Patarimai/rekomendacijos, Priėmimas į darželius, Statistika, Vaikai/šeima

Darželiams – pietų miego iššūkis

Pietų miegas darželiuose – būtinybė ar kančia?

Per visą šalį nuvilnijus tėvų iniciatyvai keisti, jų manymu, ydingą privalomo miego praktiką, ir Panevėžio ikimokyklinio ugdymo įstaigoms tenka ieškoti sprendimų – taip pat finansinių, kaip atliepti tėvų norus.

Vargas ir vaikams, ir tėvams

Dar prieš kelerius metus prie darželio ritmo taikydavosi vaikai ir jų tėvai. Dabar pačios ugdymo įstaigos turi ieškoti galimybių atitikti skirtingus šeimų norus ir poreikius.

Susibūrę į iniciatyvinę grupę bei palaikomi ekspertų ir Šeimų asociacijos, tėvai kreipėsi į visas Lietuvos savivaldybes ir kitas atsakingas institucijas, ragindami imtis sisteminių pokyčių.

Vietos valdininkai raginami užtikrinti, kad darželiuose vaikai galėtų ilsėtis ne tik lovose.

Anot iniciatyvinės grupės, dešimtmečius trunkanti daugumos Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų praktika visus be išimties vaikus guldyti pietų pogulio neatitinka dalies vaikų fiziologinio poreikio ilsėtis jiems ir jų šeimoms tinkamiausiais būdais.

Tėvai dalijasi patirtimi, kad, verčiami paklusti, vaikai patiria stresą: nusikramto nagus, pasitaiko, kad šlapinasi į lovą, o nepatenkintus poreikius išlieja nerimu ar destruktyviu elgesiu.

Be to, pokaičio numigusius vaikus iš vakaro užmigdyti pavyksta sunkiai – kartais tik vidurnaktį. Anksti ryte jie atsibunda nepailsėję, užtat darželyje užmiega. Ir taip užsisuka nekokybiško poilsio ratas.

Tėvai, siekiantys, kad jų atžalos galėtų nemiegoti pietų miego, turi nueiti kone kryžiaus kelius, mat tokie prašymai paprastai sulaukia ir pedagogų, ir darželių administracijos pasipriešinimo.

Dažniausiai teisinamasi, kad jokių išimčių negalima taikyti, nes nėra atskirų erdvių, patalpų, trūksta personalo, o net vienas nemiegantis vaikas gali išbalansuoti visą grupės rutiną.

Tiesa, ir pačių tėvų nuomonės šiuo klausimu neretai skiriasi.

Sovietmečio atgyvena

Sūnus Kajų ir Herkų auginanti panevėžietė Kristina tvirtina, jog versti vaikus miegoti, kai jie nenori, visiškai nepriimtina.

Į antrą klasę jau žygiuosiantis Herkus pietų miego namuose atsisakė nuo trejų. Šiuo metu dvimetis jo brolis Kajus dar prigula nusnūsti dieną, tačiau šis miegas vis trumpėja.

„Iš savo vaikystės pamenu, kad pietų miegas darželyje man būdavo pats didžiausias siaubas, – sako jų mama, tokią praktiką laikanti sovietmečio atgyvena. – Nors nuo to laiko praėjo kone trys dešimtmečiai, niekas nepasikeitė.“

Vyresnėliui Kristinos sūnui pietų miegas darželyje būdavo didžiulis stresas.

„Jūs patys pabandykite dvi valandas išgulėti lovoje nejudėdami. Tai vaikų kankinimas“, – įsitikinusi moteris.

Pasak jos, nors tuo klausimu ne kartą kalbėta su auklėtojomis, situacija iš esmės nepagerėjo. Berniukui leisdavo nemiegoti, bet jis vis tiek privalėdavęs gulėti lovoje. Ir jeigu begulėdamas užmigdavo, susijaukdavo visos šeimos režimas.

„Po pietų miego Herkus iki vidurnakčio duodavosi po lovą negalėdamas užmigti, – nenori ir prisiminti Kristina. – Todėl nemiegodavome ir mes. O ryte jo niekaip negalėdavome pakelti.“

„Šiuo atžvilgiu mes dar labai atsiliekame“, – ugdymo įstaigų nelankstumu nelabai stebisi „Sekundės“ pašnekovė.

Patys kalti?

O trijų vaikų mama Viktorija įsitikinusi, kad tėvų pareiga yra taip sudėlioti dienotvarkę, kad vaikai lengvai prisitaikytų prie darželio ritmo.

Šios panevėžietės jaunėlio sūnaus grupėje taip pat buvęs berniukas, kurio tėvai griežtai nesutiko, kad būtų migdomas pietų miego. Pedagogai jam sudarė sąlygas nemiegoti, bet dėl to kentėjo kiti vaikai. Vienam vaikui leidus nemiegoti, to užsinori ir paprastai miegantieji. Atsiranda nepasitenkinimas, erzelis.

Net ir pasodinus darželinuką tyliai piešti ar konstruoti bruzdesio neįmanoma išvengti.

„Jeigu tėvai atveda vaiką jau po pusryčių ir miegojusį kone iki devynių ryto, natūralu, kad jis per pietų miegą kankinsis, – teigia Viktorija. – O kaip auklėtojoms vienu metu rūpintis ramiu vaikų miegu ir tuo pat metu užimti nemiegančius?“

„Reikėtų suvokti, kad ne darželis turi taikytis prie tėvų norų ir užgaidų, o patys tėvai turėtų savo dienotvarkę derinti prie darželio ritmo“, – mano daugiavaikė mama.

Sprendimas – papildomi finansai

Keli Panevėžio miesto darželiai jau ne vienus metus sudaro galimybę nemiegaliams ilsėtis kitaip, bet kituose visi be išimties vaikai guldomi į lovas.

Miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė sako, jog ir šių metų vasarį buvo gautas vienos šeimos skundas dėl priverstinio jų atžalos pietų miego darželyje. Tad tenka ieškoti kitų formų ir būdų vaikams pailsėti.

„Higienos normos aiškiai nurodo, kad po keturių ugdymo valandų turi būti ne mažiau kaip dvi valandos, skirtos poilsiui, – teigia vedėja. – Tai nebūtinai turi būti miegas. Bet poilsis dažniausiai traktuojamas kaip pietų miegas, todėl daugelyje ikimokyklinio ugdymo įstaigų vaikai ilsisi miegodami.“

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.