Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Vaikui skauda nugarą: priežasties galima nė neįtarti

Galbūt nedaug klaipėdiečių žino, kad Klaipėdos vaikų ligoninėje esančiu kompiuteriniu tomografu tyrimai atliekami ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Be to, čia kai kuriais atvejais tyrimą atlikti galima net tą pačią dieną.

Medikų darbe jonizuojančioji spinduliuotė naudojama kaulų lūžiams, plaučių, žarnyno ligoms diagnozuoti, prarytiems daiktams nustatyti. Toks tyrimas reikalingas įvairių sričių gydytojams, ypač chirurgams, onkologams, pulmonologams, odontologams.

Kompiuterinė tomografija sujungia jonizuojančiąją spinduliuotę ir kompiuterines technologijas. Atliekant kompiuterinės tomografijos tyrimą gaunami tiriamo organo ar kūno dalies skerspjūvio vaizdai, kurie pateikiami dvimatėje ar trimatėje erdvėje. Tai tikslesnis tyrimas nei paprastas rentgeno tyrimas.

PROBLEMA. Gana dažnai dėl traumų ar kitų priežasčių atsiranda stuburo slankstelio lanko įtrūkimai ar lūžiai.

Klaipėdos vaikų ligoninėje suaugusiems atliekamas stuburo, veido daubų, galvos, galūnių kaulų tyrimas. Vaikams atliekamų tyrimų spektras platesnis, mat įdiegtos specialios programos, leidžiančios tirti vaikų galvos smegenis, ausis, nosį, gerklę, stuburą, krūtinės ląstą, kaulus, sąnarius, inkstus, pilvo organus.

Ligoninėje naudojamas kompiuterinis tomografas leidžia apie 2,5 karto sumažinti tyrimo metu gaunamą jonizuojančių spindulių kiekį, tad tyrimas mažiesiems pacientams yra saugus.

Gydytojas radiologas Giedrius Kviecinskas pasakojo, kad eilių nėra. Su siuntimu atėjęs pacientas, jeigu nėra eilės, paslaugą gali gauti tą pačią dieną. Atlikus tyrimą yra apdorojami gauti duomenys ir per 1-3 dienas pateikiami rezultatai.

Ieško skausmo priežasčių

Šiuolaikinių vaikų raumenų sistema yra silpnesnė. Pasak gydytojo, dar prieš du dešimtmečius vaikai buvo kur kas fiziškai aktyvesni, daug laiko praleisdavo lauke žaisdami. Dabar jie yra labiau apkrauti protiniu darbu, daug sėdi prie kompiuterių, apskritai mažai juda, kai kurie nelanko fizinio lavinimo pamokų.

PASPIRTUKAI. „Paspirtukai ir batutai gerokai padidina mūsų pacientų skaičių„, – sako gydytojas radiologas Giedrius Kviecinskas.

Šios priežastys, pasak gydytojo, lemia įvairių ligų atsiradimą. Pavyzdžiui, spondilolizė yra būklė, kai dėl traumos ar kitų priežasčių atsiranda stuburo slankstelio lanko įtrūkimai ar lūžiai. Kartais lūžį lemia ir nuovargis, tai yra pasikartojantys monotoniški judesiai, nuvarginantys stuburą.

Atitrūkus stuburo slankstelio lankui, slankstelio kūnas pasislenka gilyn. Tai ne tik sukelia nugaros skausmą, bet ir pakeičia laikyseną, nebepavyksta atlikti tam tikrų judesių.

Kasmet šią problemą turintiems vaikams atliekami kompiuterinės tomografijos tyrimai – stebima, kaip keičiasi būklė, specialiais pratimais stiprinamas nugaros raumenynas.

Ligoninės gydytojai renka informaciją, kiek yra tokių atvejų, kokios jų priežastys, šia tema rengia mokslinius pranešimus ir straipsnius, publikuojamus mokslo žurnaluose.

Gydytojo G. Kviecinsko teigimu, kartais sunku paaiškinti atsiradusius nugaros skausmus, tad tyrimai padeda atskleisti priežastį – tai gali būti būtent slankstelio dalies lūžis.

Tyrimų prireikia ir patiriantiems galvos skausmus.

SPECIALISTAS. Kartu su gydytoju Giedriumi Kviecinsku pacientus konsultuoja ir gydytojas radiologas Mindaugas Stražinskas.

„Į galvą neįlįsi – nežinia, ar galvą skaudą dėl migrenos, auglio, kitos ligos, ar dėl nelaimingos meilės. Galvos tyrimų atliekame gana daug, taip pat ir dėl traumų. Ypač tai aktualu vasarą, kai į pajūrį atvažiuoja daug poilsiautojų su šeimomis“, – pasakojo G. Kviecinskas.

Šią vasarą teko priimti ir sudėtingų traumų patyrusių mažųjų pacientų: nukentėjo galvos, rankos, kojos. Itin daug traumų buvo dėl paspirtukų.

„Paspirtukai ir batutai gerokai padidina mūsų pacientų skaičių„, – pridūrė gydytojas.

Informatyvus ir saugus

Magnetinio rezonanso tyrimas yra labai informatyvus, vis dėlto šio tyrimo daliai žmonių negalima atlikti – jeigu kūne yra kokių nors metalinių objektų, pavyzdžiui, po operacijų likusių plokštelių, klipsų ir pan. Tokiu atveju atliekama kompiuterinė tomografija – ji yra saugi visiems.

„Tai yra greitas tyrimas ir jį galima atlikti visiems. Esame Vaikų ligoninė ir atliekame daug tyrimų vaikams iki maždaug 5 metų. Tyrimo metu reikia ramiai gulėti apie 2 minutes, tad, jei reikia anesteziologai pritaiko itin trumpalaikę anesteziją. Praktiškai iškart po tyrimo vaikas nubunda. Vaikams ir jų tėveliams prieš tyrimą pasakojame, kas čia yra, kas daroma, vaikams esame paruošę ir filmukų, kad jie atsipalaiduotų. Dirbame ne tik su vaikais, bet ir su tėveliais, nes kartais jie jaudinasi labiau nei vaikai“, – pasakojo radiologijos technologė Galina Petravičienė.

Kaip kreiptis dėl tyrimo?

Per dieną Vaikų ligoninėje kompiuterinės tomografijos tyrimas atliekamas vidutiniškai 10-20 pacientų. Juos konsultuoja gydytojai radiologai G. Kviecinskas ir Mindaugas Stražinskas, kurie savo žinias nuolat gilina mokslinėse konferencijose, seminaruose.

Kompiuterinės tomografijos tyrimas su gydytojo specialisto siuntimu atliekamas nemokamai. Kadangi dažniausiai nėra eilių, paciento pageidavimu tyrimą galima atlikti ir registracijos dieną.

Su šeimos gydytojo siuntimu už tyrimą reikia susimokėti – nuo rugsėjo 1 d. šis tyrimas kainuoja 71,47 Eur. Taip pat reikia papildomai susimokėti už kontrastą, jeigu jis tyrimui naudojamas.

Norintieji išsitirti registruojami Klaipėdos vaikų ligoninės Konsultacinės poliklinikos registratūroje telefonais (8 46) 484 147, (8 46) 484 148. Pacientų patogumui galima internetinė registracija adresu: ipr.kvl.lt.

Kompiuterinės tomografijos tyrimas su gydytojo specialisto siuntimu atliekamas nemokamai. Su šeimos gydytojo siuntimu už tyrimą reikia susimokėti. Norintieji išsitirti registruojami Klaipėdos vaikų ligoninės Konsultacinės poliklinikos registratūroje telefonu (8 46) 484147 arba (8 46) 484148. Internetinė registracija adresu: ipr.kvl.lt.

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.