Pagrindinis tokio amžiaus vaiko bruožas – egocentriškumas. Jis viską ima ir nieko neduoda, siekia viską daryti savaip, visko nori tik sau, yra užsispyręs. Išmokęs vaikščioti, mažylis godžiai pažįsta pasaulį, skuba kuo daugiau išbandyti, „paragauti“. Metinukai labai impulsyvūs ir nesuvokia skirtumo tarp „gerai“ ir „blogai“.
2 metai
Dvimetis jau kur kas aiškiau reiškia savo norus nei metinukas. Pagrindiniai tokio amžiaus vaiko bruožai yra tie, kad jis trokšta veikti savarankiškai, tačiau dar negali pasirinkti: nusprendęs viena, tuoj pat keičia sprendimą.
Dvimetis dar nesugeba kontroliuoti savo emocijų. Jis toliau tyrinėja aplinką liesdamas, uosdamas bei ragaudamas. Į kiekvieną motinos teiginį jis atsiliepia klausimu kodėl. Jam patinka vaikų draugija, tačiau dažnai žaidžia atsitolinęs, nes nenori dalytis savo žaislais.
2,5 metukų vaikas darosi reiklus – jam žūtbūt reikia gauti tai, kas draudžiama. Vaiko reiklumas psichologų aiškinamas nepasitikėjimu savimi, nes pasaulis jam atrodo didžiulis ir pavojingas, ir jeigu bent nedidelei jo daliai (tėvams) pavyksta komanduoti, mažylis įgyja daugiau pasitikėjimo savimi.
3 metai
Labiausiai trejų metų pypliukas nori veikti kartu: padėti mamai namų ruošoje, eiti kartu į parduotuvę, žaisti su ja.
Kadangi jo kūnas vis labiau jam paklūsta, auga ir vaiko pasitikėjimas savimi, mažėja priklausomybė nuo motinos.
Trimetis pasižymi audringa fantazija, todėl ne visada atskiria pramanus nuo tikrovės. 3,5 metukų vaiko gyvenimas tampa vis sudėtingesnis – jis reiškia daugiau valios, ryžto, teisių į autonomiją, tad konfliktai su aplinka tampa neišvengiami.
Emociškai tokio amžiaus vaikas yra labai pažeidžiamas, kadangi suvokia, jog egzistuoja atskirai nuo kitų. Jis patiria baimę netgi tada, kai išties jam niekas negresia, ir vėl bando įveikti savo bejėgiškumą dominuodamas prieš tėvus.
4 metai
Keturmetis labai judrus – jis šokinėja, stumdosi ir netgi veržiasi pabėgti iš namų, jeigu jo kas netenkina. Jo jausmai labai permainingi: čia begalinė meilė, čia baisi neapykanta…
Pavyzdžiui, sakydamas vulgarius žodelius, jis stebi tėvų veido išraišką. Šio amžiaus vaikai jau skiria realybę nuo prasimanymo, tačiau gali meluoti siekdami išvengti bausmės. Jie nesupranta moralės normų ir paklūsta taisyklėms tik bijodami bausmės.
5 metai
Penkiametis žmogutis labai stengiasi būti geras. Mama jam – pasaulio centras. Jam norisi ją džiuginti, būti su ja kartu ir jai padėti.
Vaikas ramesnis, labiau domisi jau žinomais reiškiniais nei naujais. 5,5 metų vaikui vėl sustiprėja autonominio elgesio siekimas. Jis įžūlus, elgiasi provokuojančiai, nors retai atvirai nepaklūsta tėvams – veikiau apsimeta, jog prašymo neišgirdo arba nesuprato.
Jis dirglus, kartais skundžiasi pilvo skausmu, ir dažniausiai taip elgiasi norėdamas dar kartą įsitikinti, jog yra mylimas.
6 metai
Pagrindinis šešiamečio bruožas – priešgyniavimas. Jo nuomonė dažnai keičiasi, bet dėl svarbių dalykų sprendžia ilgai ir yra sunkiai perkalbamas. Nepriklausomybės siekimas šiame amžiuje sustiprėja.
Vaikas stengiasi būti geresnis, pirmauti, nori būti giriamas, siekia dėmesio. Jis labai jautrus kritikai, lengvai pažeidžiamas ir nuskriaustas verkia taip pat kaip iš skausmo.
7 metai
Septynmetį vaiką galima vadinti tikru užsispyrėliu. Jis atkakliai bando įveikti bet kokią užduotį. Jis nori būti tobulas ir gėdijasi savo klaidų. 7 metai – tai amžius, kai norisi žinoti, „kas viduje“.
Vaikas dėl visko jaudinasi, bijo pavėluoti į mokyklą, bijo tamsos, nerimauja, kad kas nors numirs, ir pan. Jam atrodo, kad tėvai seserį ar brolį myli labiau nei jį. Septynmetis dažnai verkia, bet slepia ašaras nuo aplinkinių.
Būdingas šio amžiaus elgesio stilius – daryti grimasas ir pūstis.
8 metai
Šio amžiaus vaikas stengiasi viską daryti greitai: jis skubėdamas valgo, skaito, kalba… Aštuonmetį domina žmonių santykiai, jis visur kiša savo nosį. Kokie bebūtų svarbūs santykiai su draugais, jis vis dar labiausiai linkęs prie mamos, pavydi jos kitiems šeimos nariams.
Šie vaikai labai pažeidžiami ir jautrūs kritikai.
Jie mėgsta teisti kitus ir taip pat save. Aštuonerių metų vaikas žino savo trūkumus, tačiau jam sunku juos įveikti. Kartais jis sunkiai bendrauja su bendraamžiais, būna agresyvus netgi su mama.
9 metai
Vaikas toks savarankiškas ir taip įnikęs į savo reikalus, kad net negirdi, kai į jį kreipiamasi. Jis beveik ignoruoja mamą, neigiamai reaguoja į jos reikalavimus laikytis tvarkos. Jis apskritai nepripažįsta tėvų autoriteto ir į jų nurodymus žiūri pro pirštus.
Vykdydamas tėvų įsakymus, devynmetis skundžiasi ir priešinasi. Jam labai rūpi, kas teisinga ir kas ne. 9 metai – tai toks amžius, kai itin išryškėja individualūs asmenybės bruožai.
Informacijos šaltinis: https://ve.lt/naujienos/visuomene/psichologija/vaiku-amziaus-ypatumai
Palikti komentarą