Viskas prasideda dar vaikui negimus…
Taip, taip, šį kartą mes visai apie kitokį požiūrį į vaiko adaptaciją naujose aplinkose, kurios pakeičia kūdikio ar vaiko dienotvarkę. Šių dienų aktualiausia ir populiariausia tema, neleidžianti tėvams ramiai miegoti – sėkmingas vaiko išlydėjimas į mokyklą ar darželį.
Yra daugybė pamąstymų ir begalė patarimų šiuo klausimu, bet kartais, deja, nei vienas nepadeda. Tik peržengus darželio slenkstį ir vaikui pajutus, kad jis čia liks vienas – širdį veriančios ašaros ir isterijos? Ar to galima išvengti? Ne, ir vengti nereikia! Vaikas tokioje situacijoje turi verkti. Ir ši jo reakcija yra normali. Juk vaikai dažnai verkia, šaukia, rėkia, kai negauna saldainio ar būna pavargę. Tada taip stipriai nereaguojame, o kai paliekame pirmą dieną darželyje – ašaros mums tampa nenormaliu reiškiniu? Žinoma, tai negali tęstis ilgai.
Viskas prasideda dar vaikui negimus. Pasiruošimas gyvenimui, kuris pilnas netikėtumų, pasikeitimų, iššūkių ir išsiskyrimų. Kūdikis, gimęs iš meilės, sveikos mamos išnešiotas, bus stiprus ir lengviau priims jam skirtus gyvenimo iššūkius. Tik nuolatinė globa, rūpestis ir jaukus tėvų glėbys pirmaisiais ir antraisiais gyvenimo metais padės vaikui tinkamai pasiruošti adaptacijai. Jis tam pasiruoš pats. Tai yra natūralus augimo, vystymosi, tobulėjimo procesas.
Kad adaptacija būtų lengvesnė, pirmiausia reikia tėvams pasirūpinti savimi. Ypač mamoms, kurios jau pusmetį iki pirmos darželio lankymo dienos nemiega naktimis, kurios niekaip negali paleisti savo labai mylimo vaiko į kitą gyvenimo etapą, į kitą – aukštesnį lygmenį. Kurios bijo suvokti, jog jų mažylis jau nebe kūdikis ir juo puikiai gali pasirūpinti ir kiti. Be to, jam jau atėjo tas laikas, kai jis daug ką išmoks daryti pats. Ir kad slėpimasis už mamos netaptų kasdienybe, mamos turi pasiruošti pačios. Ar vaiko adaptacija mokykloje ar darželyje bus sėkminga priklauso tik nuo to žmogaus, kuris jį ten veda, palieka ir pasiima. Priklauso nuo to žmogaus savijautos, emocijų bei situacijos suvokimo ir gebėjimo vertinti. Jei vaiko išėjimas į darželį mums bus tragiškas įvykis, tai vaikams jis irgi toks bus. Bet jei tai šventė, nauja pradžia ir smagus nuotykis – vaikai vertins taip pat. Tiesiog viskas priklauso nuo požiūrio! Nuo suaugusiųjų požiūrio!!!
Teigiama, kad vaikai nuo pirmųjų mėnesių jaučia ir reaguoja į visas mamos emocijas. Jei mama nepasiruošusi adaptacijai ir labai jaudinasi, jaudinsis bei verks ir vaikas.
Mamos Emilijos, auginančios 3 dukras, patarimai:
- Gyvenimo sunkumams vaikus ruoškite nuo pirmųjų dienų – besąlygiškai juos mylėdami ir palaikydami.
- Nebijokite ašarų – jos parodo, kad vaiką auginate teisingai, jis jus myli ir išsiskyrimas jam skaudus.
- Namuose nesureikšminkite ir nekalbėkite tik apie naują pasikeitimą, kuris nenumaldomai artėja. Pasistenkite tą įvykį – pirmą dieną darželyje – paversti kasdieniu (kaip kelionė į parduotuvę: „Labas rytas, keliaukime į darželį, pažiūrėsime, kas ten gero“).
- Jau pirmą dieną palikite valandai ar dviems valandoms vieną vaiką. Būtinai atsisveikinkite, pasakykite, kad einate tvarkyti reikalų ar į darbą ir po valandos ar dviejų grįšite. Palinkėkite smagių žaidimų, pasakykite, kad mylite ir greitai ateisite jo pasiimti. Išeikite su šypsena veide, nors ir jausite įtampą.
- Likusiomis savaitės dienomis ilginkite buvimo darželyje laiką. Paskutinę savaitės dieną palikite vaiką visai dienai su pietų miegu. Ilgą laiką vesti vaiką į darželį tik po kelias valandas neverta – taip adaptaciją tik prailginsite, bet jos neišvengsite. Svarbiausia, kad visa šeima suvoktų, jog tėvai dirba, o vaikai eina į darželį.
- Visada šypsokitės auklėtojoms. Vaikas matys jūsų akyse pasitikėjimą ir pats pradės jaustis saugiau. Namuose apie darželį ar mokyklą kalbėkite tik teigiamai.
Tikimės, kad nuoširdūs šios mamos patarimai padės lengviau išgyventi naują etapą Jūsų šeimoje.
O kad adaptacija mokykloje ar darželyje būtų dar lengvesnė, paprašėme kelių darželių pasidalinti patirtimi: kaip adaptuotis padeda auklėtojai, mokytojai bei pagalbos vaikui specialistai, ką jie gali ir nori patarti tėveliams.
Pastebėjome, kad sunkiausiai adaptuojasi vaikai tie, kurie iki darželio lankymo visą laiką leido su mama, todėl mūsų siūlymas, pora mėnesių prieš lankant darželį stengitės vaiką dažniau palikti su kitais šeimos nariais, artimais giminaičiais ar aukle. Tai bus savotiška „treniruotė išsiskiriant su mama. „Pandos darželis“
Pandos darželis vaikui – tai tarsi antri namai, kur jis praleidžia didžiąją dienos dalį. Mums svarbu, kad mažyliai mūsų darželyje jaustųsi emociškai saugiai, todėl jiems suteikiame galimybę tobulėti savo ritmu, stengiamės juos apsupti dėmesiu ir meile, suteikti saugią, draugišką ir džiugią atmosferą tiek viduje, tiek lauke. Mūsų darželis randasi miško apsuptyje, saugioje ir uždaroje teritorijoje, vienoje švariausių ir miškingiausių Vilniaus miesto vietų.
Tačiau visiem yra žinoma, kad vaikui pirmosios dienos vaikų darželyje tai tikras išbandymas pačiam jam ir tėveliams. Rytinis išsiskyrimas su mama ar tėčiu Kaip taisyklė yra palydimi ašaromis, o ne retai ir riksmais. Kad galėtumėme visa to išvengti, į adaptaciją vaikų darželyje reikia žvelgti išmaniai ir su protu, antraip kasdieninės ašaros ir nenoras eiti į darželį gali užsitęsti.
Prieš pradedant vaikučius vesti į darželį, Pandos darželio pedagogai siūlo vaiko dienotvarkę kuo maksimaliau priartinti prie darželio dienotvarkės, tai yra 7-7:30 val. – labas rytas, 9 val. – pusryčiai, 11-11:30 val. – pasivaikščiojimai lauke, 12 val. – pietūs, 13 val. – dienos miegelis, 15:30 – pavakariai. Laikantis paruošiamosios adaptacijos reiktu stengtis nenukrypti nuo tvarkaraščio.
Prieš pradedant lankyti darželį, derėtu vaiką tam paruošti ir emociškai, paaiškinti kas yra vaikų darželis, o dar geriau vaizdžiai parodyti. Galima ne tik paaiškinti, parodyti, bet ir kartu pažaisti „vaikų darželį“. Paimkite įvairių lėlių ar jo mėgstamų žaislų, suteikite jiems vaidmenis: auklėtojos, vaikų, tėvų.
Kuomet nuvedate vaiką į grupę, niekada nerodykite savo susijaudinimo, kurį jaučiate. Atsisveikindami būkite tvirti ir ramūs. Būtinai pasakykite savo vaikui, kada jūs atesite jo pasiimti, tai galite padaryti jam suprantama forma, pvz.: aš tavęs ateisiu, kai tu pavakarieniausi.
Pasiėmus vaiką iš darželio, klauskite kaip jam sekėsi, ką veikė. Kartu aptarkite dienos įvykius. Paklauskite savo mažylio ar jis darželyje turi draugų, su kuo jis žaidžia ar patinka jam grupėje. Girkite už pasiekimus, duokite patarimų, jei Jūs manote, kad jis pasiėlgė kažkur netinkamai. Tokiu atveju vaikas visada žinos, kad tėvai gali padėti išspręsti problemą, kuri iškilo darželyje.
Adaptacijos laikotarpiu stenkitės kuo daugiau praleisti laiką su savo mažyliu, po darželio kartu pasivaikščiokite. Vaikas gaus naujų pojūčių ir taip atslūgs pergyvenimai dėl įvykių darželyje. Palepinkite jį kuo nors maloniu.
Girkite vaiką, kad jis lanko darželį. Pasakykite jam, koks jis šaunuolis. Pabrėžkite, kad jis jau didelis, todėl vaikšto į darželi kaip tėveliai į darbą. Prie vaiko niekada nekritikuokite darželio pedagogų (auklėtojų), stenkitės jam sudaryti teigiamą įspūdį apie vaikų daželį ir jo personalą.
Jei matote, kad vaikas aktyviai priešinasi eiti į darželį, galite duoti jam pora dienų poilsio. Būdami kartu stenkitės kuo daugiau kalbėtis apie vaikų darželį, teigiamai bei vaizdžiai nupasakokite kiek įdomybių jo laukia vaikų darželyje. Papirkite jo norą teigiamais pastokojimais.
Adaptacijos laikotarpiu būkite kantrūs, Jūs juk suaugęs žmogus ir suprantate, kad vaikas taip elgiasi ne dėl to, kad jis blogas, o dėl to, kad sunku priprasti prie naujų patalpų, vaikų, auklėjimo ir aplinkos.
Prieš pradedant lankyti darželį, rekomenduojame tėveliams nusiraminti ir patiems tikėti, kad darželyje vaikas jausis gerai, kad juo bus pasirūpinta. „Pasakų namukas“
Vaikų darželio „Pasakų namukas” veikla orientuota į sveikos gyvensenos principų diegimą, ekologinį švietimą, rūšiavimą, kultūringo elgesio mokymą. Daug dėmesio skiriama sportinei veiklai, ypatingai buvimui gryname ore.
Prieš pradedant lankyti darželį, rekomenduojame tėveliams nusiraminti ir patiems tikėti, kad darželyje vaikas jausis gerai, kad juo bus pasirūpinta. Kuo ramiau jaučiasi tėvai – tuo lengviau vaikui, tuo saugesnis jis jaučiasi naujoje aplinkoje. Nepalikite vaiko darželyje vieno jau pirmąją dieną. Pabūkite su vaiku porą valandų grupėje, susipažinkite su auklėtojomis, darželio ritmu, aplinka, draugais, žaislais. Kitą dieną palikite jį pusvalandžiui, valandai vieną. Taip kasdien ilgindami išsiskyrimo laiką, palikite vaiką darželyje visai dienai.
Visada rekomenduojame tėvams atsisveikinti su vaiku, nepabėgti paslapčiomis. Žinodamas, kad mama ar tėtis ateis sutartu laiku (iškarto kai pamiegos, kai pavalgys vakarienę ir pan.) jis jausis saugesnis, žinos ir lauks kol ateis jo pasiimti. Vaikas turėtų būti atvedamas į darželį visada tuo pat metu, turėti savo ritmą. Galima sugalvoti atsisveikinimo ritualą (bučkis, duot penkis, suplot rankytėm ar pan.) po kurio jis keliauja į grupę. Mylimas žaislas taip pat padeda jaustis darželyje saugiau. Labai svarbu yra bendradarbiauti su auklėtojomis, papasakoti apie vaiko charakterį, elgseną, kokie gali būti vaiko nuraminimo būdai. Visi vaikai yra unikalūs ir kiekvienam adaptuotis prie naujos aplinkos sekasi skirtingai. Mūsų darželio auklėtojos ieško būdų kaip prieiti prie kiekvieno vaiko, kad kuo lengvesnis būtų išsiskyrimas tiek vaikams tiek tėvams.
Pradėjus lankyti darželį, pasistenkite atidėti nenumatytas keliones ir išvykas. Ilgesnis nebuvimas darželyje, adaptacijos metu ją sunkina. „Mažas stebuklas“
Privatus vaikų lopšelis – darželis „Mažas stebuklas” įsikūręs Fabijoniškėse (S. Stanevičiaus 61) ir Tarandėje (J. Glaubico 22A, Vilnius) priima vaikučius nuo 1- 6 metukų amžiaus.
Visa darželio aplinka primena namus. Čia jauku, spalvinga, saugu. Mūsų darželiuose vaikučiai tyrinėja, eksperimentuoja, šoka, muzikuoja, vaidina ir klauso pasakų. Visi mūsų darželiai turi nuosavus kiemus, kuriuose galima kasdien tyrinėti, susipažinti su mus supančia gamta, kvėpuoti tyresniu oru. O svarbiausia – jaustis saugiai.
Mūsų prioritetai: vaikas darželyje turi būti saugus, sotus ir laimingas!
Mūsų darželio auklėtojos pateikia patarimus tėveliams, kurių vaikučiai pradės lankyti darželius. Auklėtoja Gintė Skrebutėnaitė:
Prieš pradedant lankyti ugdymo įstaigą, pasikalbėkite su vaikučiu apie tai. Ką ten veikia vaikai? Kodėl reikia eiti į darželį? Jei vaikutis didesnis, visada galite papasakoti apie savo patirtį darželyje. Pokalbiai padeda vaiką nuteikti artėjantiems pokyčiams.
Pradėjus lankyti darželį, pasistenkite atidėti nenumatytas keliones ir išvykas. Ilgesnis nebuvimas darželyje adaptacijos metu ją sunkina.
Nebūkite pernelyg emocionalūs atsisveikindami su vaikučiu ryte. Jauskitės ramiai ir užtikrintai.
Auklėtoja Violeta Charževskienė:
Naujai atvykusiems vaikučiams mes rekomenduojame turėti savo mėgstamą žaisliuką, tai vaiką labai ramina.
Labai dažnai mamos jaudinasi labiau nei pats vaikas. Tad mes naudojamės socialiniu tinklu, kuriame turime savo darželio tėvų grupę, į kurią keliame/siunčiame vaikučių nuotraukas bei akimirkas. Tai tėvelius labai džiugina bei ramina.
Sėkminga adaptacija – tai tėvų ir auklėtojos darbas. Mes turime glaudžiai bendradarbiauti. Tik tada bus geri rezultatai, greitesnė adaptacija, mažiau ašarų ir sveiki, laimingi vaikučiai.
Tėveliams įduodame du komplektus patalėlių, kad namuose juos išsiuvinėtų. Pirmą miegojimo dieną vaikas atsineša juos kvepiančius namais ir su meile padekoruotus. „Namų darželiai“
„Namų darželiai“ – tai 10 metų patirtį sukaupę du privatūs darželiai Vilniuje, įsikūrę Jeruzalėje bei Fabijoniškėse, kviečiantys vaikus nuo 2 metų. Darželiai išsiskiria savo holistiniu požiūriu į žmogų, į ugdymą integruojamais humanistiniais bei valdorfo pedagogikos principais. Mūsų prioritetas yra tikrieji vaiko poreikiai. Siekiame, kad vaikas galėtų būti vaiku ir turėtų tikrą vaikystę, todėl su meile kuriame namus tikriems dalykams, tikrai vaikystei…
Kiekviena adaptacija – labai jautrus ir individualus laikotarpis. Jautrus ne tik vaikui, bet ir visai šeimai. Tad mes ypatingą dėmesį skiriame adaptacijos laikotarpiui bei vaikų emocinei būklei ateinant jiems į naują vietą tarp naujų žmonių. Visuomet prieš startą prašome tėvų užpildyti išsamų klausimyną apie vaiką bei jų šeimą. Svarbu suvokti, kaip vaikas gyveno iki šiol: kaip jis augo, kokia jo sveikata, kokie pomėgiai, kas jam patinka ir kas ne, kaip jis migdomas namuose, kokių ypatingų įpročių turi, kiek ir kokios pagalbos jam reikia.
Išanalizavę klausimyną, parenkame vaikui tinkamiausią grupę. Grupes formuojame taip, kad vaikai būtų skirtingo amžiaus (grupė panaši į didelę šeimą), bet turėtų bent vieną ar kelis bendraamžius. Įvedame į grupę po vieną „naujoką“, kad galėtumėm maksimaliai skirti jam dėmesį sunkioju laikotarpiu. Tokioje grupėje naujai atėjęs vaikas gauna palaikymą ne tik iš auklėtojų, bet ir iš seniai lankančių vaikų.
Adaptacijos laikotarpiu stengiamės darželio gyvenimą, kiek įmanoma, priartinti prie įprasto namų gyvenimo. Tuo tarpu tėvelius prašome dienos ritmą namuose, dar prieš pradedant lankyti darželį, derinti prie darželio ritmo, kad vaikas patirtų kuo mažiau kardinalių pokyčių ir streso.
Kadangi pradedant lankyti darželį vaikams būna neramu ir nesaugu, jie nežino, kas jų laukia, su dienos ritmu pažindiname palaipsniui, prailginant jam buvimo darželyje trukmę. Visada pradedame nuo pirmadienio, pirmą dieną kviečiame pasisvečiuoti vaiką ir vieną iš tėvų nuo ryto iki kol pavalgo pusryčius. Po pusryčių kartu iškeliauja namo. Kitą dieną vaikas paliekamas grupėje lygiai tokiam pat laikui jau be mamos/tėčio. Po pusryčių pasiima jį iš darželio. Trečiadienį prailginame vaiko buvimą darželyje, pridedame lauką. Ketvirtadienį pasiimate vaiką po gardžių pietų. Na o penktadienį – pirma miegojimo darželyje diena, po savo namais kvepiančiais patalais. Taip, mažais žingsneliais pažindiname vaiką su darželio gyvenimu.
Labai svarbu nevėluoti pasiimti vaiko ir ateiti tiksliai sutartu laiku, visada pasakyti, kad ateisite jį pasiimti, ir kad tikrai žinote, kur jį rasti, nes vaikui tai yra nepažįstama vieta ir jam gali atrodyti, kad ir tėveliai gali nerasti kelio pas jį.
Itin svarbu tėvams maksimaliai susitvsarkyti su savo nerimu ir neperduoti jo vaikui, stengtis rodyti pasitikėjimą pedagogais. Neklausinėti vaiko, jei pats nepasakoja, kas vyko darželyje, nes jam buvo ir taip sunki diena, o klausinėdami jį vėl grąžinate į sunkųjį laikotarpį. Ateis laikas ir vaikas pats noriai pasakos jums dienos įvykius.
Kuomet jau pasiimate vaiką iš darželio, svarbu nepalikti jo vieno ar svetimiems žmonėms – geriau skirti likusį laiką smagiam pasibūvimui kartu.
„Namų darželis“ linki visiems kuo lengvesnės adaptacijos ir vaikams, ir patiems tėveliams.
Kalbėkitės su auklėtoja ir darželio personalu. Drąsiai klauskite apie vaiko dieną, jo patyrimus ir įspūdžius. „Ąžuolyno darželis“
Patarimais dalinasi Kaune naujai įsikūrusio darželio ,,Ąžuolyno darželis” vadovė.
Mūsų darželis yra pritaikytas ir alergiškiems vaikams. Nors tai nėra taisyklė, bet dažnai alergiški mažyliai būna jautresni ir aplinkos pasikeitimams, jų adaptacija gali užtrukti ilgiau, o tėveliams prireikia daugiau kantrybės bei pasiruošimo. Tėveliams patariame bent kelias savaites namie sukurti tokią dienotvarkę, kuri bus taikoma ir darželyje. Pasikonsultuokite su auklėtoja, kuriuo metu vaikučiai valgo, eina į lauką, miega pietų miegelio. Jei darželyje prieš miegą skaitomos pasakos – darykite tai ir namuose. O vaikučiui bus smagu atsinešti mėgiamą knygelę, kad auklėtoja ją galėtų paskaityti visiems vaikams.
Atėję pasiimti vaiko iš darželio, skirkite laiko kartu su vaiku apžiūrėti darželį, vaikų darbelius. Tegu vaikas pats jums viską parodo, papasakoja. Jei jums atėjus vaikas dar įsitraukęs į veiklą, palaukite kol pabaigs, parodykite susidomėjimą jo darbu. Aktyviai dalyvaukite darželio renginiuose, jei turite galimybę – savanoriaukite. Palydėkite vaikus į išvyką, padėkite auklėtojoms paruošti ugdymo priemones ar papuošti grupę šventei. Taip vaikas jaus, kad jis, tėveliai ir auklėtojos – komanda, o jo laikas darželyje jums svarbus.
Stenkitės visas problemas spręsti vaikui negirdint. Jei yra jums nepatinkančių dalykų ar rimtų klausimų, spręskite juos susitikę su auklėtoja ar darželio personalu be mažylio. Kaip ir kalbant apie darželį ar auklėtojas namuose – namiškiams prie vaiko kalbėkite tik pozityviai, na, o pasidalinti iškilusiomis problemomis galėsite vaikučiui užmigus. Vaikui jūsų nuomonė be galo svarbi, o nugirdęs, kad mamai auklėtoja tądien pasirodė piktoka, gali ilgam nusiteikti, kad jo auklėtoja pikta. Labai svarbu atskirti tikrą vaiko nuomonę, nuo iš nuogirdų susikurto vaizdinio.
Kalbėkitės su auklėtoja ir darželio personalu. Drąsiai klauskite apie vaiko dieną, jo patyrimus ir įspūdžius. Pasipasakokite apie pokyčius namuose, informuokite auklėtoją, jei laukiate šeimos pagausėjimo, persikraustote ar išgyvenate skyrybas. Auklėtoja, žinodama apie vaiko gyvenimą namuose, lengviau supras jo elgesio pasikeitimus, pasiūlys vaikui tinkamas veiklas, terapines priemones.
Dėkojame šiems darželiams už pasidalintą patirtį:
Panašūs straipsniai:
Vaikų saugumas darželyje. Atmintinė darželinuko tėvams.
Viskas apie vaiko adaptaciją darželyje ir mokykloje
Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.
Palikti komentarą