APŽVALGOS, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Gydytoja, padedanti prisišaukti gandrus

Simboliška, kad saulėtą popietę su gydytoja akušere-ginekologe bei nevaisingumo gydymo specialiste Geda Holcmann susitikome netoli Santuokos rūmų. Medicinos centre „Northway“ Klaipėdoje ir Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje dirbanti gydytoja juokiasi, kad ši įstaiga jos darbe – labai svarbi. „Be zakso – niekaip“, – G. Holcmann kvatodamasi paaiškina, kad valstybės parama nevaisingumui gydyti skiriama tik susituokusioms poroms.

Prisimindama savo asmeninę patirtį, kaip labai norėjo susilaukti vaikų, daugiau nei 20 metų ginekologe dirbanti G. Holcmann susigyvena su vaisingumo problemų turinčiomis poromis, kurių sėkmes ir nesėkmes priima labai asmeniškai.

Tačiau stengiasi nesusitapatinti – profesionalumas, empatija ir susikaupimas tampa itin svarbūs, padedant kuo greičiau prisišaukti gandrus.

Įkvėpė ir asmeninė patirtis

Šioje sityje dirbate daugiau nei 15 metų. Kodėl rinkotės būtent nevaisingumo specializaciją?

holcman

Pradėjus dirbti man visada rūpėjo smulkioji ginekologija, endokrinologijos, hormonų įtaka šiai sričiai. Nėštumas ir gimdymas man ir dabar dar prilygsta stebuklui. Puikiai prisimenu tą jausmą, kai labai labai nori vaikų.

Tad puikiai suprantu poras, kurios nekantriai laukia šeimos pagausėjimo. Tos poros išgyvena desperaciją, tad labai norisi joms padėti.

Ar pavyksta?

Kai moteriai pavyksta pastoti, ir pati labai džiaugiuosi. Tada būna pati geriausia diena.

Su kai kuriomis poromis bendrauju metų metus, bandau jas palaikyti, padrąsinti. Medicina daug gali, bet nėra visagalė. Kiek būna istorijų, kai moteriai susilaukti vaikelio nepavyksta ir po pagalbinio apvaisinimo procedūrų.

Kolegos pasidalina ir aš turiu tokių atvejų, kai, perėjusi visus nevaisingumo gydymo kelius, pora pastoja natūraliai. Sunku paaiškinti, kodėl taip vyksta.

Kokios dažniausios nevaisingumo priežastys?

Dažniausia vyrų nevaisingumo priežastis – spermos kokybė, moterų – kiaušintakių patologija, persirgtos uždegiminės ligos, gimdos patologijos, anatominiai nukrypimai. Kitas svarbus aspektas – nėra ovuliacijos.

Tokiais atvejais vienintelis būdas pastoti – pagalbinis apvaisinimas. Sudėtingiausia, kai nustatomas neaiškios kilmės nevaisingumas – iš pažiūros abiem partneriams viskas gerai, bet pastoti nepavyksta. Šitą žinią sunkiausiai priima ir poros.

Negalime paaiškinti, kodėl taip nutinka. Tai tarsi pilkoji zona. Tokiais atvejais gydymas būna ilgesnis ir sudėtingesnis.

Po pagalbinio apvaisinimo pavyksta pastoti 30-40 procentų porų. Esu prisijungusi prie komandos, kuri taiko ypatingus gydymo metodus, algoritmus, ir mūsų rezultatai žymiai geresni. Nepertraukiamai gydantis tikimybė pastoti per dvejus metus yra 56 procentai. Kartais porai reikia labai nedaug – tik gero žodžio.

Pasitaiko, kai pora kreipiasi dėl nevaisingumo, sudarome tyrimų planą, o jau netrukus paaiškėja, kad moteris pastojo natūraliai. Greičiausiai taip nutinka, kai moteris atsipalaiduoja ir atsiduoda į specialistų rankas.

Kokią įtaką pastojimui turi pačios poros požiūris?

Gydant nevaisingumą svarbus visos komandos darbas. Pastebėjau, kad pastojimas priklauso ir nuo požiūrio. Gal tai subjektyvu, bet man atrodo, kad pozityviai nusiteikusios moterys pastoja greičiau.

Prisimenu, kaip darbo pradžioje į mane kreipėsi šiek tiek vyresnio amžiaus moteris, kuri iškart norėjo pereiti prie pagalbinio apvaisinimo procedūros ir išvažiuoti kartu su užsieniečiu vyru. Suabejojau, ar pavyks taip greitai pastoti. Moteris neabejojo rezultatu. Taip ir buvo – ji gana greitai pastojo.

h

Vienas paskutiniųjų atvejų – moters sveikatos būklė ne pati geriausia ir tikimybė susilaukti vaikų gana nedidelė, bet ji tokia šauni ir man taip norėjosi, kad ji pastotų! Vaikučiai auga. Kai įsikalbėjome, paaiškėjo, kad moteris nuo pat pradžių buvo įsitikinusi, jog pastos, ir vyras tuo net neabejojo.

Atėjusieji į pirmąją konsultaciją dažnai būna pakankamai pasiskaitę ir mano pokalbis su pora būna lygiavertis. Pateikiu galimybių pastoti statistiką, kuri nenuteikia optimistiškai. Pora sako: mes statistiką žinome, bet tikime, kad viskas bus gerai.

Informacijos šaltinis: https://ve.lt/gyvenimas/gydytoja-padedanti-prisisaukti-gandrus

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.