Pradinėse klasėse jūsų paauglys išmoko skaityti. Tačiau to neužtenka, nes skaitymas – tai įgūdis, kurį nuolat reikia ugdyti ir tobulinti.
Deja, pastaraisiais metais atliktos apklausos nieko gero nežada: vaikai skaito vis mažiau ir itin nenoriai.
Ką daryti? Kaip išmokyti vaiką mėgti knygas? Jei nepadarėte to ankstyvoje vaikystėje, pamėginkite padaryti dabar. Tik kaip? Siūlome jums keletą patarimų šiuo klausimu.
1. Aplinka, kurioje gyvenate.
Jei jūsų namuose yra tik viena kita knygiūkštė, nenuostabu, kad vaikas nejaučia nė mažiausio poreikio skaityti. Tegul visame bute šen bei ten guli po knygą, laikraštį ar žurnalą.
2. Skaitykite pats.
Tegu knygų skaitymas jūsų namuose tampa kasdienybe: skaitydami patys, parodysite vaikui, kad spausdintas žodis – tikrai didelė jėga…
3. Rytinis laikraštis.
Jei rytais jūsų vaikas matys, kaip tėtis pusryčiaudamas skaito laikraščius, gal jame taip pat pabus poreikis skaityti?
4. Jokios prievartos.
Nebrukite knygų per jėgą, tiesiog rekomenduokite vieną ar kitą įdomią knygą.
5. Mėgstamas autorius.
Jei vaikui patiko koks nors rašytojas, jam turėtų patikti dar viena to rašytojo knyga.
6. Skaitykite garsiai.
Skaitykite garsiai: jūs vaikui, vaikas – jums.
7. Aptarimas.
Aptarkite tai, ką perskaitėte: jūs skatinsite vystytis vaiko žodyną ir minties eigą ir kartu sužinosite daug vienas apie kitą.
8. Tematinė literatūra.
Jei veikas nemėgsta skaityti, tačiau turi kitą mėgstamą užsiėmimą – muzikinę grupę, krepšinį – pirkite jam literatūrą jo mėgstama tema.
9. Netinkama literatūra.
Leiskite vaikui skaityti tai, kad jam patinka, nors jums tai ir ne prie širdies. Jei jis čiups Kingo kolekciją – nesisielokite: svarbiausia, kad vystosi jo skaitymo įgūdžiai, be to, vis tiek netrukus jie pereis prie vertesnių skaitinių.
10. Skatinkite skaityti
Mūsų mokyklinė, priverstinė literatūra tikrai gali ne vienam sugadinti visą norą skaityti. Taip jūs galite padėti vaikui: pakalbėkite su juo apie lietuvių literatūros svarbą ir vertę lietuvių tautai.
Kartu su juo dar kartą perskaitykite knygą, paaiškinkite sunkiau suprantamas vietas.
Pakalbėkite apie visą kūrinį, kaip vaikas jį suprato.
Jei kūrinys didelis ir sudėtingas, suskaidykite jį dalimis. Sudarykite dienotvarkę: tam tikrą kiekį puslapių vaikas turi perskaityti kasdien, geriau tuo pačiu metu. Jei įmanoma, nuveskite vaiką į spektaklį ar raskite videofilmą pagal skaitomą kūrinį.
11. Apdovanojimas.
Jei taip ir nesugebėsite sudominti vaiko, kai kurie tėvai kultivuoja tokį dalyką: už kiekvieną perskaitytą knygą moka atžalai nustatytą pinigų sumą (5 ar 10 litų).
Tačiau šis iš pirmo žvilgsnio šiurpinantis metodas nėra toks jau blogas: juk vaikas tiesiogiai suinteresuotas perskaityti kuo daugiau knygų.
Palikti komentarą