APŽVALGOS, Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Statistika, Vaikai/šeima

Alkoholizmo pančiai šiandienos vaikams. Kas tai, ir ką galime daryti?

Alkoholis yra sugriovęs daugelio šeimų ir vaikų gyvenimus, ypač Lietuvoje. Užtenka atsigręžti į netolimą praeitį, kai alkoholio liūne skendo didelė lietuvių dalis. Dabar situacija keičiasi į gera, tačiau ne visoms visuomenės grupėms. Šeimų, patiriančių socialinę atskirtį, ekonominius sunkumus, priklausomybes, vaikai yra vieni iš pažeidžiamiausiųjų, nes juos veikia jų šeimų pavyzdys. Vaikui, gyvenančiam tokioje aplinkoje, sunku neperimti žalingų šeimos įpročių.

Bendruomenių tyrimai rodo, kad priklausomybę nuo alkoholio ir narkotikų turinčių tėvų vaikai yra dvigubai dažniau linkę į šias priklausomybes ir alkoholį, narkotikus išbando du kartus dažniau nei bendraamžiai. Šie vaikai patiria didesnę riziką anksčiau pradėti vartoti alkoholį, greičiau tapti priklausomi. Be to, jie yra veikiami ir kitų negatyvių pasekmių: patiria emocines, socialines ir elgesio problemas, susiduria su kognityviniais ir akademiniais sunkumais. Tyrimas atliktas su dvimečiais ir trimečiais parodė, kad su priklausomybę turinčiais tėvais gyvenančių mažamečių emocinis ir elgesio vystymasis yra sutrikęs. Vaikai iš šeimų, kuriose nariai turi alkoholio priklausomybę patiria daugiau baimės, depresijos, mažiau pasitiki savimi lyginant su jų amžiaus vaikais (Understanding the Diverse Needs of Children whose Parents Abuse Substances, Jessica M. Solis, Julia M. Shadur, Alison R. Burns, and Andrea M. Hussong, 2013).

Alkoholio vartojimas gali labai skaudžiai atsiliepti vaiko vystymuisi. Vaikams ir paaugliams alkoholio vartojimas daro daug didesnę žalą nei suaugusiems. Pradėjus gerti vaikui ar paaugliui, dideja rizika atsirasti psichologiniams sutrikimams (padidėja nerimas, apatija, greičiau susergama depresija) ir atveriamas kelias elgesio problemoms (smurtavimui, chuliganizmui, neapgalvotam seksualiniam elgesiui, savęs žalojimui). Apsvaigęs paauglys gali tapti ir užpuoliku, ir auka. Neuromokslas įrodęs, kad ankstyvas ir pasikartojantis alkoholio vartojimas gali sukelti reikšmingus smegenų pokyčius, pradeda kurtis polinkis į žalingus įpročius bei atsiranda neigiamas poveikis svarbiems gebėjimams tokiems, kaip impulsų kontrolė ir atmintis. Taigi vaikų ir paauglių alkoholio vartojimas daro tiesioginę žalą jų sveikatai, vystymuisi ir gerovei.

Lyg ir reikėtų džiaugtis, kad viešojoje erdvėje vaikai ir paaugliai apsaugomi nuo tiesioginės alkoholio reklamos, tačiau alkoholio gamintojai prisitaikę prie draudimo pradėjo reklamuoti nealkoholinius gėrimus, o ši reklama taip pat veikia vaikus. Kaune įsikūrusio Senamiesčio vaikų dienos centro darbuotojai pasakoja, kad vaikai nusiperka ir į centrą ateina nešini nealkoholinio alaus gėrimo, kurį galima nusipirkti parduotuvėje. Ką reikėtų sakyti tokiu atveju, jei tokius nealkoholinius gėrimus vaikas gali legaliai nusipirkti bet kurioje parduotuvėje? Ar leidimas pirkti alkoholio gamintojų gaminamus nealkoholinius gėrimus gali prisidėti prie polinkio ateityje vartoti alkoholį didinimo?

Aplinkinių žmonių įtaka pažeidžiamų, priklausomybių turinčių šeimų vaikams

Nors socialiniai darbuotojai, mokytojai ir kiti šalia vaiko esantys žmonės negali greitai pakeisti nei jo šeimos padėties, nei daryti įtaką alkoholį gaminančių įmonių kuriamų nealkoholinių gėrimų reklamoms, bet galima prisidėti prie vaiko ugdymo ir švietimo proceso. Tačiau pirmiausia reikia įvertinti kiekvieno vaiko situaciją.

Mokslininkai nustatė, kad vaiko, gyvenančio nuo alkoholio priklausomų tėvų šeimoje, patiriamo streso lygis priklauso nuo trijų pagrindinių faktorių. Tai yra nuo individualių faktorių (energingumo, reflektavimo gebėjimų, kognityvinių gebėjimų, savo nuomonės turėjimo ar pasidavimo kitų nuomonei), šeimos aplinkos faktorių (šeimos narių ryšio, besirūpinančio šeimos nario asmenybės), aplinkos faktorių (išorinio mokytojų, socialinių darbuotojų, kaimynų palaikymo ar tokių institucijų kaip mokykla ar bažnyčia teikiamos pagalbos). Šis tyrimas rodo, kad vaikams iš šeimų. turinčių socialinių, ekonominių ir kitų sunkumų, mokytojai, socialiniai darbuotojai, psichologai ir kiti asmenys esantys šalia jų tampa labai svarbiais pavyzdžiais, kurie gali pakeisti požiūrį į alkoholį bei kitas proklausomybes, prisidėti prie geresnio supratimo apie psichiką žalojančių medžiagų naudojimo pavojingumą, suteikti reikiamų žinių prvencijai. Toks vaiko palaikymas prisideda prie jo elgesio ir įpročių formavimo (Core Competencies for Involvement of Health Care Providers in the Care of Children and Adolescents in Families Affected by Substance Abuse, Hoover, A., Macdonald, D.I., MD; Wenger, S. 1999).

Pagalbos būdai

Specialistai dažnai ieško būdų ir strategijų, kaip padėti į tokią situaciją patekusiems vaikams. Viena iš strategijų yra vaiko emocinių gebėjimų plėtojimas: tai yra strategija padedanti suvaldyti ir pakeisti savo emocijas bei streso lygį, nekeičiant pačios situacijos. Tai – procesas, kurio metu vaikui suteikiamas aplinkinių palaikymas, vaikas mokomas atsiriboti nuo situacijos ir nukreipti savo dėmesį kitur arba stengtis galvoti ne apie negatyvius situacijos aspektus, o įžvelgti teigiamus. Šie gebėjimai yra labai svarbūs vaikui ir jo streso lygio mažinimui, nes dažniausiai mažametis negali pakeisti savo šeimos situacijos.

Kita strategija yra problemų sprendimų gebėjimų plėtojimas, kai mokomasi išspręsti pačią problemą. Į šią strategiją yra įtraukiami ir tam tikri išgyvenimo gebėjimai, pvz.: išmanymas, kaip gyventi ir išgyventi alkoholikų namuose, kaip išsisukti iš įvairių nemalonių ir pavojingų situacijų, tokių kaip važiavimas automobiliu su išgėrusiais tėvais, savo tėvų elgesio paaiškinimas draugams, bendraamžiams. Į šią strategiją yra įtraukiami ir kiti gebėjimai: sprendimų priėmimas, bendravimas, atsparumas bendraamžių patyčioms. Taip pat šiems vaikams gali padėti ir dalyvavimas grupėse, kuriose susirenka kiti priklausomybę turinčių šeimų vaikai. Grupėse dalijamasi savo reakcijomis į problemą ir susidorojimo su problema strategijomis. Tai sukuria stiprų ryšį tarp grupės narių. Dalyviai pasijunta grupės dalimi ir pradeda suprasti, kad jie ne vieni išgyvena tokias situacijas.

Kaune įsikūrusio Senamiesčio vaikų dienos centro darbuotojai norėdami prisidėti prie socialinę atskirtį, nepriteklių ir priklausomybių turinčių šeimų vaikų situacijos gerinimo, vykdo projektą LR Sveikatos apsaugos ministerijos finansuojamą projektą „Kai žinių turiu, tai ir rinktis teisingai galiu“. Jo metu organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, kuriose atliekamos įvairios veiklos tema „Alkoholio ir narkotikų vartojimo pasekmės“, vyksta filmų peržiūros, užsiėmimai „Mokausi sakyti – ne“, vaikams skaitomos paskaitos apie tabako ir alkoholio žalą, organizuojamos psichologo konsultacijos, eduakciniai užsiėmimai, organizuojami vaikų gimtadieniai ir išvykos, bei kita naudinga veikla.

Jei patys prisidėsime prie situacijos pasikeitimo, galėsime džiaugtis gerais rezultatais.

Parengė Viktorija Bendaravičiūtė-Kalinauskienė

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.