Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Tvarka namie išties pakeičia gyvenimą

Straipsnis parašytas remiantis Mari Kondo knyga Gyvenimą keičianti tvarkymosi magija: japonų menas atsikratyti nereikalingų daiktų ir organizuoti erdvę.

Tiesa, pasakymas gyvenimą keičianti gal ir pernelyg drąsus. Gyvenimą keičia tokie įvykiai kaip santuoka, vaiko gimimas, tėvų mirtis, persikraustymas. Tvarkymasis, net ir kapitalinis, tarsi ir nėra globali permaina, bet Mari Kondo idėjos, be abejonės, pakeičia požiūrį į mūsų namus.

Štai ir pamėginkime išsiaiškinti, ar ištesės Mari Kondo savo knygos pavadinime duotą tokį drąsų pažadą.

Dvi esminės taisyklės

Po daugelio metų praktikos japonų specialistė erdvės organizavimo klausimais sukūrė savo metodą. Jo esmė gan paprasta, bet šį metodą nėra lengva pritaikyti, mat žmonės nė už ką nenori atsisveikinti su savo daiktais.

Tad dvi esminės Mari Kondo metodo nuostatos: namuose laikyti verta tik tuos daiktus, kurie teikia džiaugsmą. O tvarkyti reikia ne kambarius, o atskiras daiktų kategorijas.

Saugokite tai, ką mylite

Kondo gan dažnai vartoja frazę spinduliuoti džiaugsmą, kalbėdamas apie širdžiai mielus daiktus. Reziumuojant tai, kas pasakyta, galima padaryti tokią išvadą: jeigu nemylite daikto, atsikratykite jo. Tačiau sudėtingiausia būtent atskirti pelus nuo grūdų ir nepasiklysti tarp laimės ir prisirišimo sąvokų. Savo knygoje Kondo siūlo gan griežtą būdą, kuris turėtų jums padėti.

Tvarkykite daiktus, o ne kambarius

Viena iš svarbiausių idėjų, skiriančių Kondo metodą nuo visų kitų, skelbia, jog verta peržiūrėti daiktus rūšiuojant pagal kategorijas. Tarkime, užuot tvarkiusis drabužinėje, reikia apsispręsti dėl visų drabužių, kuriuos turite savo namuose.

Įprastai rūbai laikomi keliose vietose: drabužinėje, vaikų kambarių ir miegamųjų komodose bei spintose, koridoriuje ir net palėpėje. Mari Kondo darbo patirtis liudija, kad jeigu tvarkysitės kiekviename kambaryje atskirai, tai virs begaliniu procesu. Todėl viską, ką turite namuose, reikia suskirstyti į kategorijas ir tvarkytis su kiekviena jų paeiliui. Pirmame savo darbo puslapyje autorė rašo: Iš pradžių teks nurašyti viską, ko jums nereikia, o po to įvesti tvarką namuose visam laikui.

Mari Kondo trumpai suformulavo pagrindinius savo metodo principus.

Susipažinkite, tai Mari Kondo tvarkymosi pradžioje vieno iš savo klientų drabužinėje. Jos pasaulyje kelias į tvarką prasideda nuo įsivaizdavimo, kaip jūs norite gyventi. Savo interviu ji aprašė šį procesą išskirdama jo etapus.

1. Pagalvokite apie tai, kas yra idealus gyvenimas. Kitaip tariant, apie tai, kaip norite gyventi.

2. Surinkite vieno tipo daiktus ir sudėkite juos greta. Pavyzdžiui, sukraukite visus drabužius ant grindų. Kondo pataria pradėti nuo drabužių, po to užsiimti knygomis ir galiausiai dokumentais.

3. Paklauskite savęs, ar kiekvienas iš tų daiktų teikia jums džiaugsmą. Paimkite daiktą į rankas, pačiupinėkite jį ir pamėginkite pajusti, ar jis spinduliuoja džiaugsmą, – rašo Kondo.

4. Išrūšiuokite daiktus ir sudėkite juos į vietą. Tinkamą vietą kiekvienam daiktui nustatykite iš anksto.

Atrodo pernelyg paprasta, ar ne? Bet Kondo mano, kad šis metodas sunkus tuo, kad daugelis linkę priskirti daiktams savo emocijas. Dažnai mes prisirišame prie daiktų, kurie mums net nepatinka, bet mums juos padovanojo. Mes leidžiame knygoms ir popieriams kauptis ant stalo tikėdamiesi, kad kada nors visa tai perskaitysime. Kategoriškai atsisakome išmesti nevykusius pirkinius, nes mums gaila išleistų pinigų. Mano metodo esmė, kad be emocijų pažvelgtume į savo turtą ir nuspręstume, kas iš to, ką kaupėme daugelį metų, yra išties vertinga, – rašo Kondo.

PRIEŠ:

Tai vienos iš Kondo klienčių kambario nuotrauka iki tvarkymosi. Daugeliui mūsų sausakimšai prikimštos lentynos ir begaliniai paketai yra įprastas vaizdas.

O Mari Kondo tai matė šimtus kartų. Ji kviečia žmones pamiršti tuos daiktus, kurie perpildo mūsų spintas (kadangi jie ten paslėpti, vadinasi, nėra reikalingi), neprisirišti prie daiktų, kurie gali praversti kada nors (Kondo kada nors reiškia niekada) ir būtinai atiduoti savo daiktus tiems, kuriems jų prireiktų, kad nejaustumėte kaltės dėl to, kad jų atsikratote.

PO:

Tas pats kambarys po tvarkymosi pagal Kondo metodą. Leidėjas baiminosi, kad japonų tautybės klientų namų vaizdas gali išgąsdinti klientus europiečius. Ir iš tiesų, po to, kai stalas buvo perstumtas į kitą kambarį, o daugelis daiktų buvo išmesti, ši patalpa atrodo tuštoka.

Tačiau vienas žmogus tą pačią erdvę pavadintų spartietiška, o kitas – idealia. Štai kaip Kondo aprašo savo namus:

Savo namuose aš jaučiu palaimą, ten net oras atrodo gaivesnis ir švaresnis. Vakarais mėgstu pasėdėti tyloje ir pagalvoti apie praėjusią dieną su arbatos puodeliu rankose.

Apsidairydama į šalis, matau paveikslą, kurį labai mėgstu, ir vazą su gėlėmis kambario kampe. Mano namas nedidelis, tad jame tėra tie daiktai, kuriems užtenka vietos mano širdyje. Toks gyvenimo stilius teikia man džiaugsmą kiekvieną dieną.

Daugeliui žmonių sunku vadovautis Mari Kondo taisyklėmis, – sako Keilė, erdvės organizavimo specialistė iš San Fransisko. – Man patinka kai kurios jos idėjos, bet jos ne visada veikia. Pavyzdžiui, kaip praktiškai pritaikyti idėją, kad verta saugoti tik tai, kas teikia džiaugsmą? Bet kuriuose namuose pilna daiktų, kurie visiškai nesusiję su laime, jie tiesiog būtini, – sako Keilė.

Kondo kalba ir apie reikalingus daiktus, bet jos supratimas apie būtinybę taip pat nesutampa su įprastu supratimu. Tarkime, ką daryti su technikos eksploatacijos taisyklėmis ir vadovėliais? Tai galima rasti internete. O knygos, kurių jūs neperskaitėte? Atsisakykite, nes vis tiek niekada jų neskaitysite. Kaip dėl mylimų žmonių dovanų, kuriomis nesinaudojate? Jų atsisakykite taip pat.

Dar vienas patarimas: sudėkite daiktus kompaktiškais stačiakampiais.

Užlenkite ilgas palaidinių ar marškinių rankoves į vidų, kad išeitų ilgas stačiakampis.

Dabar siaurą to stačiakampio dalį sulenkite perpus. Perlenkite daiktą du ar tris kartus, kol jis sumažės ir tilps dėžėje greta kitų daiktų.

Ar tai iš tiesų veikia?

Taigi grįžtame prie klausimo, kuris buvo keliamas straipsnio pradžioje: ar gali tvarkymas namie pakeisti mūsų gyvenimą?

Mari Kondo mano, kad gali. Mano metodo esmė yra padėti žmonėms suprasti, kas jų gyvenime svarbu, o kas ne, — sako Mari. ─ Vadovaudamiesi mano patarimais suprasite, kurie daiktai teikia jums džiaugsmą, vadinasi, tiksliau žinosite, ko reikia jūsų laimei.

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.