Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

8 namuose esantys daiktai, kurie gali kelti pavojų jūsų šeimai

Galbūt nė nesusimąstote, tačiau daugelio namuose yra daiktų, kurie gali kelti pavojų jums ir jūsų šeimai. Elledecor.com atskleidė pavojingiausius namų daiktus bei būdus, kaip išvengti pavojaus:

  1. Vandens buteliukai

1457019951-1456956595-1456934627-1456861523-gettyimages-83314696-1

Daugelyje plastmasinių buteliukų yra naudojamas bisfenolis A, kuris imituoja estrogenus ir gali būti kenksmingas kūdikiams ir vaikams. 2012 m. Maisto ir vaistų administracija uždraudė šios medžiagos naudojimą vaikiškuose buteliukuose, tačiau tik juose. Ir nors dalis gamintojų savo etiketėse rašo, kad buteliukas pagamintas be šios medžiagos, ji keičiama bisfenoliu S, kuris taip pat gali būti kenksmingas ir gali sutrikdyti normalų ląstelių funkcionavimą bei sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.

Ką daryti: rinkitės tokius buteliukus, kuriuose nėra nei bisfenolio A nei bisfenolio S. Geriausia – rinkitės daugkartinio naudojimo nerūdijančio plieno ar stiklinius buteliukus arba polipropileno plastikinį butelį.

  1. Plastikiniai maisto indeliai

1457019952-1456956597-1456934628-gettyimages-75649278-1

Jų gamyboje dažnai naudojami ftalatai, kurie taip pat imituoja hormonus mūsų organizme ir trukdo normaliam vaisiaus vystymuisi bei sutrikdo reprodukcinę sveikatą ir, pavyzdžiui, gali sumažinti spermos kokybę.

Ir nors vieni ftalatai keičiami kitais, pastarieji taip pat yra kenksmingi ir gali padidinti kraujo spaudimą paaugliams ar paskatinti įgimtų defektų atsiradimą tarp naujagimių berniukų.

Ką daryti: venkite šių indelių maisto laikymui, kai tik galite. Naudokite foliją, stiklainius ar keramikinius indelius. Taip pat galite rinktis polietileno ar polipropileno indelius. Jokiu būdu niekuomet nešildykite maisto plastmasiniame indelyje mikrobangų krosnelėje.

  1. Kilimai

2

Dėmėms atsparūs kilimai skamba puikiai, tačiau jų gamyboje naudojamos medžiagos gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Šiuo metu dažniausiai šis chemikalas yra PFASs ir jis kaupiasi organizme bei gali būti perduodamas kūdikiui per motinos pieną.

Ką daryti: rinkitės natūralų vilnonį kilimą be jokių papildomų priedų, padedančių apsaugoti jį nuo dėmių. Taip pat – venkite kiliminės dangos visuose namuose.

  1. Picų dėžės

1457019957-1456956609-1456934634-gettyimages-141481831

Anksčiau gaminant tefloną buvo naudojama Perfluorooctanoic rūgštis (PFOA), kuri buvo siejama su inkstų, sėklidžių ir skydliaukės vėžiu. Dabar ši medžiaga nebenaudojama, tačiau ji buvo pakeista PFASs ir yra naudojama gaminant spragėsių dėžutes, palapines, kilimų valiklius ir dėžes, kuriose dažniausiai parsinešate namo picą.

Ji pagaminta taip, kad riebalai nepersigertų kiaurai per dėžę, tačiau tokį poveikį turinti medžiaga yra siejama su įgimtomis ydomis ir vėžiniais susirgimais. Šiuo metu Maisto ir vaistų administracija yra uždraudusi naudoti šią medžiagą gamyboje, tačiau nėra žinių, kuo ji buvo pakeista.

Ką daryti: picą galite prašyti įvynioti į foliją arba geriausia – gaminti ją tiesiog namuose.

  1. Mikrobangų krosnelėje ruošiami spragėsiai

53

Dirbtinio sviesto skoniui sukurti naudojamas diacetilas siejamas su sunkiomis plaučių ligomis, tačiau jo pakaitalas 2,3 pentandionas ne ką geresnis – jis gali sukelti kvėpavimo problemų.

Ką daryti: būkite atidūs, skaitydami etiketes. Venkite dirbtinių kvapiklių ir verčiau spragėsius gardinkite patys.

  1. Dezinfekcinis rankų skystis

1457019960-1456956612-1456934636-gettyimages-182722464

Antimikrobinė medžiaga triklozanas yra naudojamas daugelyje higienos priemonių, pradedant rankas dezinfekuojančiu skysčiu, baigiant dantų pasta, tačiau triklozanas yra siejamas su hormoniniais sutrikimais, o pelėms sukelia kepenų vėžį. Vietoje triklozano naudojamas benzalkonio chloridas dirgina kvėpavimo takus ir gali pakenkti sergantiems astma.

Ką daryti: venkite antibakterinių produktų – kasdieniai higienai tikrai pakanka muilo ir vandens.

  1. Sofa

42

Dar visai neseniai gaminant visus minkštus baldus buvo naudojami pramoniniai ugniai atsparūs cheminiai junginiai, kurie gana lengvai iš baldų pasklinda po namus.

Ką daryti: pirkdami minkštus baldus pasidomėkite, kokios medžiagos yra naudojamos, siekiant baldą paversti atspariu ugniai ir rinkitės tuos, kuriuose nėra sveikatai pavojingų chemikalų.

  1. Braškės

12

Neretai braškių auginime naudojamos medžiagos, padedančius naikinti kenkėjus, o šiuo metu naudojamas pakaitalas 1,3-dichlorpropenas taip pat siejamas su vėžiniai susirgimais.

Ką daryti: net ir ekologiškų braškių auginime yra naudojami chemikalai, tačiau kur kas mažesniais kiekiais, tad tokias braškes rinktis vis tiek yra saugiau. Vis tik, geriausia pirkti mūsų šalyje augintas braškes iš patikimų pardavėjų arba uogas auginti patiems savo darže.

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.