Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

ŽIEMOS VARVEKLIAI: KAIP IŠMOKYTI VAIKĄ RENGTIS PAČIAM

Paprastai, kai ateina laikas leisti sūnų ar dukrą į darželį, tėvai susizgrimba, kad vaikas nemoka pats nei apsirengti, nei nusirengti. Jei žvelgtume į raidos ypatumus, tai trimetis jau turėtų gebėti ar bent bandyti pats mautis kojines, autis batukus, apsimauti kelnaites ir bandyti rengtis palaidinę. Ketverių – jau gebėti apsirengti ir nusirengti megztinį, apsimauti kelnes, susegti ir atsegti didesnes sagas, prižiūrint suaugusiajam bandyti pats viską apsirengti ir nusirengti.

Suaugusiajam visada rodosi, kad bus paprasčiau ir greičiau, jei jis viską padarys už vaiką. Ypač tai aktualu rytais, kai visi skuba, mamos ar tėčio dėmesys nukreiptas į kitas užduotis. Taigi. Visų pirma, mokant vaiką savarankiškai rengtis, nereikėtų jo skubinti. Arba nemokyti tada, kai skubama. Mažiems prištukams reikia įgudimo.

Dar vienas dalykas, kuo gali padėti mama – tai iš anksto apgalvoti vaiko garderobą. Prieš pirkdami drabužėlius, pagalvokite, ar vaikas kasdien pats galės apsirengti įmantriai surauktą ir aptemptą palaidinę arba megztinį su daugybe mažų sagučių? Greičiausiai, ne… Todėl kasdienai geriau rinktis paprastesnę ir laisvesnę aprangą bei apavą.

Žinoma, pats savaime vaikas to išmokti negali. Reikia jam padėti. Vaikui reikia rodyti, kuo skiriasi išvirkščia pusė nuo gerosios, kaip atskirti priekį nuo nugarinės dalies. Kad rengimasis netaptų kasdiene katorga, įveskite žaidimo elementų. Sukurkite dainelę ar eilėraštuką apie kairę ir dešinę koją, apie palaidinės priekį, išvirkščią pusę ir pan. Mūsų dvimetei didelį įmpulsą davė knygelė, kurioje nupiešta, kaip mažas vaikutis ieško, kur reikia mauti kojinę – jis iš pradžių ją užsideda sau ant nosies, paskui bando uždėti mylimam meškučiui ant galvos, tada mūsų mažoji smalsuolė pradeda jį mokyti rodydama, kur iš tiesų reikia mauti kojinytes. Beje, dėl kojinių problemų tikrai gali kilti. Pastebėta, kad trimetis lengvai gali suaugusiajam padėti apmauti kojinę, o sau pačiam tai padaryti nepavyksta. Visų pirma, derėtų įsitikinti, ar jo kojinytės nėra pernelyg siauros. Galbūt nupirkę vienu dydžiu didesnes palengvinsite šį sudėtingą rengimosi etapą? Taip pat visada galite rengtis kartu: šalia sudėkite savo ir vaiko drabužėlius ir kartu renkitės, aptardami, kaip tai padaryti teisingai. Galite bendradarbiauti, sakydami vaikui: „Tu apsivilk megztinį, o aš susegsiu.“ Kai vaikutis jau pakankamai įgudęs, galite surengti „varžybas“ – kas greičiau apsirengs.

Jei norite išmokyti apsimauti kelnes, taip pat atkreipkite dėmesį, kokios jos yra: kad vaikui būtų patogu į jas įlįsti (tarkim, su džinsais gali būti sudėtingiau, nes audinys nepasalankus), geriau jei jos būtų su guma, o ne su sudėtingomis mažomis sagutėmis ar kitokiais užsegimais. Batai su raišteliais taip pat mažųjų savarankiškumui ugdyti nėra patys tinkamiausi. Iš pradžių parodykite, kaip dedam kojytę, kad batukų priekiai turi draugauti, o ne į skirtingas puses žiūrėti. Kaip atlaisvinti dirželius arba pataisyti liežuvėlį.

Bet kuriuo atveju, jei vaiko apranga bus šiek tiek laisvesnė, jam tikrai bus gerokai lengviau išmokti apsirengti. Mokymuisi užsegti sagas bei įvairius raištelius galima panaudoti ir minkštus vaikų žaisliukus ar kitus namų daiktus. Prisiūkite ant jų sagų, kilpelių, raištelių. Tarkim, kiškio ausytės sagutėmis gali būti prisegamos prie galvytės ar prie pečių, o naktinės užuolaidos per vidurį viena su kita gali būti sulipinamos lipnia juostele.

Dar vienas dalykas – vaikučio skonio ir stiliaus paisymas. Nuo dvejų iki penkerių metų vyksta ypač svarbus asmenybės formavimosi, mąstymo ir elgesnos formų įsitvirtinimo, savojo „aš“ kūrimosi etapas, todėl labai svarbu vaiko nesuvaržyti ten, kur nereikia. Jei vaikas nori pats rinktis, ką rengtis, leiskite spręsti pačiam, net jeigu jums išsirinktas derinys neatrodo skoningas. Žinoma, prižiūrėti, kad apranga atitiktų sezoną, vis dėlto būtų verta. Pamenu, viena mano pažįstama gudriai išsprendė konfliktą, kai vidury žiemos jos dvimetė sugalvojo apsipirkti važiuoti su maudymosi kostiumėliu – jai buvo pasiūlyta tą kostiumėlį apsirengti ant palaidinės ir pėdkelnių, taip visi liko patenkinti.

Sėkmės savarankiškumo žaidimuose!

Parengė Jurga Lūžaitė

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.