Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Vaikiški kompleksai, kuriuos vyras atsineša į suaugusiojo gyvenimą

Kai kada moterims kyla klausimas: „Kodėl mano partneris elgiasi taip keistai?” Pavyzdžiui, pavyduliauja jos kiekvienam stulpui, tyčiojasi arba nuolat tvirtina: „Visos jūs tokios, visos nelaimės Žemėje – per moteris”. Psichologai teigia, kad toks elgesys yra susijęs su vaikiškais kompleksais, kuriuos vyras atsineša į suaugusiojo gyvenimą.

Supažindiname su 8 labiausiai paplitusiais. Galbūt vienas iš jų būdingas kaip tik jūsų vyriškiui.

Bet net jeigu yra taip, nenusiminkite, bet kurio komplekso galima atsikratyti. Svarbiausia – jį nustatyti.

Don Žuano kompleksas

Šis kompleksas išsivysto nuo vaikystės: jeigu berniuką tėvai pernelyg lepina, pildo visus jo įgeidžius, užaugęs jis gali tapti principų neturinčiu širdžių ėdiku. Vyrui su Don Žuano kompleksu svarbiausia – bet kokiomis priemonėmis užkariauti moterį. Šiaip, dėl kolekcijos.

Jis tam deda visas pastangas ir prisigalvoja įvairiausių gudrybių.

Atlygis – sudaužyta dar vieno „aistros objekto” širdis, o rezultatas – didesnė savivertė ir aukštesnis statusas kitų vyrų akyse. Šis kompleksas daro žalą ne tik nelaimingosioms moterims, bet ir pačiam lovelasui.

Tokį vyrą visada sups gražiosios lyties atstovės, bet širdyje jis jausis labai vienišas ir nelaimingas.

Sukurti šeimą visam gyvenimui Don Žuanui vargu ar pasiseks, nes jis nemoka mylėti.

Otelo kompleksas

Patologiškas vyro pavydas atsiranda iš vaikiško nereikalingumo jausmo ir suaugusiųjų dėmesio trūkumo.

Galbūt tą vaiką išdavė tėvai (pavyzdžiui, jį paliko tėvas) arba mergaitė pirmoje klasėje pasirinko draugauti ne jį, o kitą berniuką.

Vyro su Otelo kompleksu pavydas kyla iš jo žemos savivertės ir pasąmoningos patologinės baimės būti pažemintam mylimosios išdavystės ir tapti kitų vyrų pajuokos objektu.

Beje, jo dievinamą moterį vadinti „mylimąja” net yra neteisinga. Otelas – savininkas, kuris siekia moterį užvaldyti tarsi daiktą.

Grizeldos komplesas

Grizelda – viena iš Bokačo „Dekamerono” herojų, tačiau su ja susijęs siužetas ne visiškai atspindi savybes, kuriomis pasižymi vyras su kompleksu, pavadintu jos vardu.

Todėl palikime nuošalyje literatūros kūrinį ir iškart pereikime prie tokio kavalieriaus savybių.

Kaip minėta, vyras su Edipo kompleksu partnerę nesąmoningai mato savo motinoje, o su Grizeldos kompleksu – dukteryje.

Bet tai pasireiškia ne kokias nors iškrypėliškais seksualiniais veiksmais (suprantama, kad tai yra tabu), o psichologine tironija.

Tokie tėvai nuolatos pavyduliauja savo jau suaugusių dukterų jų vaikinams, nepaliaudami ieškoti potencialių jaunikių trūkumų.

Pačią dukrą vyras su Grizeldos kompleksu griežtai kontroliuoja.

Santykiuose su žmona tokiems vyrams taip pat gali kilti problemų, juk jo idealas – ne brandi moteris, o mergaitė, nors tai jis gali kruopščiai slėpti nuo aplinkinių ir neprisipažinti net sau.

Oresto kompleksas

Šio vyriško komplekso pirminė priežastis yra labai sudėtinga. Manoma, kad jis išsivysto dėl to, kad berniukas iš pradžių įsimyli motiną, o tėvą nesąmoningai laiko varžovu.

Paskui jis gali aklai žavėtis tėvu, laikydamas mamą savo agresyvių jausmų tėvui priežastimi.

Vėliau kompleksas pereina į neapykantos tėvui arba (taip būna dažniau) neapykantos motinai bei visai moterų giminei etapą.

Vyras su Oresto kompleksu (primename, Orestas yra senovės graikų herojus, atkeršijęs už tėvo žūtį) moteris laiko visų bėdų kaltininkėmis, jos jį erzina, nors kartu jis gali palaikyti santykius su silpnosios lyties atstovėmis arba net būti vedęs.

Beje, jeigu vyras – patologinis melagis, tai irgi yra nemalonu ir kenkia santykiams.

Tokia nemaloni savybė, kaip teigia psichologai, taip pat – iš vaikystės ir yra susijusi su psichologinėmis traumomis.

Don Kichoto kompleksas

Vyras su Don Kichoto kompleksu niekaip negali likti patenkintas. Jis visą gyvenimą ieško savosios Dulsinėjos – idealios moters.

Deja, kiekvieną naują mylimąją jis idealizuoja, o kai supranta, kad ji turi ne tik pliusų, bet ir trūkumų, baisiai sielvartauja (net gali panirti į depresiją), meta širdies damą ir puola ieškoti naujo idealo.

Toks vyras dažniausiai visą gyvenimą būna vienišas, nes, kaip žinome, idealių moterų, kaip ir idealių vyrų, pasaulyje nebūna.

Napoleono kompleksas

Nors Napoleonas buvo ne toks ir žemas (apie 165 cm), būtent su juo psichologas Alfredas Adleris (Alfred Adler) kadaise susiejo paplitusį kompleksą, kurį vėliau nuodugniai išnagrinėjo jo garsieji kolegos.

Kaip rodo praktika, labai dažnai nedidelio ūgio vyras bando „užvaldyti pasaulį”.

Žinoma, ne tiesiogine prasme (nors, kaip rodo istorija, ir to pasitaiko), o santykių su kolegomis arba moterimis lygmeniu.

„Smulkus” partneris dažnai tampa tikru tironu, despotu, reikalauja iš moters visiško paklusnumo ir ją išsunkia kaip citriną.

Vyras-napoleonas dažniausiai moterį nuvertina, smukdo jos savivertę, todėl šalia jo net labai graži ir protinga moteris jausis esanti „kvaila blondinė” arba baidyklė, kuri neva turi susižavėjusi gaudyti kiekvieną savo „guru” žodį ir didžiuotis, kad jis atkreipė į ją dėmesį.

Edipo kompleksas

Vyras su Edipo kompleksu yra patologiškai prisirišęs prie savo motinos, o jeigu dėl vienų ar kitų priežasčių jam pavyksta išsiveržti iš jos įtakos, jis, nutraukęs nematomą bambagyslę, ieško moters, panašios į mamytę.

Pirmieji „skambučiai”, signalizuojantys apie Edipo kompleksą, pasigirsta, kai berniukas – darželinukas arba net ir mokinukas – pareiškia, kad nori vesti savo mamą.

Juokas juokais, bet tokie vaikai neretai užauga „mamytės sūneliais”.

Kai kuriems prie motinų prisirišusiems sūnums Edipo kompleksas laikui bėgant išnyksta, vis dėlto yra nemažai vyrų, kuriems jis yra būdingas.

Iš partnerės toks žmogus norės ne tik panašumo su jo mama (pagal buitinius įpročius ir net išvaizdą), bet ir nuolatinės globos ir pildyti bet kokius jo įgeidžius, tarsi jis būtų vaikas.

Pamenate dialogą: „Ko nori Masikas? – Masikas nori degtinėlės”.

„Madonos ir Paleistuvės” kompleksas

Jeigu vyrui yra būdingas Madonos ir Paleistuvės (Motinos ir Kekšės) kompleksas, jis plėšosi tarp savo teisuoliškumo ir troškimo tenkinti geidulius ir patirti įvairiausius kūniškus malonumus.

Labai dažnai toks vyras į žmonas išsirenka labai kuklią, net puritonišką moterį, bet slapta svajoja apie paleistuvę.

Jis net gali turėti meilužę, kuri yra visiška jo žmonos priešingybė – ryškią, be kompleksų ir net vulgarią.

Kartu toks vyras širdyje save nuolatos kaltins už tokį „šiaudadvasiškumą”, juk jame vienu metu dera ir siekis būti doram, ir troškimas turėti draudžiamą vaisių – ištvirkusią gražuolę.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.