Vaikų darželis – privatus ar valstybinis? Šis klausimas kyla daugumai tėvų, besiruošiančių savo vaikus išleisti į kitokį pasaulį, savarankiškesnį. Dauguma tėvų ilgai negalvodami renkasi valstybinį darželį ir, užregistravę savo atžalas, nekantriai laukia skambučio ar pranešimo su gera žinia. Deja, valstybiniuose darželiuose laisvų vietų vis dar trūksta. Taigi, tėvams, kurie privalo grįžti į darbą , nelieka nieko kito, kaip kreiptis į privatų darželį arba ieškoti auklės savo vaikui.
O gal neverta blaškytis ir iš karto pasirinkti privatų darželį savo vaikams. Tačiau ir čia vertėtų paskubėti, nevalstybiniuose darželiuose vietų skaičius taip pat greitai mažėja. Taigi, kaip išsirinkti geriausią darželį savo vaikui? Pagal ką vertinami privatūs darželiai?
Kalbiname naujai įsikūrusio privataus „Parko darželio“ vadovą Mindaugą Kukuraitį: Ką geriau rinktis: privatų darželį ar auklės paslaugas?
„Manau, kad geriau rinktis privatų darželį, nes jis mažiau kainuoja, vaikas ugdomas visapusiškai. Yra lavinami socialiniai įgūdžiai, vaikas mokosi išklausyti kitus, spręsti konfliktus, turtėja jo žodynas. Mažylis tampa savarankiškesnis, pajaučia savo vertę. Auklės tiek neužsiima su vaikais ir dažniausiai neturi tam kompetencijos. Be to, darželio dienotvarkė, taisyklės moko vaiką disciplinos, atsakomybės ir tikrai praverčia ateityje, kai jis pradeda lankyti mokyklą. Dainavimo, šokių, piešimo ir kitos pamokėlės padeda atsiskleisti vaiko talentams, ugdo jo kūrybinius gebėjimus.“
Įvedus 100 eurų kompensaciją padaugėjo privačius darželius lankančių vaikų skaičius, taip pat padaugėjo vietų pačiuose privačiuose darželiuose. Naujausiais Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, iš viso Lietuvoje yra 742 ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Iš jų 136 privatūs darželiai. Palyginimui, 2015 m. ataskaitoje užfiksuota 101 nevalstybinė ikimokyklinio ugdymo įstaiga.
Taigi, į ką atkreipti dėmesį renkantis darželį savo vaikui? Patarimais dalinasi privataus vaikų darželio „Kaip miške“ įkūrėja Jolanta Mertinienė: „Renkantis darželį savo vaikui reikia atkreipti dėmesį ne tik į taikomą ugdymo programą, bet ir į pedagogo kvalifikaciją bei jo taikomus ugdymo metodus. Svarbu, kad ugdomuosius dalykus, tokius kaip dailė, muzika, užsienio kalba ir pan. vestų tos srities specialistai. Reikėtų pasidomėti kokios papildomos veiklos vyksta darželyje. Tai gali būti keramika, joga, anglų kalba ir kt. Ne ką mažiau svarbūs aspektai, turintys reikšmę ir ugdymo kokybei, yra vaikų skaičius grupėje ir kad vaikų iki 3 m. grupėse būtų ikimokyklinio ugdymo specialisto asistentas, kuris užtikrintų ir padėtų aukletojui įgyvendinti suplanuotą veiklą. Atvykę susipažinti su darželiu iš arčiau, pasidomėkite darželio valgiaraščiu, atkreipkite dėmesį į maisto racioną.“
Privačiuose darželiuose taikomos įvairios ugdymo sistemos: M.Montessori, Valdorfo (Rudolfo Štainerio) pedagogika arba darželiai vadovaujasi savo metodika. Skandinaviškos krypties lauko pedagogika populiarėja ir Lietuvoje. Jau galime pasidžiaugti, kad tėvai turi galimybę leisti savo atžalas į lauko darželius. Pirmieji lauko (gamtiniai, miško) darželiai Europoje pradėjo kurtis nuo 1950 metų Danijoje, vėliau – Švedijoje ir kitose Skandinavijos šalyse. Galiausiai išplito po Europą: buvo įkurti Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ir kitose valstybėse. Lietuvoje pirmasis lauko darželis įkurtas 2014 metais.
Privataus vaikų darželio „Bebenčiukai“ direktorė Aleksandra Leontjeva pristato jų darželyje naudojamą ugdymo programą: „„Bebenčiukų“ namais dažnai vadinamas dviejų seserų darželis. Dirbame pagal „Ankstyvojo ikimokyklinio amžiaus vaikų kūrybiškumo ugdymo programą“, ypatingą dėmesį skirdami ugdymo procesui. Vėliau akcentuojame rezultatų svarbą. Profesionalių specialistų padedami kruopščiai parinkome papildomas veiklas: keramika, muzika, šokiai, kineziterapija, „Kimochiai“ emocinis lavinimas, proceso drama bei mažųjų atradėjų eksperimentai. Į smagų „bebenčiukų“ būrį priimame vaikus nuo lopšelinukų iki priešmokyklinukų. Čia jie praleidžia visą darbo dieną, yra galimybių susitarti dėl papildomo laiko.“
Vienas iš privačių ikimokyklinių ugdymo įstaigų privalumų yra tas, kad čia tėvai vaikučius gali palikti kelioms valandoms, pusei dienos ar būti prižiūrimi 24 val. per parą. Centro „Pas Betę“ vadovė Jurgita Jakumienė pasakoja, kaip tėveliams sekasi palikti vaikučius nakvynei: „Prieš metus pasiūlyta nakvynės paslauga atrodė kažkas neįprasto. Dabar Klaipėdos miesto tėveliai šia paslauga labai patenkinti ir noriai naudojasi. Ypač aktualu tėvams, dirbantiems pamaininį darbą arba norintiems kartais pabūti be vaikučių. Ši paslauga ypač populiari savaitgaliais ar renginių metu. Vyresni vaikai net patys prašosi, kad juos tėveliai paliktų nakčiai. Tai jie vadina „naktine stovykla Pas Betę“. Dėl įprastų ritualų prieš miegą (klausome lopšinių, sekame pasakas) vaikai jaučiasi kaip namuose ir ramiai užmiega.
Dar viena nauja paslauga – Vaikų taksi, ypač aktuali mokslo metų laiku, kai mažieji savarankiškai turi parvykti iš mokyklos ar nuvykti į būrelius. Šiandien ši paslauga yra dovana įsigijusiems mėnesinį abonementą.“
„Maži basi“ išskiria pusės dienos darželio privalumus: „Mūsų studija – tai originali, skoninga ir saugi aplinka, kurioje vaikučiai jaučiasi savimi, drąsiai kuria, mokosi ir pildo savo svajones bei fantazijas. Pusės dienos darželis yra puiki adaptacija vaikui, laukiančiam vietos valstybiniame darželyje. Jis lavina bendravimo įgūdžius, pripranta būti kolektyvo dalimi. Neplanuojantiems vaiko leisti į darželį, kai jį prižiūri tėvai, seneliai ar auklės, rekomenduojame bent kelias dienas per savaitę atvesti į pusės dienos darželį. Tai naudinga vaiko socializacijai. Pusės dienos darželis puikiai tinka vaikams, kurių tėvai dirba namuose ir negali skirti savo laiko vaiko priežiūrai bei ugdymui. Mes siūlome dvi grupes: rytinę (nuo 9 iki 15 val.) ir popietinę (nuo 14 iki 18 val.) Maži basi mini vaikų darželyje dirba kvalifikuoti pedagogai ir įvairių sričių specialistai: vaikų jogos/mankštos, muzikos, ikimokyklinio ugdymo, logopedai, anglų kalbos, meno terapijos. Jie padeda atsiskleisti vaiko asmenybei bei individualiems gebėjimams. Mūsų studijoje ugdymo programėlės orientuotos į kūrybinę mažųjų raišką, nes čia prasideda tikrųjų galimybių, emocijų, talentų, visapusiškumo, pasitikėjimo savimi ir savęs kaip kūrėjo pažinimo skatinimas.“
Nepamirškime ir pačių vaikų norų. Ko reikia, kad mūsų atžalos darželyje jaustųsi gerai ir kiekvieną rytą žygiuotų laimingi ir su šypsenom. Pirmiausia, darželyje turi būti užtikrintas glaudus ryšys tarp įstaigos darbuotojų bei vaiko tėvų. Vaikų darželis „Mažieji šnekoriai“ – atviras šeimai. Čia sistemingai teikiama informacija apie vaiko raidą ir pasiekimus tėvams, teikiamos specialistų ir kitų pedagogų konsultacijos. Sąveikaujant su šeima svarbiausia užmegzti ir palaikyti abipusiai draugiškus, atvirus, neformalius santykius, susipažinti su šeimos kultūra, tradicijomis ir drauge ieškoti bendrų ugdomojo poveikio vaikui priemonių. Išklausyti šeimos nuomonę, pageidavimus ir stengtis į juos atsižvelgti, asmeniškai informuoti apie vaiko ugdymo(si) pasiekimus, pasidžiaugti jais bei drauge spręsti iškilusias problemas, supažindinti šeimos narius, kaip jie galėtų prisidėti prie vaiko ugdymo.
Vaikodiena.lt rekomenduoja:
Pono Karlsono lopšelis-darželis – atviras kiekvienam vaikučiui. Mes kuriame aplinką, kurioje vaikai jaučiasi tarsi antruose namuose: žaidžia lavinamuosius žaidimus, susipažįsta su juos supančia aplinka, tyrinėja, sportuoja, dainuoja bei smagiai leidžia laiką! Mūsų tikslas – įvairiapusis vaikų ugdymas, žadinant geras vaiko emocijas per pojūčius, tyrinėjimus. Priimame vaikučius nuo 1 metų amžiaus. Facebook paskyra: www.facebook.com/PonoKarlsonoDarzelis
Privatus darželis „ Išdykęs vėjas“ – čia auklėtojai savo pavyzdžiu įkvepia vaikus būti kūrybiškais ir unikaliais, pasitelkdami teatrą, dailę, muziką, judesį. Meninis ugdymas – ta kalba, kuria atrakiname mažųjų širdeles, padedame jiems pažinti save ir aplinkinius, skatiname laisvą ir savarankišką mąstymą bei suteikiame neribotas saviraiškos galimybes, padedančias efektyviai socializacijai. Nuolat judam ir tyrinėjam šalia esantį mišką, nuoširdžiai rūpinamės ir stengiamės išgirsti kiekvieną vaiką ir tėvelius. Facebook paskyra: www.facebook.com/isdykesvejas/
Parko darželis – naujas vaikų darželis, įsikūręs M. K. Čiurlionio gatvės pakraštyje – prie pat Vingio parko. Jaukiose patalpose pirmame aukšte su nuostabiomis auklėtojomis linksmai kiekvieną dieną patiriame naujų įspūdžių ir nuolat išmokstame vis ko nors naujo. Skambinkite telefonu +37067788350
Lopšelis – darželis „Bebenčiukai“ – Bebenčiukai linksmai dūksta, niekad juoko nepritrūksta! Kviečiame į naujai atsidariusį lopšelį – darželį Riešėje. Erdvios ir jaukios patalpos su šauniomis auklėtojomis laukia jūsų vaikučių. Mielai kviečiame apsidairyti, registruotis ir su mumis susidraugauti! Facebook paskyra: Viešoji įstaiga „Bebenčiai“
Vaikų darželis „Kaip miške“ – kviečiame vaikus džiaugtis vaikyste tokiame darželyje, kuris padėtų augti kūrybingiems ir kiekvieną dieną paverstų neužmirštamu nuotykiu. Kaip miške – vaikų darželis Turniškių miško apsuptyje. Mes tenkiname jaunų, dirbančių šeimų ir jų mažylių poreikius, subūrę patikimų profesionalų kolektyvą ir formuodami šiuolaikišką, skatinančią smalsumą ir kūrybiškumą aplinką. Facebook paskyra: www.facebook.com/kaipmiske
Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.
Susiję straipsniai:
Kaip aprengti vaiką į darželį, kad būtų patogu ir vaikui, ir auklėtojoms?
Palikti komentarą