Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Keturmetis nori būti blogas – ką tai reiškia?

„Mūsų 4 metukų berniukas labai aktyvus ir protingas vaikas. Tačiau susiduriame su problema, jog jis daro viską, kad galėtų suerzinti mus, tai yra visiškai neklauso, ko yra prašomas.

Paklaustas, kodėl taip elgiasi, jis atsako, jog jam patinka elgtis blogai. Sako: „Aš noriu būti blogas, man patinka.“ Patarkite, kaip reaguoti į tokius vaiko poelgius“, – prašo portalo lrytas.lt skaitytoja.

Atsako Paramos vaikams centro psichologė Erna Petkutė:

Paprastai  tokio amžiaus vaikai neturi intencijos sunervinti arba suerzinti  tėvų. Jeigu jie kartoja – „aš blogas“, tai patys yra išmokę taip sakyti iš kitų, bet nebūtinai įdeda tokią prasmę, kokią sudedame  mes,  suaugę.  Beveik neabejotina, kad jis pats nepaaiškins savo elgesio priežasčių. Pagal savo raidos etapą  dar nėra pajėgus to padaryti, kokius protingus terminus jis bevartotų, nors yra ir protingas, ir gyvas vaikas.

Pirmiausia, būtų svarbu išsiaiškinti  vaiko poreikį. Tai ne kaprizas , bet poreikis. Ar tai poreikis bendrauti? Gal tai poreikis išvengti nesėkmės, todėl nedaro?  Ar tai poreikis įtvirtinti savo paties nuomonę, kas gali būti būdinga ir keturmečiui. Gali būti, kad jis natūraliai ir nesąmoningai „ieško“ kur yra stiprus. Jeigu paprašote ką nors pagal jo amžių padaryti ir jis padaro, būtinai pagirkite už tą poelgį. Bet jis dar per mažas atlikti sudėtingas ir vyresniems vaikams tinkančias užduotis. Leiskite jam pačiam išsirinkti kojinių ar marškinėlių spalvą rengiantis į darželį.

Jeigu jis kažko nemėgsta ar nesutinka daryti, tada pasistenkite iš anksto jį pamotyvuoti, sakydama, kai išsivalysi dantukus, aš tau paskaitysiu pasaką, kai suvalgysi košę, tada gausi braškę.

Supraskite, kad jūsų susierzinimas kyla iš minčių apie jo „blogus“ ketinimus. Jeigu pagalvosite, kad jis tiesiog augdamas ir patirdamas stresus natūraliai reaguoja, Jums atkris rūpestis stengtis būti geresne mama, nes jau dabar esate rūpestinga ir ieškote atsakymų, norėdama suprasti savo vaiką.

Specialisto atsakymas suformuluotas remiantis trumpa informacija, kuri yra pateikta tėvų laiške. Jei vaiko elgesys ir savijauta kelia daugiau klausimų, rekomenduojama kreiptis dėl išsamesnio psichologo įvertinimo ir rekomendacijų.

Informacijos šaltinis:

 

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.