Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų teisių apsauga

Tėtis mažais vaikais gali pasirūpinti taip pat gerai kaip mama. Taip mano 7 iš 10 gyventojų

Moterys nori ne tik auginti vaikus, o vyrai – ne tik „daryti karjerą“. Tokius pokyčius rodo po dviejų metų atlikta pakartotinė visuomenės nuomonės apklausa apie Lietuvos gyventojų nuostatas asmeninio gyvenimo ir darbo derinimo klausimais.

75 proc. apklaustųjų mano, kad normalu, kai vyras ima vaiko priežiūros atostogas. 4 iš 10 respondentų tiki, kad moteris gali grįžti į darbą po pusės metų vaiko priežiūros atostogų.

Į lyčių vaidmenis šeimoje žiūrima lanksčiau

Asmeninio gyvenimo ir darbo derinimas dėl įvairiausių priežasčių yra aktualus visiems be išimties, bet dažnai tai tuo pačiu yra ir lyčių lygybės klausimas.

Pavyzdžiui, tėčio įsitraukimas į naujagimio ugdymą bei priežiūrą yra naudingas ne tik vaikui – nuo to gali priklausyti, kokios bus mamos savirealizacijos galimybės ir kokios trukmės karjeros pertrauką ji turės daryti.

Ar tėtis norės ir galės aktyviai įsitraukti į vaiko gyvenimą priklauso tiek nuo visuomenės normų, tek nuo valstybėje egzistuojančių paslaugų prieinamumo.

Šiuo metu reikalingų paslaugų vis dar trūksta, bet remiantis tyrimo duomenimis, panašu, kad bent į lyčių vaidmenis šeimoje žiūrima vis lanksčiau.

Nesutinkančių, kad vyrui daryti karjerą turėtų būti svarbiau nei pasirūpinti vaikais, padaugėjo nuo 24 proc. iki 33 proc. Keičiasi ir požiūris į mamos vaidmenį.

2020 m. su teiginiu „Man atrodo normalu, jei moteris grįžta į darbą po pusės metų vaiko priežiūros atostogų“ visiškai arba iš dalies sutiko vos 22 proc. apklaustųjų, o šių metų gegužę taip manančių jau buvo 39 proc.

Didžiausias pokytis matomas vyrų atsakymuose. Šiemet daugiau vyrų (2022 m. – 74 proc., 2020 m. – 61 proc.) sutiko su teiginiu, kad normalu, kai vyras ima vaiko priežiūros atostogas.

Pakartotinėje apklausoje ankstesniam moterų grįžimui į darbą po vaiko priežiūros atostogų pritarusių vyrų skaičius išaugo net 23 procentiniais punktais (nuo 18 proc. 2020 m. iki 41 proc. 2022 m.).

Tyrimo rezultatai parodė, kad vyrai apskritai norėtų labiau įsitraukti į ankstyvąjį vaikų ugdymą ir skirti šeimai daugiau kokybiško laiko.

50 proc. apklaustų vyrų sutiko arba iš dalies sutiko su teiginiu „Man patiktų nedirbti, kol mano vaikas (-ai) mažas (-i)“ ir beveik pusė (47 proc.) pritarė, kad auginti vaiką (-us) ir rūpintis šeima jiems svarbiau nei darbas ar karjera.

Taip pat 6 iš 10 respondentų atsakė, kad negalėdami suderinti šeimos ir asmeninio gyvenimo su darbu, svarstytų keisti darbą. Prieš dvejus metus tokios pat nuomonės laikėsi tik 36 proc. apklaustųjų.

Gyventojai vis geriau atpažįsta savo poreikius

Paskutinius porą metų Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su partneriais Lygių galimybių plėtros centru ir socialinės reklamos agentūra „Nomoshiti“ dirbo ne tik siekdami paskatinti įtraukią tėvystę, skatinti politikos priemones, užtikrinančias paslaugų prieinamumą ir asmeninio bei profesinio gyvenimo derinimo galimybes ir kovoti keisti nuostatas, dėl kurių daugelis mamų jaučia kaltę derindamos asmeninį ir profesinį gyvenimą, bet ir ragindami rasti asmeninio gyvenimo ir darbo balansą, kuris apima daug platesnį gyvenimo sričių spektrą.

Tam, kad asmenys galėtų tinkamai įsivertinti savo situaciją, buvo sukurta darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo formulė, o vis augantis balanso poreikis atsispindi ir tyrimo rezultatuose.

Neraminančia išlieka padidinto darbo krūvio situacija – nemaža dalis žmonių teigia dirbantys viršvalandžius, dėl kurių sudėtinga rasti laiko asmeniniams poreikiams patenkinti. 2022 m. 27 proc. visų apklaustų asmenų pažymėjo, kad ilgos darbo valandos arba viršvalandžiai trukdo jiems keliauti ir būti gamtoje.

Respondentai (-ės) taip pat neslėpė, kad dėl profesinių įsipareigojimų yra sunkiau rūpintis savo sveikata (26 proc.), leisti laiką su sutuoktiniu (-e) / partneriu (-e) ar kitais artimaisiais (25 proc.), dalyvauti vaikų ugdyme (21 proc.).

25 proc. respondentų, palyginus su 15 proc. 2020 m., atsakydami į klausimą pasirinko ir kūrybinę veiklą, hobius bei sportą. Taigi, vis dažniau pastebima su darbu nesusijusių veiklų svarba asmeninei gerovei.

Lietuvos gyventojai ganėtinai gerai išskiria ne tik jiems reikšmingas veiklas, bet ir priemones, kurios padėtų suderinti asmeninį gyvenimą ir darbą.

34 proc. respondentų identifikavo, kad jų situaciją palengvinti galėtų prieinamos vaiko priežiūros paslaugos (lopšeliai, darželiai, dienos centrai). Absoliuti dauguma atsakė, kad tai padaryti padėtų lankstus darbo grafikas (74 proc.) ir galimybė dirbti nuotoliniu būdu (60 proc.).

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.