grandines. Pavyzdžiui, jis sudaužė brangią vazą. Jis nesupranta, kad tam kad nupirkti tokią vazą, reikia daug dirbti, užsidirbti pinigų. Bausmę jis suvokia kaip gniaužimą iš stiprybės pozicijos. Jūs išmokinsite jį ne nedaužyti vazų, bet paklusti stipresniam. Ar jūms to reikia?

– Antras periodas: nuo 5 iki 10. Šiuo metu su vaiku reikia elgtis „kaip su vergu“. Duoti užduotis jam ir reikalauti jų atlikimo. Galima bausti už neatlikimą (bet ne fiziškai). Šiuo metu aktyviai vystosi intelektas. Vaikas turi išmokti prognozuoti žmonių reakciją į savo veiksmus, suformuoti teigiamą požiūrį į savę ir vengti neigiamų apraiškų. Dabar nebijokite apkrauti vaiko žiniomis.

– Trečias periodas: nuo 10 iki 15. Kaip su juo elgtis? Kaip su lygiu. Ne kaip lygus su lygiu, o būtent „kaip su lygiu“, nes Jūs vistiek turite daugiau patirties ir žinių. Pasitarkite su juo visais rimtais klausimais, užtikrinkite ir skatinkite jo savarankiškumą. Diskusijų procese atsargiai primesti savo valią pasufleruojant, patariant. Jeigu jums kas nepatinka, tai akcentuokite jo dėmesį į negatyvias pasekmes, išvengiant tiesioginių draudimų. Šiuo metu formuojasi savarankiškumas ir mąstymo nepriklausomybė.

– Paskutinis periodas: nuo 15 metų. Elkitės su juo pagarbiai. Auklėti vaiką jau per vėlu, ir Jums tenka tik skinti savo dar bo vaisius.

Kokias gi pasekmes gali iššaukti nesilaikymas šių taisyklių?

  • Jeigu slopinti vaiką iki 5 metų, tai Jūs nuslopinsite jo gyvenimišką aktyvumą, domėjimąsi gyvenimu, intelektą. Išmokinsite jį neapgalvotai ir visada paklusti brutaliai jėgai. Padarysite iš jo lengvą grobį visokiausiems piktadariams.
  • Jeigu Jūs ir toliau šveplensitės su juo po 5 metų, tai vaikas užaugs infantiliu, nesugebančiu dirbti ir apskritai nenorinčiu dvasiškas stengtis ką daryti.
  • Jeigu Jūs globosite vaiką kaip mažiuką ir po 10, tai jis užaugs nepasitikinčiu, bus priklausomas nuo daug savarankiškesnių draugų, kurie nevisada gali įtakoti jį tinkamai.
  • Jeigu Jūs negerbsite vaiko po 15, tai jis Jums neatleis to ir išeis visiems laikams, pasitaikius pirmai progai.

Informacijos šaltinis:

 

 

Zibainis_logo

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.