APŽVALGOS, Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Apie baltą ir sveiką šypseną

Bičiuli, ar kada nors skaudėjo dantuką? Kai skauda, visai nesinori šypsotis, tiesa? Bitutė parengė tau keletą paprastų patarimų, kaip rūpintis dantukais, kad nepaliautum šypsotis! Atmink: šios rekomendacijos skirtos žurnalo skaitytojų amžiaus (6-12 metų) vaikams, todėl jomis vadovautis nederėtų tavo mažesniems broliams ir sesėms.

Kaip valyti dantukus?

  1. Uždėk apie 1–2 cm dantų pastos ant savo dantų šepetėlio. Pasta dažnai būna išties skani, bet nereikia viršyti numatytos normos!

  2. Pradėk valyti savo priekinius dantukus. Po truputį judėk į šonus kruopščiais sukamaisiais judesiais. Dantų šepetėliu brėžk mažus ratukus ant danties paviršiaus.

  3. Nepamiršk išvalyti visų dantukų paviršių! Atidžiai valyk visas vageles galinių dantukų kramtomuosiuose paviršiuose!

  4. Kai jau visi dantukai bus švarūs, nepamiršk, kad dantų pastą reikia išspjauti. Praskalauk burną nedideliu kiekiu vandens (viena saujele), kad pastoje esantys fluoridai nebūtų visiškai išskalauti, o dalis jų galėtų pasilikti ant danties paviršiaus ir saugoti dantukus nuo dantų ėduonies. Dantų šepetėlį laikyk sausai iki kito dantukų valymo.

  5. Nepamiršk dantis valyti du kartus per parą: vieną kartą (būtinai!) vakare, kitą – bet kuriuo dienos metu (paprastai smagu išvalyti dantukus prieš mokyklą ar darželį ryte).

Ką dar reikėtų žinoti?

Vieni vaikai dantų pastą renkasi pagal piešinėlį ant pakuotės, kitiems ją išrenka tėveliai. Norėčiau tau patarti, į ką būtina atkreipti dėmesį renkantis. Labai svarbu vyresniems nei šešerių metų vaikams (neturintiems didelės dantų ėduonies rizikos) valyti dantis pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Kartais tėveliai skeptiškai žiūri į fluoro savo sudėtyje turinčias dantų pastas. Odontologiniais tyrimais įrodyta, kad fluoro kiekiai, esantys dantų pastose, yra saugūs ir veiksmingi, jeigu yra naudojami pagal paskirtas rekomendacijas ir neviršijama fluoro norma. Vaikai, turintys bent vieną ėduonies pažeistą dantuką, turėtų rinktis pastą su 1450 ppm fluoridų (taip pat ir suaugusieji, neįgalieji ar bendros sveikatos problemų turintys vaikai).

Nepamiršk: vakare išsivalius dantukus nederėtų papildomai užkandžiauti ar gerti saldžių gėrimų. Vanduo – geriausias pasirinkimas.

Motyvuok save! Šiuo laikotarpiu tavo pieniniai dantukai keičiasi į nuolatinius, kuriuos turėsi visą gyvenimą, todėl turi juos itin kruopščiai prižiūrėti, kiekvieną paviršių atsakingai nuvalyti. Tėvelių priežiūra – labai svarbi tavo dantų profilaktikos dalis. Valykite dantis kartu ir vieni iš kitų mokykitės!

Saldumynų taupymas. Tai puiki iniciatyva, tausojanti vaikų dantukus! Į Lietuvą iš Skandinavijos šalių atkeliavo tradicija, kviečianti pasirinkti vieną dieną savaitėje, kuomet galėsi valgyti saldainius, kuriuos sukaupsi per kitas savaitės dienas. Jeigu nori pasidomėti plačiau internete parašyk „Saldumynai šeštadieniais“. Iššūkis nemažas, bet gal pabandom? 

Parengė Gabrielė Tamošiūnaitė

Tekste remiamasi Lietuvos Respublikos odontologų rūmų rekomendacijomis

Tekstas publikuotas žurnale ,,Bitutė”. Leidinį įsigyti galima prekybos centruose, parapijose bei katalikų pasaulio leidinių knygyne.Daugiau informacijos: www.bitute.lt

Fotografijos autorius: Jessica Lewis

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.