Klaipėda, Naujienos, Statistika, Vaikai/šeima

Bendri tualetai moksleiviams: dorovės nepaisymas ar pandeminė būtinybė?

„Aš nepasitikiu LR Vyriausybe ir jos leidžiamais įstatymais, nes tai peržengia visas žmogaus orumo ribas. Belieka tik žiniasklaida, kuri galbūt pažadins žmones nebūti zombiais, neleisti niekinti savo tautos, savo vaikų prisidengiant visokiais kovidais“, – redakcijai adresuotame laiške rašo klaipėdiečio moksleivio mama. Tokios jos reakcijos sulaukė sprendimas Klaipėdos Simono Dacho progimnazijoje berniukus ir mergaites laikinai priversti naudotis bendru tualetu.

Mokyklos šiuo metu susiduria su daugybe problemų, kurias bando spręsti visais įmanomais būdais. Tėvai nerimaudami dėl savo vaikų kaltina jų vadovus ir pedagogus. Tiek moksleiviai, tiek mokytojai patiria didžiulę įtampą. Tokia situacija Klaipėdos S. Dacho progimnazijoje atsirado ne iš gero gyvenimo ir tikrai nesivaikant modernių vėjų siekiant niveliuoti lytis ar pan., o dėl pandeminės situacijos padiktuotų aplinkybių.

Mokykla nieko nepažeidė

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė teigia, kad Klaipėdos S. Dacho mokykla nieko nepažeidė ir ji Lietuvoje – ne vienintelė mokykla, kur siekiant suvaldyti COVID-19 plitimą laikinai pasirenkamas toks būdas.

„Pirmiausia tai vertinu kaip Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijų vykdymą. Pernai kovido atveju ne vienoje Respublikos mokykloje buvo taikomas toks būdas. Jis nėra S. Dacho mokyklos administracijos sugalvotas.

Tokios informacijos, kiek mokyklų Klaipėdoje pasidarė bendrus tualetus, neturime. Daugiau mieste tokios problemos niekas nekėlė. Klaipėdos S. Dacho mokyklos direktorė yra įpareigota paaiškinti situaciją ir tai, kokių priemonių imtasi, kad vaikas, tiek berniukas, tiek mergaitė, tualete jaustųsi saugus„, – “Vakarų ekspresui“ sakė L. Prižgintienė.

Jos teigimu, šia tema yra ne kartą kalbėtasi su mokyklų vadovais. Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vadovė sako, kad šiuo metu gal ir yra problema, bet ji tikrai turi būti išspręsta.

„Nepatikėjo, sakė: “Negali būti“

„Noriu paviešinti nesuprantamą situaciją S. Dacho mokykloje (manau, ši mokykla ne vienintelė ). Dėl kovido mokyklos aukštai yra atskirti. Suprantu ir sutinku, bet šokiruoja suformuoti bendri tualetai mergaitėms ir berniukams, kuriuose pisuarai ir nerakinamos kabinos su klozetais. Man tai protu nesuvokiamas sprendimas!

Direktorė pasakė, kad gavo leidimą suformuoti bendrus tualetus, nes tai atitinka kovido reikalavimus. Paprašius mano vaiką mokyti nuotoliniu būdu, sakė negalima, nes dabar vyksta kontaktinis mokymasis. Bandau ieškoti būdo, kaip padėti savo vaikui, bet nerimauju ir dėl kitų vaikų, jiems gali būti padaryta labai didelė negrįžtama žala.

Nusprendžiau eiti per viešumą, nes tai, ką laikėme vertybėmis, morale, dorove, gali būti tiesiog sutrypta.

SRAUTAI. Simono Dacho progimnazijoje laikinai berniukai ir mergaitės naudojasi bendru tualetu siekiant suvaldyti jų srautus ir COVID-19 plitimą. Asociatyvi redakcijos archyvo nuotr.

Skambinau į Klaipėdos švietimo skyrių. Pasakiau apie bendrus tualetus. Patarėja nepatikėjo, sakė: Negali būti!“ Žadėjo išsiaiškinti ir pranešti. Vėliau perskambino ir pasakė, kad mokykla turi visus leidimus tam, o ir pisuarai atskirti sienelėmis (tik jie atskirti sienelėmis, kad berniukai nematytų vienas kito prie pisuaro, o kad išėjus iš kabinos mergaitė gali matyti berniuko užpakalį ir pan. – čia turbūt smulkmena). Dar paklausė manęs, ar pisuarai nebuvo uždengti, kad jais nesinaudotų berniukai, ir ar tikrai nebuvo kabliukų kabinose užsirakinti. Pasakiau paskubomis, kad jei tualetai bus bendri, aš nesutinku leisti savo vaiko į šią mokyklą, tegu perkelia kitur. Sakė neskubėti imtis tokiu veiksmų. Žadėjo informuoti, ką nuspręs.

Viena mano vaiko bendraklasės mama rado įstatymą. Mokykla remiasi valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. birželio 30 d. sprendimu Nr. V-1552. Jis priėmė sprendimą tualeto patalpas priskirti konkrečios klasės (grupės, srauto) mokiniams, neskirstant jų pagal lytis“, – rašoma mamos, kurios pavardės neviešiname, laiške redakcijai.

Būtina atskirti moksleivių srautus

S. Dacho progimnazijos direktorė Daiva Marozienė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad toks sprendimas priimtas dėl būtinybės suvaldyti mokinių srautus. Pasak direktorės, operacijų vadovas leido padaryti bendrus tualetus dėl mokyklos infrastruktūros ir šiuo atveju jo rekomendacijoms nenusižengta.

Kiekviename S. Dacho progimnazijos pastato aukšte yra po vieną tualetą: pirmame – berniukų, antrame – mergaičių, trečiame – berniukų, ketvirtame – mergaičių. Jeigu būtų leidžiama laisvai moksleiviams vaikščioti į tualetus kaip anksčiau, srautai būtų nebevaldomi.

Srautai valdomi ir valgykloje: vienu metu valgyti eina tik tas vadinamasis vienas burbulas. Todėl dabar būna nebe keturios, o šešios pietų pertraukos.

Be to, S. Dacho mokykloje vaikai mokosi skirtingu laiku. Pavyzdžiui, pradinukai su pagrindinukais, 5-8 klasių moksleiviais, mokykloje nesusitinka. Mažiukams pertrauka, vyresnėliams – pamoka.

„Operacijų vadovo sprendimai mus labai stipriai suvaržė, stengiamės juos vykdyti. Bendri tualetai – laikinas mūsų sprendimas ir mes nesakome, kad jis amžinas. Stengiamės padaryti viską, kas įmanoma geriausio. Kaip vadovė, esu įpareigota srautus valdyti. Mokykla labai didelė, yra beveik 1 000 mokinių be trijų, o pastatas tik toks. Sėdime visa administracijos komanda ir ieškome geriausių sprendimų“, – aiškino direktorė.

Pasak jos, jau ir pernai buvo bandoma taikyti tokį sprendimą, taip valdyti srautus, kai mokytis ėjo tik pradinukai. Tada didelės bėdos nebuvo.

Pisuarais nėra galimybės naudotis

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.