APŽVALGOS, Patarimai/rekomendacijos, Priėmimas į darželius, Straipsniai apie vaikų ugdymo įstaigas, Vaikai/šeima

Kaip aprengti vaiką į darželį, kad būtų patogu ir vaikui, ir auklėtojoms?

Kaip rengti vaikus? Tai viena atsakingiausių ir sukelianti daugybę klausimų užduotis tėvams. Tampa ypač aktuali keičiantis metų laikams. Mamos, besilaukiančios vaikelio, pradeda dėlioti kraitelį, domisi, kaip aprengti vaikutį iškeliaujant namo iš ligoninės. Pagrindiniai klausimai, neduodantys ramybės, kaip aprengti vaiką lauke, kad jis nesušiltų ar nesušaltų? Tačiau šį kartą labiau akcentuosime vaikų aprangą darželyje. Tai labai svarbu, nes visą dieną vaikas praleidžia darželio aplinkoje ir šalia nėra mamos ar tėčio, kurie gali nuolat stebėti savo vaiką.  Pakalbinome privačių darželių specialistus, kurie yra kompetentingi patarti šiais, daugeliui rūpimais, klausimais.

Kaip rengti vaiką darželyje, kad jam būtu patogu žaisti grupėje bei nebūtų sunku pačiam apsirengti ir nusirengti? Kokią aprangą rekomenduojate mergaitėms ir berniukams?

Privataus darželio „Kaip miške“ vadovė Jolanta Mertinienė akcentuoja, kad kasdieniniai vaikų drabužiai turėtų būti patogūs ir nevaržyti judesių, bet ir nebūtų per dideli. Apranga turėtų būti lengvai prižiūrima, kad vaikas nebijotų rūbelių sutepti dalyvaudamas veiklose. Labai svarbu, kad vaiko avalynė nebūtų nei per didelė, nei per maža.  Tėveliai turėtų parinkti savo atžalai aprangą, atsižvelgdami į jo gebėjimus, pvz. jeigu vaikas dar nemoka užsisegti sagų ar užsirišti raištelių, geriau, kad jo drabužiai ir avalynė būtų su lipukais ar užtrauktuku. Tėvai turi parinkti vaikui aprangą tokią, kad sušilęs vaikas, prisitaikydamas prie esančios aplinkos, galėtų nusirengti šiltesnius drabužius ir neliktų tik su apatiniais rūbais. Vaikų avalynė turėtų būti patogi, neslidžiu padu, geriausia iš natūralaus pluošto, kad kojytės nekaistų.  Vaikų laisvalaikio ir užimtumo studijos „Maži basi“ vadovė Viktorija  pastebi, kad mergaitėms geriau dėvėti tampres vietoje pėdkelnių, kadangi jos nesmunka. Berniukams – sportinė, minkštos medžiagos apranga. Geriau nerengti drabužiais iš  kietos, nelanksčios medžiagos (džinsai, storos kelnės), nes vaikui sunku judėti.

Kaip rengti vaikus einant į lauką, kad jie galėtų apsirengti patys? Kokia apranga padėtų auklėtojoms juos greičiau aprengti?

Pirmiausia apranga turi būti tokia,  kad vaikui pačiam pavyktų bent dalį jos apsivilkti. Penkiolika ar dvidešimt vaikučių aprengti į lauką gali būti didelis iššūkis net ir kelioms auklėtojoms ir jų pagalbininkėms. Taigi, tėvai raginami jau nuo mažų dienų pratinti ir mokyti savo atžalas apsirengti. Tai neturėtų būti sunku. Juk tokiame amžiuje ir taip vyrauja frazė „aš pats“. Vaikų darželio „Mažieji šnekoriai“ auklėtoja Danguolė Lukauskienė teigia, kad žiemą į lauką patogiausia dėvėti vientisą arba dviejų dalių kostiumą, kuris apsaugo vaiką nuo vėjo ir šalčio.  Kad būtų patogu čiuožti rogutėmis, slidinėti, kombinezono kelnių apačioje yra gumos, reguliuojamos petnešos. Kumštinės neperšlampamos pirštinės ilgesniais riešiukais (riešas visada būna uždaras, nepapuola sniego į rankoves), kepurės su raišteliais(nekyla į viršų ir apsaugo ausis), lengva avalynė be užtrauktuko (vaikui sunku užtraukti), geriau avalynė  su lipukais (lengvai fiksuojasi, patogu įkišti koją).

Jolanta Mertinienė pritaria, kad labai svarbi žieminė avalynė. Ji turi būti nelaidi vandeniui. Šaltuoju metų laiku patogu dėvėti drabužėlius iš alpakų vilnos audinio, kuris puikiai palaiko pastovią kūno temperatūrą, yra pralaidus orui, leidžia suprakaitavusiam kūnui vėsti pamažu, ir taip apsaugo nuo perkaitimo bei nuo peršalimo.  

Ar tėvai ne per šiltai rengia vaikus? Neretai tenka matyti vaikus su šilčiausiais megztiniais ir kelnėmis, nors patalpoje daugiau nei 20 laipsnių šilumos.

Viktorijos „Maži basi“ teigimu, vis dar daugelis tėvų vaikus patalpoje rengia per šiltai. Mažieji tikrai nestovi vietoje, jie nuolat juda ir žaidžia. Prirengti per šiltai vaikai jaučia diskomfortą, darosi vangūs, mieguisti. Dažnai berniukai aprengiami keliais medvilniniais megztiniais, o mergaitės ant pėdkelnių dar dėvi šiltas kelnytes. Dažniausiai vaikai įsižaidę nekreipia dėmesio, kad jiems karšta ir patys tikrai nenusirengia. Taigi, rekomenduojama neprirengti vaikučių šiltose patalpose. Perkaitus ir išėjus į lauką lengviau susergama nei atvėsus.

Kokia atsarginė apranga turi būti kiekvieno vaiko spintelėje?

Auklėtoja Danguolė Lukauskienė siūlo atsarginius drabužėlius komplektuoti, atsižvelgiant į vaiko amžių ir pritaikant individualiai. Vieniems vaikučiams reikia šiltesnės aprangos, kitiems pakanka plonesnio rūbelio. Vaiko spintelėje galėtų būti apatinių ir viršutinių drabužėlių komplektai (apatiniai marškiniai, apatinės kelnaitės, pėdkelnės, kojinės, viršutinė bliuzelė, viršutinės kelnytės arba sijonėlis, storesnis megztukas, džemperis arba liemenė). Kiekvieno vaiko spintelėje turėtų būti prijuostė su rankovėmis, sportinė apranga, sportiniai batai, patalpų avalynė, pakaitinė apranga (jei apsipiltų, išsiteptų ir pan.): šortai, kelnės, megztinis, marškinėliai, apatiniai drabužiai.  Žiemą būtų puiku spintelėje turėti po atsarginę porą pirštinių ir kojinių, pataria Privataus darželio „Kaip miške“ specialistai.

Tėvams būtina atsižvelgti į tai, kad vaikas darželyje dėvėtų patogius drabužius, avėtų tinkamą avalynę, juk čia praleidžia didesnę dienos dalį. Kad būtų lengviau nusirengti ir apsirengti darželyje, tėvai vaiką to mokyti turi ir namuose. Geriausia mokytis apsirengti ir apsiauti, kai nereikia niekur skubėti (pvz. savaitgaliais). Tuomet ir darželyje rengiantis vaikas jausis geriau. „Maži basi“ vadovė rekomenduoja atkreipti dėmesį į audinius, daugiau naudoti natūralius (merino vilnos kepurės- šalmai, orui pralaidžios basutės kietu, neslidžiu padu, medvilninės glaustinukės).

Dauguma tėvų dabar drąsiai teigia, kad viską žinome, nieko naujo neišgirdome. Tačiau, pasikalbėjus su kelių darželių auklėtojomis, vis dar didžiulį nepatogumą vaikams sukelia jų apranga. Susirgus vaikui, tėvai labai mėgsta kaltinti darželio aplinką, auklėtojas ar kitus sergančius vaikus. Tačiau netinkama lauko ar kambario apranga gali labai įtakoti vaiko savijautą bei sveikatą: netinkamai parinkti lauko rūbeliai ar avalynė,  kuriuos vilkdamasis vaikas sugaiš daugiau laiko bei sušils, per šiltai aprengtas vaikas grupės patalpoje. Nepatogių aksesuarų ( pirštinių, kepurių, šalikėlių ) parinkimas – ir tai gali įtakoti Jūsų vaiko dažnesnį sirgimą. Taigi, išleisdami vaiką į darželį, labai apgalvokime kaip jį aprengti.

Dėkojame privačių darželių „Kaip miške“, „Mažieji šnekoriai“ ir „Maži basi“ specialistams už jų patarimus, rekomendacijas bei išsakytas nuomones.

  12004080_1619345178343249_813785202541098874_n                        12592227_935659083191161_112692502156828046_n                  525341_315308435261387_719556387_n

Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.

smallvaikodiena1-300x54

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.