Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Tai prasidėjo ne nuo tavęs…

Kaip negatyvūs šeimos scenarijai įtakoja mūsų gyvenimą, ir kaip tai sustabdyti?

Pirmiausiai išsiaiškinkime, kas griauna žmogaus sveikatą ir atima jėgas.

  • nerimas, fobijos;
  • gyvenimo nesklandumai;
  • įkyrios būsenos;
  • lėtinės ligos;
  • depresija, nesėkmės asmeniniame gyvenime ir profesijoje;
  • stresas, gyvenimo sunkumai.

Pasitaiko, kad net ir ilgai dirbant su savimi, vis tiek nepavyksta nustatyti pasireiškiančių simptomų ir kančių šaltinio, bei palengvinti situacijos. Atsakymas gali slypėti ne tiek mūsų pačių gyvenimo istorijoje, kiek mūsų tėvų, senelių ir net prosenelių gyvenime.

Dažnai mūsų kančių ir nesėkmių priežastimi tampa šeimoje iš kartos į kartą paveldimos traumos.

Moksliniai tyrimai ir klinikinė praktika byloja, kad trauminio gyvenimo įvykio padariniai gali būti perduodami iš kartos į kartą.

Paveldėti galime ne tik akių spalvą, lūpų formą ar plaukų struktūrą, bet ir baimes, neišgyventą patirtį bei atstumtus jausmus.

Atsiminimų, užgniaužtų jausmų, pojūčių, vaizdinių fragmentai neišnyksta tiesiog šiaip. Visa gali „išnirti“ iš pasąmoningos šeimos sistemos gelmių ir imti ieškoti būdų pasireikšti jau palikuonių protuose ir kūnuose.

Net jeigu traumą išgyvenęs žmogus mirė, apie jo gyvenimą mažai žinoma, o praeities įvykiai uždengti šeimos paslapčių šydu. Bet koks įvykis, kuris bent iš tolo primena tai, kas buvo pergyventa, aktyvuoja ir atkuria tam tikras traumuojančių įvykių apraiškas.

Didelio masto įvykiai: karai, represijos, badas, genocidas, holokaustas – tapo didelių dramų priežastimi beveik kiekvienoje šeimoje.

Šeimos istorijos: ankstyva vaikų ar tėvų mirtis, turto praradimas, motinos dėmesio stoka ankstyvas atskyrimas nuo tėvų, šeimyninių ryšių nutrūkimas, prarasta meilė, nelaimingos santuokos, įkalinimas ir prarastas statusas – visa tai sukėlė nepakeliamus jausmus, viršijančius asmens galimybes su jais kaip nors susidoroti ir kaip nors įveikti tragišką situaciją.

Šie įvykiai yra tokie visa apimantys, visą žmogų užgožiantys, o kaltė, skausmas ar sielvartas yra tokie dideli, kad jų neįmanoma įveikti per vieną žmonių kartą.

Paveldimi šeimos traumų fragmentai gali pasireikšti štai kaip:

  • ligų simptomai (kai medicininiai tyrimai neatskleidžia priežasčių arba simptomai perduodami iš kartos į kartą);
  • baimės, fobijos, depresijos, įkyrios būsenos. Kai viskas gyvenime lyg ir sutvarkyta ir nėra regimos priežasties kentėti;
  • pasikartojantys įvykiai šeimoje (skyrybos, ankstyvos mirtys, nelaimingi atsitikimai, kažkas negali sukurti šeimos, vienatvė, abortai, finansiniai praradimai, turto netekimas);
  • šeimos paslaptys, nutylimi įvykiai;
  • sukaktuvių sindromai: gimimo, mirties, vestuvių, išsiskyrimų, vardų pasikartojimas, datų sutapimas.

Išnarplioję sudėtingą šeimos istorijų raizginį ir nustatę ryšius tarp senelių-tėvų-vaikų kartų, galime nutraukti tą pasąmoningą protėvių patirties pasikartojimų grandinę, atsiskirti, separuotis nuo kitų žmonių jausmų ir pertvarkyti ryšius tokiu būdu, kad galėtume pagaliau gyventi savo gyvenimą, kurti savo likimą ir naudotis savais gyvenimo mums pateikiamais šansais.

Informacijos šaltinis: https://seimairnamai.eu/tai-prasidejo-ne-nuo-taves/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.