Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Kaip išmokti neimti giliai į širdį kitų žmonių pasakytų žodžių

Neretai atrodo, kad pašnekovas, sakydamas nekaltą frazę, tokiu būdu užsimena apie jūsų trūkumus ar klaidas? Sunku gyventi su tokiu įtarumu.

Kiekvienas turi savo įtarumo ir pažeidžiamumo ribas. Vienas visai ramiai reaguoja į žodinius įgėlimus ar net atvirai įžeidžiančias pastabas savo adresu. Kitas krūpčioja nuo nekaltų frazių apie orą ar valiutų kursą, įžvelgdamas jose užuominų apie savo netinkamus veiksmus ar posakius.

Tokį perdėtą žmogaus pažeidžiamumą nulemia jo asmenybės sandara, pavyzdžiui, jautrūs melancholikai dažniau kenčia dėl savo įtarumo. Jeigu žmogus nuo vaikystės yra kankinamas įvairių kompleksų, tai bendravimas su juo gali būti panašus į vaikščiojimą užminuotu lauku. Ir jis pats nepatirs jokio malonumo iš pokalbio.

Jeigu pastebite, kad esate pernelyg jautrūs kitų žodžiams ir įtarūs, reikėtų paanalizuoti savo požiūrį į save. Ar ne per daug griežtai save vertinate? Ar nesate linkę nuolat priekaištauti sau ir neigti savo privalumų? Kai užbaigsite savianalizę, siūlome tris metodus, kurie padės jums būti mažiau pažeidžiamam bendraujant su žmonėmis.

1 metodas

Nuostolių įvertinimas

Pabandykite nustatyti „vidinį įžeidimo skaitiklį“, pagal kurį galėsite įvertinti, kaip smarkiai jus užgavo pašnekovo žodžiai. Išgirdę frazę, kuri jums sugadino nuotaiką, pabandykite įvertinti ją nuo 1 iki 10 balų, kaip smarkiai išgirsti įtartini žodžiai jums įsmigo į širdį.

Jeigu jūsų vertinimas siekia 2–3 balus, tai nėra reikalo demonstruoti pašnekovui savo jausmų. Jeigu įžeidimas buvo stipresnis, reikėtų kuriam laikui nutraukti bendravimą arba pasakyti garsiai, kad jums nemalonu girdėti tokius dalykus.

Kad geriau susigaudytumėte savyje, įžeidimo stiprumą galite prilyginti fizinėms traumoms. Pavyzdžiui, gal jaučiatės, tarytum būtumėte įsipjovę pirštą, susilaužę ranką, netekę sąmonės? Jeigu ne, tai neverta taip smarkiai nervintis!

2 metodas

Konkrečių dalykų skenavimas

Jums atrodo, kad šefas, kalbėdamas apie pakrikusią kolektyvo discipliną, aiškiai turi galvoje tai, kad jūs dvi dienas paeiliui pavėlavote į darbą? Jums sunku suvaldyti savo emocijas, tačiau verta priminti sau, kad jis kalba ne apie jus. Juk jūsų vardo jis nepaminėjo, tiesioginių kaltinimų nebuvo, į jus neparodė pirštu? Jeigu šefo žodžiuose nebuvo nieko konkretaus, paleiskite savo nuoskaudą ir atsipalaiduokite. Kad galėtumėte greičiau atsipalaiduoti, uždėkite vienos rankos pirštus ant kitos riešo ir susikoncentruokite į savo pulsą – tai padeda labai greitai nusiraminti.

3 metodas

Vidinio monologo perfrazavimas

Žodžiai mums daro didelį įtaką net tada, kai jie nebūna ištarti garsiai. Jeigu galvodami apie savo būseną, jūs pavartojate žodžius „mane pažemino“, „aš – bejėgis“, „mane įžeidė, įskaudino, nuskriaudė“, tai mintyse save pastatote į aukos padėtį. O auka nesugeba efektyviai apsiginti – ir ne tik nuo aplinkinių puolimo, bet ir nuo savų neigiamų minčių. Pabandykite leisti sau mintyse pasipriešinti.

Jeigu pašnekovo žodžiuose pajuntate nemalonią užuominą, pasakykite sau: „Tai jis taip mano, o aš leidžiu sau galvoti apie save kitaip“ arba „Turiu pasipriešinti jo nuomonei“. Leidę sau nors mintyse nesutikti su pašnekovu, jūs iškart pasijusite geriau.

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.