Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Burnos sveikata ir genetika. Ar yra ryšys?

Tam tikros onkologinės ligos dažnai būna susijusios su genetika, pavyzdžiui, vėžys. Tačiau kaip dėl burnos sveikatos ir paveldimumo? Šiame straipsnyje specialistai pasidalins įžvalgomis ar yra ryšys tarp burnos sveikatos ir genetikos.

Dantų ėduonis

Dažniausiai dantų ėduonį sukelia bakterinė infekcija. Po kiekvieno valgio, bakterijos per dantų apnašas prilimpa prie dantų paviršių.

Maitindamosi cukrumi, jos sudaro rūgštis, kurios ardo dantų emalį. Jei infekcija negydoma, liga gali išplisti į danties vidų arba net į kaulą. Kai kurie žmonės dažniau serga dantų ėduonimi nei kiti, tačiau nėra aišku kodėl. Be abejo, tai gali lemti ir burnos priežiūros rutina.

Periodonto ligos

Kaip ir dantų ėduonis, periodonto ligos atsiranda dėl bakterinės infekcijos. Ji yra ne dantyse, o audiniuose ir dantenose. Jei nesilaikysite tinkamos higienos, periodonto liga progresuos iki periodontito, kuris gali paskatinti dantų netekimą.

Iš tikrųjų, yra ryšys tarp genetikos ir periodonto ligų. Periodonto ligos uždegimą sukelia imuninės sistemos hormonai. Jie yra gaminami veikiant keliems fermentams, kurių kiekvienas kyla iš vieno ar kelių genų.

Diabetas

Diabetas yra susijęs su cukraus apykaita ir insulino išsiskyrimu. Šis hormonas palaiko tinkamą cukraus kiekį kraujyje. Didelė dalis diabeto sukeliamų simptomų turi įtakos dantų ir dantenų būklei. Jeigu jūsų šeimoje kažkas serga šia liga, yra tikimybė kad ir jūs galite susirgti.

Cukrus ir saldumynai

Potraukis cukrui gali būti nulemtas genetikos. Be abejo, jis nėra naudingas jūsų dantims. Cukraus vartojimas skatina bakterijų atsiradimą, o jos lemia įvairius uždegimus ir dantenų ligų atsiradimą. Jeigu pastebite potraukį cukrui ir saldainiams, stenkitės juos pakeisti vaisiais ir daržovėmis. Taip pat, venkite gazuotų gėrimų, nes juose yra didelis kiekis pridėtinio cukraus.

Įtakos yra, tačiau viskas priklauso nuo jūsų

Nuo genetikos taip pat priklauso, kiek seilių gamina jūsų burna. Kuo daugiau seilių gaminama, tuo dantys yra sveikesni ir lengviau išvengiama dantų erozijos. Tačiau nepamirškite, kad gyvenimo būdas ir pasirinkimai turi daugiausia įtakos burnos sveikatos būklei.

Tinkama mityba, reguliarūs apsilankymai pas odontologą bei žalingų įpročių atsisakymas labiausiai prisideda prie sveikos burnos ertmės išlaikymo.

Jeigu norite, kad dantys būtų sveiki, valykite juos du kartus per dieną, po 2 minutes. Be abejo, turintiems galimybę, rekomenduojame dantis valyti po kiekvieno valgio. Įsigykite dantų pastą su fluoru bei elektrinį dantų šepetėlį.

Taigi, pristatėme jums įžvalgas, apie burnos sveikatos ir genetikos ryšį. Be abejo, kai kurios dantų ertmės ligos gali būti paveldimos, tačiau didžiausią įtaką burnos būklei daro jūsų gyvenimo būdo pasirinkimai. Mūsų klinikoje dirba ilgametę patirtį turintys odontologai, kurie mielai jus pakonsultuos ir suteiks tinkamos burnos priežiūros patarimų.

Informacijos šaltinis: https://ve.lt/gyvenimas/sveikata/burnos-sveikata-ir-genetika-ar-yra-rysys

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.