Priėmimas į darželius, Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Alergija ir darželis – kaip suderinti?

Vis dažniau girdimos tokios frazės, jog  XXI a. vaikų liga – alergija. Ir neva, nealergiškų vaikų beveik nebūna. Ir išties vis daugiau tėvų susiduria su šia problema, dėl to turi keisti gyvenimo būną ir prisitaikyti. Vienas didesnių iššūkių alergiškam vaikui – darželis. Ten jis papuola į naują aplinką, kuri ne visada gali būti draugiška jam.

Tėvų namų darbai

„Jei tėvai įtaria, kad vaikui gali būti alergija, turi bent vieną kartą apsilankyti pas alergologą ir padaryti odos dūrio ar kraujo testą. Tuomet gydytojas nustatys, ar tėvų nuogąstavimai turi pagrindo“, – pokalbį pradeda gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Nemira Vaičiulionienė.

Anot jos, jei alergija nustatoma aplinkai – dulkių erkutėms, gyvūnams, pelėsiui, žiedadulkėms, tėvai prieš vaikui pradedant lankyti darželį turėtų žiūrėti, ar yra suteikiamos geros sąlygos.

„Darželyje neturi būti kilimų, minkštų žaislų, patalynė turi būti sintetinė, o užvalkalai gali būti medvilniniai, neturėtų būti vazoninių gėlių. Idealiu atveju – atskira miego patalpa, kuri ne tik padeda nesivystyti alergijai, bet ir sumažina sergamumo riziką kitomis ligomis“, – teigia medikė.

Jei nustatoma alergija tam tikram maistui, alergologas išrašo pažymą, o darželis turi to paisyti ir sudaryti sąlygas specialiai dietai.

Odos dūrio testas – rodo tiesą ar ne?

Socialiniuose tinkluose besiburiančios alergiškų vaikų mamos diskutuoja įvairiais klausimais, dalija patarimus ir mėgina rasti įvairių išeičių iš keblių situacijų. Vis tik pastaruoju metu gajus mitas, neva odos dūrio testas mažiems vaikams neparodo alergijos. Gydytoja N. Vaičiulionienė teigia, kad odos dūrio testas yra objektyvus ir tikrai parodo vadinamąją tikrąją alergiją. Mitas atsirado dėl to, kad augant vaikui greitai kinta įsijautrinimas, po kelių mėnesių duomenys gali keistis.Testus galima atlikti bet kokiame amžiuje, tačiau geriau palaukti iki 2–3 mėnesių amžiaus.

Bet yra kitokio tipo alergijų – lėto tipo reakcijų, kurios pasirodo tik po 2 valandų ar net paros suvalgius vieną ar kitą produktą. Dėl to, jei dūrio testas nieko neparodo, bet tėvai vis tiek pastebi kažkokių pakitimų, derėtų toliau konsultuotis su gydytoju ir atlikti odos lopo testą.

Nekaltas atopinis dermatitas

Teigiama, kad kone ketvirtadalis vaikų turi šią ligą ir dažnai šeimos gydytojai per daug nekreipia dėmesio į tai, o tiesiog pataria odą drėkinti emolientais. Alergologė sako, kad šaunu, jei bėrimai pasikartojo vieną kartą ar du ir praėjo, bet, jei tai vyksta periodiškai, taip pat derėtų kreiptis į alergologą ar dermatologą.

„Būna atvejų, kai tokiems vaikams nenustatoma alergija jokiais testais, tuomet mes tai vadiname pseudoalergija. Tai reakcija į maisto priedus, kurių mes ištirti negalime. Todėl tėvams tokiu atveju geriausia vesti mitybos dienynus, sekti, po kokio maisto pastebimi bėrimai, sloga ar kosulys. Ir, žinoma, vengti egzotinio maisto. Verčiau rinktis vietinius sezoninius vaisius, daržoves, kuriuose, tikėtina, mažiau priedų ar kitų chemikalų.“

Supranta geriau nei suaugę

Privačiame darželyje dirbanti auklėtoja Daiva Ragauskienė pasakoja, kad jų darželis puikiai pritaikytas alergiškiems vaikams. Per savo darbo praktiką ji susidūrė su įvairiais atvejais.

„Niekaip neišskirčiau alergiškų vaikų nuo kitų. Su jais nei sunkiau, nei ką. Tiesiog daugeliu atvejų jiems skiriama kitokia mityba, skubios pagalbos atveju turime vaistų nuo alergijos“, – šypsosi pašnekovė.

Anot jos, alergiškų vaikų tėvai labiausiai jaudinasi, kaip jie netyčia neparagaus kitų vaikų maisto. O, pasirodo, to nebūna. Vaikai intuityvesni, nei mums gali pasirodyti.

„Pastebiu, kad būna dienų, kai alergiškam vaikui, tarkime, nėra apetito ar nepatinka tas maistas. Bet jis niekada nemėgina nugvelbti kito vaiko maisto. Atrodo, nors mažas, bet jau supranta“, – sako pedagogė.

Taip pat ji ramina tėvus, kurie bijo, jog jų vaikas per darželio šventes liks be torto ar saldainių: „Kadangi darželis orientuotas į alergiškus vaikus, sveikų vaikų tėvų prašome solidarizuotis ir gimtadienio dieną atnešti vaisių arba želės tortą. O per mūsų organizuojamas šventes taip pat pasirenkame maisto tiekėjus, kurie gali pagaminti skanumynų be pagrindinių alergenų.“

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.