Yra dalykų, kurių kasdien būtinai reikėtų paklausti savo vaiko. Jūs ne tik žinosite apie jo dvasinę būseną ir problemas, bet ir suteiksite jam galimybę pajusti, kad jis yra mylimas, kad jūs juo rūpinatės ir saugote jį.
Žinoma, būtų galima sudaryti ilgą klausimų vaikui sąrašą. Ir visi jie bus savaip reikalingi ir naudingi. Bet jūs patys nesugebėsite jų visų prisiminti. Vaikui užteks ir penkių svarbiausių klausimų, kurie tikrai padės jam pasijusti laimingesniam ir mylimam.
Dieniniai klausimai vaikui
Ar tu laimingas?
Kai mama laiko ant rankų mažą vaiką ir švelniai paklausia jo, ar jis laimingas, vaikas paprastai nusišypso.
Vyresnis nei trejų metų vaikas jau gali susimąstyti ir pasakyti: „Ne visai.“ Svarbu išmokyti vaiką identifikuoti savo dvasinę būseną. Todėl reikia kasdien paklausti jo apie tai. Kitaip jam vėliau užaugus gali tekti kreiptis į psichologus, kad išsiaiškintų viską apie save ir savo gyvenimą.
Jei vaikas dabar išmoks pajusti ir įvertinti savo vidinę būseną, ateityje jis nepasirinks tokio darbo ir tokių santykių, kuriuose jaustųsi nelaimingas. Jis turės aiškų supratimą, ką reiškia būti laimingam ir koks tai jausmas.
Ar viskas su tavimi gerai?
Jeigu pastebite, kad dieną vaikas susimąstė ar nusiminė, paklauskite jo, ar viskas su juo gerai. Taip užsimezga tėvų ir vaiko bendradarbiavimas. Vaikas mokosi suprasti, kas šiuo momentu jį slegia ir kodėl. Jis arba atsakys, kad viskas gerai, arba paprašys pagalbos. Tada atsiranda pretekstas pasitikėjimu grindžiamam, atviram pokalbiui. Vaikas supras, kad mama nėra abejinga jo jausmams, kad jis jai rūpi. Tegul jis suvokia, kad gyvena šeimoje, kurios nariai rūpinasi vienas kitu.
Vakariniai klausimai vaikui
Kas gero tau atsitiko šiandien?
Iš pradžių vaikui gali būti per sunku atsakyti į tokį klausimą, todėl reikia jam parodyti pavyzdį: „O man šiandien atsitiko tas ir tas…“ Jis prisimins, kaip jūs pasakojate savo įspūdžius, ir pradės pats mokytis analizuoti įvykius ir grupuoti juos pagal „gerumo–blogumo“ skalę.
Kas šiandien buvo negero?
Papasakokite jam apie savo šiandienos nesėkmes ir smulkias problemas. Vaikas pagalvos ir atskleis savus išgyvenimus. Jam labai svarbu pasidalyti savo mažomis „nelaimėmis“, nesėkmėmis ir rūpesčiais.
Ką šiandien padarytum kitaip, jeigu galėtum?
Svarbu duoti vaikui suprasti, kad jis visada turi pasirinkimo laisvę. Tada galima kartu su vaiku „peržaisti“ įvairias situacijas. Taip vaikas mokosi analizuoti savo dieną. Jis gali pajusti galimybę ką nors pakeisti.
Šis vakarinis ritualas nuramina, moko atvirumo ir suartina vaiką su tėvais. Jūs pamėgsite vakarinį laiką, kai galėsite taip atvirai pasikalbėti.
Po tokių klausimų vaikas tikrai lengvai užmigs ir gerai išsimiegos.
Palikti komentarą