Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

VAIKĄ KAMUOJA ALERGIJA? PROBLEMA GALI SLYPĖTI PATALYNĖJE

Prieš porą metų Lietuvoje buvo atliktas alerginis tyrimas, kurio metu paaiškėjo, kad net 94 proc. žmonių kankina alergija namų dulkėms ir erkutėms. Net kas 5 vaikas, atsigulęs į lovą, pradeda čiaudėti, kosėti, o jautresniems vaikams apsireiškia net ir dusulys.

Šiuos nemalonius ir sveikatai pavojingus simptomus sukelia dulkių erkutės, gyvenančios natūralaus pluošto patalynėse, pavyzdžiui plunksninėse ar pūkinėse pagalvėse bei antklodėse. Plika akimi nepastebimos mikroskopinio dydžio erkutės minta negyvomis odos ląstelėmis, tai erziną odą, sukelia slogą, kitas kvėpavimo takų ligas ir net gali tapti bronchinės astmos ar dermatito priežastimi.

Jei nejaučiame, tai nereiškia, kad nėra

Per savaitę nuo žmogaus kūno nusitrina maždaug vienas gramas negyvos odos arba odos pleiskanų, o lovoje žmogus praleidžia vidutiniškai 8 val. per parą. Tad nieko nuostabaus, kad būtent patalynė ir čiužinys yra ideali terpė daugintis dulkių erkutėms. Mokslininkai ištyrė, kad viename grame lovos dulkių gyvena daugiau nei 500 erkučių. Tiesa, apie šias naktinio poilsio trikdytojas dažniausiai nesusimąstoma tol, kol neprasideda alergija ir suprastėja miego kokybė, kuri yra būtina augančiam vaiko organizmui ir gerai jo psichologinei savijautai. Dulkių erkučių sukeltą alergiją galima diagnozuoti alerginiais mėginiais, tačiau prieš tai vertėtų gerai pagalvoti, kokioje patalynėje miega jūsų atžala.

Kaip atsikratyti dulkių erkučių?

Visiškai iš namų, antklodės ar pagalvės, užpildytos natūraliu pluoštu, išprašyti šių nematomų ir nemalonių gyvių tikrai nepavyks, tačiau alergiški vaikai turėtų kuo mažiau kontaktuoti su dulkių erkutėmis. Dulkių erkutės intensyviausiai dauginasi 25 laipsnių temperatūroje ir 75-80 proc. drėgmėje, todėl visi specialistai rekomenduoja tėveliams, kurie augina alergiškus vaikus ar patys kenčia nuo alergijos, reguliariai vėdinti miegamojo patalpas arba naudoti specialius drėgmės pertekliaus surinkėjus. Kita ginklas prieš dulkines erkutes – švara ir šviesa. Kartą per savaitę būtina kruopščiai išvalyti kambarius, kilimus, užuolaidas ir net pliušinius vaikų žaislus, kuriuose taip pat knibžda šių alergijos sukėlėjų. O štai Tavosapnas.lt elektroninės parduotuvės specialistai rekomenduoja pakeisti vaiko natūralaus pluošto antklodes ir pagalves specialaus sintetinio pluošto gaminiais.

Ar reikia bijoti sintetikos?

Daugeliui tėvų dar vaikystėje jų pačių tėvai ar seneliai tiesiog „įkalė“ į galvą, kad pati geriausia vaikiška patalynė yra pagaminta tik iš natūralių medžiagų, tokių kaip plunksnos ar pūkai. Taip, natūralūs užpildai išties yra labai švelnūs odai, miego metu leidžia jai kvėpuoti, tolygiai paskirsto drėgmę bei temperatūrą, todėl naktimis kūnas patiria maksimalų komfortą. Deja, tokie patalai, ypač tada, jei nėra tinkamai vėdinami ir prižiūrimi, tampa idealia vieta gyventi dulkių erkutėms. Tuo tarpu, sintetiniai patalynės užpildai asocijuojasi su nekokybiškais, neekologiškais ir visiškai vaiko organizmui bei miegui netinkamais produktais.

Visgi, situacija šiuo metu yra radikaliai pasikeitusi.  Nuo tų laikų, kai sintetiniai patalynės užpildai graužė ir erzino odą, technologijos patobulėjo per kelis šviesmečius. Latekso, silikonizuoto poliesterio pluoštu ar jo kamuoliukais, viskozės ir elastano putų poliuretanu, sinteponu ir kitomis sintetinėmis medžiagomis užpildytos pagalvės ar antklodės, skirtos vaikams ir suaugusiesiems, savo savybėmis nei kiek nenusileidžia natūralioms medžiagoms. Pasak elektroninės parduotuvės Tavosapnas.lt specialistų, tokia patalynė yra atspari drėgmei, kūno odai leidžia kvėpuoti, todėl miego metu neprakaituojama, nesukaupia drėgmė. Taigi, tai išties puikus pasirinkimas alergiškiems žmonės, nes patalynėje nesiveisia dulkių erkutės.

Galiausiai reikia paminėti, kad sintetinių užpildų patalynė yra itin patogi, ilgai nepraranda savo formų ir gerųjų savybių, todėl tai ilgaamžis ir ekonomiškas pasirinkimas, kuris turi įtakos patogumui, miego kokybei ir pilnavertiškam poilsiui.

Pūkinė patalynė kenksminga?

Jau gana ilgą laiką sklando mitas, kad pūkinė patalynė visiškai netinka alergiškiems vaikams, nes joje gyvena daugiau dulkių erkučių, kurios gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus, lyginant su kitais natūraliais užpildais. Visgi, Frankfurto universiteto ir Naujosios Zelandijos Wellington School of Medicine tyrimų rezultatai įrodė kad, būtent pūkinė patalynė nekelia jokio pavojaus alergiškiems žmonėms. Priešingai – pūkai bene geriausias natūralus patalynės užpildas, kuris užtikrina puikias sąlygas miegui.  Ši patalynė šilta ir lengva, todėl vaikas nejaus jokio diskomforto miego metu. Rinkimės atsakingai.

Kita vertus, tėveliai, kurie nusprendė savo atžalai nupirkti natūralių užpildų patalynę, turėtų atminti, kad ji reikalauja daugiau dėmesio bei priežiūros, specialistai rekomenduoja patalynę reguliariai vėdinti, o šiltuoju metų laiku nebijoti jos palaikyti saulės šviesoje.

Kaina proporcinga kokybei?

Už vaikišką patalynės komplektą – pagalvę, antklodę bei užvalkalus, gali tekti sumokėti  40 – 200 eurų. Viskas priklauso nuo to, kokio dydžio bei sudėties patalynė yra perkama. Savaime suprantama  kad natūralų medžiagų patalynė kainuoja brangiau, nes natūralumas visada asocijuojasi su kokybe. Visgi, į alerginius susirgimus linkusiam vaikui, specialistai rekomenduoja rinktis sintetinio užpildo patalynę ir medvilninius jos užvalkalus.

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.