Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

3,5 metų vaikai būna agresyviausi

Nesvarbu, kokiomis nekaltomis akutėmis jie žvelgia, dauguma vaikų pavirsta besimušančiais ir besidraskančiais peštukais. Iki mokyklinio amžiaus pradžios šis grubumas dažniausiai nusilpsta.

Maži vaikai gali būti gąsdinančiai brutalūs. Jie daužosi, kandžiojasi, žnaibosi, draskosi, spardosi. Mokslininkai ištyrė vaikų agresyvumą ir nustatė, kad jis pasiekia savo apogėjų sulaukus apie pusketvirtų metų.

Tyrimų rezultatai paremti 2223 vaikų stebėjimu, kurį atliko mokslininkai iš Monrealio universiteto, vadovaujami Richardo Tremblay. Jie publikuoti moksliniame leidinyje „Jama Network Open“. Specialistai iki 13 metų stebėjo vaikus, gimusius 1997–1998 m. Kvebeko provincijoje.

Šis tyrimas turėjo rimtą pagrindą. Ne visiems vaikams ankstyvos vaikystės agresyvumas praeina. Kai kuriems išlieka iki paauglystės, didina nesugebėjimo mokytis, asocialios elgsenos, narkomanijos, alkoholizmo pavojų. Kaip atpažinti tokius vaikus?

Šeiminės aplinkybės vaikystėje būna lemiamos

Mokslininkai pastebėjo, kad vaikai, kurie vyresnio amžiaus dar būna agresyvūs, paprastai turi neišsilavinusius ar depresyvius tėvus, gyvena skurdžiose sąlygose arba vienas tėvų jaunystėje taip pat buvo agresyvus.

Tyrėjai mano, kad yra prasmės rizikingose šeimose imtis specialių priemonių, siekiant apsaugoti vaikus nuo brutalumo.

Tarp berniukų didesni skirtumai

Agresyviu elgesiu mokslininkai vadina tokį, kai vaikas dažnai fiziniu būdu aiškinasi santykius: kandžiojasi, mušasi, spardosi ar kitu būdu atakuoja. Mergaitės rečiau apibūdinamos kaip agresyvios, ypač mokytojų.

26 proc. berniukų pagal motinų, mokytojų ir jų pačių įvertinimus beveik niekada nebuvo agresyvūs.

30,5 proc. – kartais griebdavosi fizinių veiksmų.

20,5 proc. ikimokyklinio amžiaus buvo vidutiniškai agresyvūs, o mokyklinio – beveik ne.

17 proc. jų motinoms atrodė labai agresyvūs, o mokytojai juos vėliau priskyrė prie vidutiniškai agresyvių.

6 proc. vaikų motinos įvertino kaip vidutiniškai agresyvius, bet vėliu jie patys ir mokytojai įvertino kaip labai agresyvius.

Šiems 6 proc. berniukų, motinų vertinimu, agresyvumas sustiprėjo tik pradėjus lankyti mokyklą. Ikimokyklinio amžiaus jie buvo gana taikūs. Šie berniukai vystėsi vėliau už kitus. Ir jų aplinka skyrėsi. Jų tėvai gaudavo mažesnes pajamas, o motinos jaunystėje taip pat išsiskyrė savo elgesiu iš kitų.

Agresyvūs mažamečiai – taikūs trylikamečiai

Mokslininkai tikina, kad nedidelė bėda, kai motinos savo 1,5–3,5 metų vaikus vertina kaip labai agresyvius. Mat tie berniukai, kurie tokio amžiaus yra agresyviausi, paauglystėje būna ramiausi.

Mergaičių tendencija skiriasi. Agresyvios mažametės mergaitės dažnai išlieka tokios ir pradinėse klasėse. Mokslininkai mano, kad tai galima paaiškinti. Mat motinos mergaičių elgesį labiau linkusios vertinti griežčiau, o berniukams būna atlaidesnės.

Jokio skirtumo mokslininkai nenustatė dėl ankstyvosios vaikystės agresyvumo kulminacijos. Ir berniukams, ir mergaitėms ji vienoda – 3,5 metų.

Šio tyrimo rezultatus patvirtina ir ankstesni tyrimai, kai buvo nustatyta, kad maži vaikai, pradėję lankyti mokyklą, pasidaro ramesni.

Gražina Vasiliauskienė
Informacijos šaltinis:

 

 

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.