Patarimai/rekomendacijos, Pramogos vaikams, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

ŽIEMOS VARVEKLIAI: Į LAUKĄ SU VAIKU – BET KOKIU ORU

Vaikštinėjimas lauke bet kokiu oru – puikus mažylio grūdinimas, kad jis nesirgtų peršalimo ligomis. Vaiko organizmas įpranta prie temperatūros pokyčių, drėgmės, vėjo, jo bronchai išsivalo nuo namų dulkių.Pradeda veikti termoreguliacijos mechanizmas.Todėl pediatrai pataria 3–4 valandas kasdien su mažyliu vaikščioti lauke.

Taigi, ir veiduką dilginant žiemos šaltukui, laukas mažylio sveikatai yra būtinas. Išskyrus, žinoma, ypatingas aplinkybes, pavyzdžiui, lietingą uraganą ar pūgą.

Ar mažyliui nekaršta?

Vaikštinėjimas šaltyje jauniems tėvams kelia įtampą: jie bijo peršaldyti vaiką, ypač lauke ir ypač – žiemą. Tik perkaitimas mažyliui daug pavojingesnis. Taip yra todėl, kad vaikų medžiagų apykaita gerokai greitesnė nei suaugusiųjų. Pastarųjų šalčio pojūčiai yra kitokie ir neverta į juos kreipti dėmesio rengiant vaiką laukan. Taigi, kai mamai šalta, vaikui – normalu, o jei mamai šilta, vaikui – karšta.

Jeigu grįžęs iš lauko mažylis būna įraudęs, suprakaitavęs ir karštas, iš pasivaikščiojimo – jokios naudos. Dažniausiai peršąla pernelyg šiltai aprengti ir dėl to sukaitę mažyliai. Grįžę iš lauko ir norėdami vaikui pakeisti drabužėlius, turite tai daryti labai atsargiai, nes per daug sukaitęs mažylis gali greitai peršalti. Todėl savo atžalą pasivaikščiojimui renkite atsižvelgdami į orą. Prieš išeidami į lauką, netingėkite dar kartą patikrinti, ar tinkamai aprengėte mažylį. Palieskite jo kaklą – jeigu jis karštas ir suprakaitavęs, vaikui – per šilta. Įdomu, bet šaltos rankos ir nosytė – ne patvirtinimas, kad mažyliui šalta.

Vaikiški lauko drabužiai turi būti lengvi, patogūs ir nevaržyti mažylio judesių. Net patys brangiausi kombinezonai netiks, jeigu jie nupirkti išaugimui arba mažoki. Neužriškite vaikui šaliku burnos ir nosytės. Jis neapsaugos nuo šalčio. Beje, nosytę puikiai sušildys iškvepiamas oras. Šalikas mažyliui kvėpuojant sudrėksta ir pasidaro šaltas.

Aprangos ypatumai atsižvelgiant į amžių

0–3 mėnesiai. Keliauti į lauką su kūdikiu reikia jau antrąją dieną parvažiavus iš ligoninės, žinoma, jei oras nėra žvarbus. Pirmąjį pasivaikščiojimą šaltu oru apribokite iki pusvalandžio. Kiekvieną kitą dieną vaikštinėkite po 10 minučių ilgiau. Naujagimio geriau nevežti į lauką esant žemesnei nei 10 laipsnių temperatūrai. Rengdami kūdikį, prisiminkite, kad vėjuotu oru net pliusinė temperatūra jaučiama lyg būtų keliais laipsniais žemesnė.

Visada į vežimėlį klokite antklodę: verčiau užkloti lengviau aprengtą kūdikį negu lauke jį papildomai aprengti. Vežimėlio nedenkite ir aklinai neužsandarinkite, nes jame necirkuliuos oras ir vaikštynės neteks prasmės. Jeigu lauke laikote kūdikį nešioklėje, renkite jį mažiau, nes jį šildys dar ir jūsų kūnas.

3–6 mėnesiai. Paūgėjęs kūdikis mažiau miega, taip pat – ir lauke. Paguldykite jį ant pilvuko – mažylis dairysis aplinkui. Galite jį perkelti į nešioklę.

6–9 mėnesiai. Mažylis jau sėdi, šliaužia, net pradeda vaikščioti ir nebemiega lauke. Daugelį jų jau galima sodinti į sėdimą vežimėlį. Nepamirškite, kad vaikas neturi sėdėti vienoje vietoje ilgiau kaip pusvalandį, periodiškai iškelkite jį iš vežimėlio ir leiskite pajudėti.

9–12 mėnesių mažyliai jau miega tik namie, o į lauką eina būtent pasivaikščioti. Taigi lauke jie vaikščioja, bėgioja ir žaidžia. Todėl drabužėliai neturi varžyti judesių ir netinka bateliai išaugimui.

12–18 mėnesių. Nuo metų iki pusantrų vaikas tobulina vaikščiojimo ir bėgiojimo įgūdžius. Rengti į lauką jį reikia taip, kad neperkaistų.

18–24 mėnesiai, 2–3 metai. Šio amžiaus mažyliai jau gali ilgai vaikščioti, nebesiprašo nešiojami ant rankų. Aktyviai judančiam vaikui lauke tinkamiausia apranga – patogus kombinezonas, prakaitą išgarinantys ir šilti drabužiai bei batai.

Jeigu abejojate, ar tinkamai išruošėte vaiką į lauką, svarstote, rengti dar vieną megztuką ar ne, verčiau – nerenkite. Nepamirškite 20–30 minučių prieš išeidami į lauką patepti vaiko veiduką specialiu apsauginiu kremu. Ir – smagaus pasivaikščiojimo!

www.mamairvaikas.lt

Informacijos šaltinis: bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.