Psichologija, Vaikai/šeima

Kaip tėvams stiprinti vaiko pasitikėjimą savimi? Psichologų patarimai

Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis.

Vaiko sėkmę gyvenime šalia objektyvių aplinkybių lemia savivertė, kuri pradeda formuotis ankstyvoje vaikystėje, veikiama tėvų. Saviverte vadiname tai, kaip pats vaikas vertina savo sugebėjimus, bruožus ir savo vietą tarp kitų žmonių.

Sveika psichologinė atmosfera šeimoje, tėvų stengimasis suprasti ir palaikyti vaiką, nuoširdus dalyvavimas jo gyvenime ir saugumo jausmas – pagrindinės sąlygos teigiamai adekvačiai vaiko savivertei ir pasitikėjimui savimi formuotis.

Tėvai turėtų įsiminti, kad bet koks kraštutinumas yra negerai: ir per žema savivertė, ir per aukšta savivertė apsunkins vaiko gyvenimą.

Neadekvačiai save vertinantis vaikas su per aukšta saviverte manys, kad jis visada teisus, bus agresyvus su kitais vaikais, žiūrės į juos iš aukšto. Iš tokio vaiko gali išsivystyti egoistas ir narcizas. Jam sunku bus bendrauti su kitais.

Jeigu vaiko savivertė bus labai žema, jis augs nervingas, nepasitikintis savimi ir kitais. Jis bus neryžtingas, uždaras ir galės lengvai tapti kitų stipresnių bendraamžių patyčių auka.

Girkite, bet teisingai

Psichologai tvirtina, kad bausmės neišmoko vaiko, kaip jam reikia elgtis. Jis tik sužino, ko reikia vengti. Užuot baudę už blogą elgesį, verčiau girkite vaiką už gerą.

Suaugusiųjų pagyrimai ir palaikymas daro labai didelę įtaką vaiko asmenybės formavimuisi ir stiprina jo pasitikėjimą savimi.

Girti vaiką reikia teisingai. Žymus psichologas Vladimiras Levis savo knygoje „Nestandartinis vaikas“ išvardijo dalykus, už kuriuos negalima girti vaiko:

1.Už tai, ką jis pasiekė ne savo pastangomis – fizinėmis, protinėmis ar dvasinėmis;

2.Už grožį, sveikatą. Už visas prigimtines savybes, taip pat ir už gerą būdą;

3. Už žaislus, daiktus, drabužius, atsitiktinį radinį;

4. Negalima girti vaiko iš gailesčio;

5.Negalima girti vaiko iš noro jam patikti.

Už ką reikia girti vaikus?

1. Svarbu prisiminti, kad visi vaikai savaip talentingi. Tėvams reikėtų atidžiau stebėti, nustatyti vaiko talentus ir juos vystyti. Svarbu skatinti bet kokias vaiko saviraiškos ir vystymosi pastangas. Jokiu būdu negalima sakyti mažyliui, kad jis netaps garsiu dainininku, šokėju ar menininku. Tokiomis frazėmis galima pakirsti jo pasitikėjimą savimi ir sumažinti motyvaciją stengtis.

2. Būtinai girkite vaikus už bet kokius nuopelnus: už gerą pažymį mokykloje, gražų piešinį, sportinius laimėjimus.

3. Mažylį galima pagirti ir avansu, taip stiprinant jo pasitikėjimą savimi: „Tu sugebėsi!“, „Tau pavyks“, „Aš tavimi tikiu“.

Vaikai labai imlūs ir jautrūs. Jeigu sakysite: „Nieko gero iš tavęs neišeis“, „Tu nepataisomas. Šitaip elgdamasis pateksi į kalėjimą“, tai nesistebėkite, jei taip ir bus. Vaikas gali patikėti tėvų nuostatomis.

Vaiko pasitikėjimą savimi galite sąmoningai stiprinti prašydami jo patarimo, pagalbos. Tėvai gali kartais pažaisti silpnesnius ir leisti vaikui juos pagloboti. Ypač ši gudrybė naudinga motinos ir paauglio sūnaus santykiuose, jei motina nori išauginti „tikrą vyrą“.


Auklėjimas© www.mediakatalogas.lt

Atsargiai su bausmėmis!

Bausmė neturi kenkti nei fizinei, nei psichinei vaiko sveikatai. Ji turi būti naudinga. Nepamirškite išaiškinti vaikui, kodėl jis baudžiamas.

Jeigu abejojate: bausti ar nebausti – nebauskite!

Vienu metu gali būti tik viena bausmė. Ir jokiu būdu ne meilės sąskaita.

Negalima atimti iš vaiko jam dovanotų daiktų.

Bausmė neturi būti susijusi su vaiko pažeminimu.

Jeigu vaikas buvo nubaustas už blogą elgesį, daugiau jam to nepriminkite.

Nebauskite vaiko, jeigu jo poelgio motyvai neaiškūs.

Nebauskite, kai patys esate susierzinę, pavargę, supykę dėl kitų priežasčių.

Psichologiniai žaidimai ir testai, kuriuos gali atlikti tėvai

Laiptų testas

Šis testas padeda nustatyti vaiko savivertę. Tinka vaikams nuo 3 metų.

Ant popieriaus nupieškite laiptus su 10 pakopų. Paaiškinkite vaikui, kad ant žemiausios pakopos stovi labai blogi vaikai, aukščiau – vis geresni, o ant aukščiausios – labai geri. Paklauskite vaiko, ant kurios pakopos jam reikėtų stovėti, t. y. nupiešti save.

Jeigu vaikas pastato save ant 1, 2, 3 pakopos, tai jo savivertė pernelyg žema. Jeigu ant 4, 5, 6, 7 pakopos, tai jo savivertė adekvati. Jeigu ant 8, 9, 10, tai jo savivertė padidinta.

Vardas

Šis žaidimas gali suteikti papildomos informacijos apie vaiko savivertę. Galima vaikui pasiūlyti sugalvoti sau vardą, kurio norėtų, jeigu nenori savojo. Paklauskite, kodėl nepatinka savas vardas, kodėl nori kito. Dažnai savo vardo išsižadėjimas reiškia, kad vaikas nepatenkintas savimi ir nori būti geresnis.

Situacijų žaidimai

Pasiūlykite vaikui situaciją, kur jis turėtų suvaidinti save. Situacijos gali būti įvairios: išgalvotos arba paimtos iš gyvenimo. Kitus vaidmenis atlieka tėvai arba kiti vaikai.

Situacijų pavyzdžiai

* Bėgimo varžybose tu užėmei pirmą vietą, o tavo draugas atbėgo paskutinis. Jis labai nusiminęs. Padėk jam nusiraminti.

* Mama parnešė tris apelsinus: tau ir seseriai. Kaip tu juos padalysi? Kodėl?

* Vaikai iš tavo darželio grupės žaidžia įdomų žaidimą. Tu pavėlavai, ir jie nenori priimti. Ką tu darysi? (Tokie žaidimai padeda vaikams surasti efektyvių elgesio būdų, kuriuos jie galės panaudoti realiame gyvenime.)

Stenkitės būti dėmesingesni savo vaikams. Skatinkite juos ir girkite už kiekvieną pasiekimą. Skirkite jiems kuo daugiau laiko. Juk jūs norite, kad jūsų vaikai būtų sėkmingi ir laimingi? Tai priklauso nuo jūsų!

„Rinkis gyvenimą“ – turinio projektas, finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.

 

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.