APŽVALGOS, Papildomas vaikų ugdymas, Patarimai/rekomendacijos, Pramogos vaikams, Psichologija, Renginių anonsai, Vaikai/šeima

Psichologė: Kaip tėvai gali padėti paaugliui, kuris nepasitiki savimi?

Šiuolaikinių paauglių nepasitikėjimas savimi yra “užmaskuota” ir opi tema. Dažnai apie tai iš nežinojimo, kaip padėti savo vaikui, nutylima arba paliekama paaugliui spręsti problemą savarankiškai, su mokytojais ar mokyklų psichologais, į kuriuos retas jaunuolis kreipiasi pats.

Psichologė, geštalto terapijos praktikė Ugnė Juodytė sako: “Greičiausiai nerastume nė vieno žmogaus, kuris būtų visiškai pasitikintis arba ne – savimi žmogus. Tačiau tai mes galime kontroliuoti, ugdyti ir neleisti sau ar net kitam įkristi į savigraužą arba visišką neveiksnumą.”

Tuo tarpu, dažnai tėvai esančios problemos net nepastebi, matydami savo vaiką su būriu draugų ir gaunantį aukščiausius balus pamokose. Tačiau įveikus egzaminų laikotarpį ir atėjus metui apsispręsti dėl ateities, lieka sutrikę, nes jų atžala nebežino, kokią profesiją nori pasirinkti ir abejoja savo pasirinkimais. Taip dažnai nutinka su itin aktyviai komunikuojančiais paaugliais, kurie yra klasės lyderiai, renkasi išskirtinį aprangos stilių, tačiau, kaip būdinga paauglystėje, iš tiesų turi neigiamų minčių ir jausmų, kuriais iš baimės būti nesuprasti, nesidalina su artimiausiais žmonėmis.

Kartais tėvai, savo laiko skyrimo vaikui sąskaita, paauglio matomus trūkumus bando užglaistyti pinigais, pramogų kiekiu, dovanojamais daiktais, manydami, kad gausos jausmas sukurs stiprų pasitikėjimo savimi ir savivertės jausmą. Tačiau vaiko pasitikėjimo savimi šaknys randasi kur kas giliau – tėvų ir artimųjų santykyje su vaiku. Tad jeigu nutinka taip, kad tėvai dažnai priekaištauja dėl paauglio elgesio, tai gali turėti daug žalos vaiko savivertės formavimuisi.

Kaip sako psichologė Ugnė, tėvai prie paauglių savivertės ugdymo prisideda kiekvieną dieną: “Dažnai paaugliai pasakoja situacijas, kai gauna daug kritikos, bet labai retai yra pagiriami. Taip formuojasi aiškus matymas, ką jis daro ne taip, tačiau stipriųjų savo pusių jaunuolis nemokomas atpažinti.” Psichoterapijos praktikė sako, kad pozityvesnis tėvų elgesys gali turėti stiprią įtaką paauglio pasitikėjimo stiprinimui ir karjeros pasirinkimams.

Norintys skatinti savo vaikų pasitikėjimą savimi, kviečiami savo paaugliui dar šią vasarą padovanoti Karjeros stovyklą “Drąsa ir pasitikėjimas savimi”, kuri vyks liepos 29 – rugpjūčio 3 dienomis bei rugpjūčio 12 – 17 dienomis. Paskutiniems bilietams 12 vietų kambariui taikoma iki 60 € nuolaida! Daugiau informacijos apie paskutines vietas – http://pasitikiu.karjerosstovykla.lt/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.