Šiuolaikiškos žaidimų aikštelės – tai puiki vieta vaikams susirasti draugų, prisigalvoti įvairių žaidimų, puiki vieta aktyviai pajudėti, kurti ir svajoti.
“Vaikai ir paaugliai yra ypač judrūs, mėgsta žaisti, dažnai nėra labai atsargūs. Vaikų žaidimo aikštelės – vieta, kur mažieji atsipalaiduoja bei dūksta kiek tinkami, tad nesaugioje aplinkoje didėja galimybė įsidrėksti ar susižaloti. Būtent todėl labai svarbu šias aikšteles įrengti ypač atsakingai, sukuriant vaikams saugią erdvę, kurioje ilsėtųsi tiek vaikai, tiek jų tėveliai. Būtent to siekiame, įrengdami saugias, naujausius saugumo standartus atitinkančias aikšteles”, – teigia vaikų žaidimų aikštelių rengėjos UAB “Patikimas turtas” projektų vadovas Paulius Eimontas.
Tačiau vis dar pasitaiko Lietuvoje apgriuvusios, senos ir pavojingos vaikų svekatai žaidimų aikštelių įrangos. Kai kurios iš jų dar anų laikų palikimas, kurioms jau daugiau kaip 30 metų, o kai kurios pastatytos jau nepriklausomos Lietuvos laikmečiu, tačiau pagamintos dar nepaisant nei kokybės, nei saugumo reikalavimų. Žaisdami vaikai tokiose aikštelės yra nesaugūs, iki nelaimės vienas žingsnis. Neseniai Lietuvoje įsigaliojo reikalavimas statant vaikų žaidimų aikšteles naudoti tik saugią ir pagamintą pagal EN1176 kokybės reikalavimus įrangą.
Vaikų žaidimų aikštelių bei lauko treniruoklių aikštynų rengėjos UAB “Patikimas turtas” projektų vadovas Paulius Eimontas per ilgametę ( nuo 2008 m) darbo patirtį matė įvairių žaidimų aikštelių Lietuvoje, tad pateikia 9 pagrindinius SAUGIOS vaikų žaidimų aikštelės įrangos bruožus:
1. Detalių formos ir briaunos
SAUGI – visos žaidimų aikštelių įrangos detalės tiek laikančiosios, tiek apsauginės, tiek ir dekoratyvinės – privalo būti užapvalintomis briaunomis, jokių aštrių kampų ir briaunų.
NESAUGI – pasitaiko detalių aštriomis briaunomis, jei tai medinės, tai dažnai jos būna su atplaišomis ar net aptrūnyjusios – tai padidina riziką prisismaigstyti rakščių-pašinų ar skaudžiai užsigauti.
2. Nusileidimo kalneliai
SAUGŪS – būtinai turės šonuose apsaugines briaunas, kurios irgi bus užapvalintomis kraštinėmis iš neskeldijančios medžiagos. Tai garantuoja, kad vaikas čiuoždamas žemyn neiškris per šonus. Kalnelio apačioje būtinai bus “lėtėjimo” kelias, kuris užsibaigs švelniu kojų nuleidimu ant žemės.
NESAUGŪS – dažnai būna be šoninių apsauginių briaunų, jeigu briaunos ir būna, tai dažnai jos medinės, kurios su laiku skeldėja, o čiuoždamas vaikas rizikuoja prisirinkti rakščių-pašinų į delnus. Dažnai tokios čiuožyklos leidžiasi tiesiai ant žemės, vaikas nusileidžia užpakaliuku ant žemės.
3. Laikančių konstrukcijų įtvirtinimas
SAUGI – ir ilgaamžė žaidimų aikštelių įranga privalo būti įbetonuojama, o pamatinė dalis privalo būti metalinė, kas garantuoja konstrukcijos stabilumą.
NESAUGI – dažnai būna įbetonuota medinės ar rąstinės laikančiosios konstrukcijos sijos, neturinčios metalinės pamatinės dalies. Ilgainiui medis, besiliečiantis su drėgna žeme pradeda trūnyti ir pūti, ko pasekoje visas įrenginys praranda stabilumą, jis pakrypsta, pradeda klibėti.
4. Supuoklės
SAUGIOS – sėdynė užapvalintomis briaunomis, aptrauktos guma arba pagamintos iš amortizuojančio plastiko. Tai garantuoja, kad netyčia pro šalį bėgančiam ir atsitrenkusiam į supines vaikui nebus kirstinių žaizdų ar lūžių. Sėdynė privalo būti pakabinta lanksčiomis grandinėmis ar virvėmis, kas irgi garantuoja galimo susidūrimo metu smūgio amortizavimą. Jei tai grandinės – tai grandinių nareliai turi būti tokio siaurumo, kad vaikas į juos negalėtų įkišti piršto.
NESAUGIOS – sėdynės būna medinės ar metalinės, stačiomis aštriomis briaunomis, pakabintos ant standžių metalinių ar medinių laikiklių. Tokios supynės labai pavojingos pro šalį bėgančiam vaikui, nes susitrenkimo atveju gali sužeisti atviromis žaizdomis ar net lūžiais.
5. Tilteliai
SAUGŪS – turėklai turi būti patogūs įsikibti, lengvai pasiekiami. Pats tiltelis iš neaštrių jungiamūjų detalių,
NESAUGŪS – turėklai būna peraukštai ar perdideliais tarpais, pats tiltelis dažnai būna sunertas iš medinių lentučių, kurios irgi būna aštriomis briaunomis , o tarpai tarp jų per dideli, atsiranda rizika įstrikti kojai ir ją sužeisti.
6. Tiltelių jungtys
SAUGI – visos jungtys uždaros, iš nerūdyjančio plieno, varžtai, movos ir apkabos sertifikuotų gamintojų, kas garantuoją konstrukcijos stabilumą ir ilgaamžiškumą, o vaikams mažina susižalojimo riziką.
NESAUGI – matosi išsikišę varžtai, vielos ar grandinės, kas sukelia riziką įsibrėžti, įsipjauti, užsikabinti ar susiplėšyti rūbus.
7. Varžtai
SAUGI – visi varžtai ir jungiamosios detalės paslėptos plastikiniais gaubtais, tai apsaugo vaikus nuo užkliuvimo, įsibrėžimų ir užsikabinimų.
NESAUGI – matome atvirus varžtus, kyšančias o dažvai ir surūdyjusias vinis, jungiamos detalės – tiesiog vielos su išsidraikiusiais galais. Tai sukelia vaikams papildomą pavojų ir galimybę įsidrėksti odelę, ar užsikabinti rūbais.
8. Vaikščiojimo paviršiai
SAUGI – pakopų, laiptelių, platformų paviršius privalo būti neslidus įvairiomis oro sąlygomis, todėl tam yra naudojama speciali medžiaga. Kiekvienas gamintojas naudoja skirtingą.
NESAUGI – bet kokia danga, kuri palijus pasidaro labai slidi, tai gali būti netinkamai apdorota mediena, ar plokštės.
9. Danga
SAUGI – tai danga, kuri kritimo atveju amortizuoja smūgį, tai gali būti smėlio ar smulkaus žvyro sluoksnis, smulki plauta skaldelė (frakcija iki 16 mm), guminių trinkelių danga. Šios dangos neužlaiko vandens, nesusidaro balų ir purvo.
NESAUGI – bet koks paviršius, kuris neamortizuoja smūgio kritimo atveju bei užlaiko vandenį po lietaus.
Dažnai pastebime šalia nesaugių žaidimų aikštelių štai tokias lentutes su žinute, atsiribojančia nuo atsakomybės dėl vaikų žaidžiančių aikštelėje saugumo .
UAB “Patikimas turtas” statomos vaikų žaidimų aikštelės yra tik iš saugių ir kokybiškų įrenginių. Atstovaujamos gamyklos “CEMER”, “JMP” ir “Proludic” yra įdiegusios EN1176 kokybės standartą bei TUV saugios įrangos standartą. Žaidimų aikštelėse, kuriose pastatyti įrenginai atitinka šiuos gamybos reikalavimus, vaikai keliariopai mažiau rizikuoja susižeisti.
Kurkime saugią ir estetišką aplinką vaikams.
Palikti komentarą