Patarimai/rekomendacijos, Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Tai turi žinoti visi tėvai, auginantys 2–7 metų vaikus

Nuo šių metų Teritorinė ligonių kasa iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų apmoka už greitojo streptokoko antigeno testo atlikimą 2–7 metų vaikams, susirgusiems ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Manoma, kad šis tyrimas padės sumažinti antibiotikų skyrimą, suvartojimą. Šis tyrimas yra neskausmingas ir jau po 5 minučių tiksliai galima išsiaiškinti, kokios kilmės susirgimas – virusinės ar bakterinės. Testas padeda šeimos gydytojams tiksliai nustatyti viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sukėlėjus ir pasirinkti efektyviausią gydymo būdą. Svarbu žinoti, kad antibiotikai nepadeda kovoti su virusų sukeltomis infekcijomis, kuriomis dažniausiai serga vaikai. Antibiotikai veikia tik bakterines infekcijas – A grupės streptokoko sukeltus tonzilių, gerklų, nosiaryklės uždegimus.

Ūmus ryklės, tonzilių uždegimas yra dažna liga, pasireiškianti gerklės skausmu, perštėjimu, skausmu ryjant ir bloga savijauta, galimu karščiavimu. Dažniausiai ligą sukelia virusai, bet pasitaiko ir bakterinės kilmės infekcijų. A grupės streptokokai yra vieni svarbiausių ligą sukeliančių bakterijų. Ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis (ŪKTI) dažniausiai serga vaikai. PSO duomenimis, vaikai iki 7 metų amžiaus ŪKTI gali sirgti 6–8 kartus per metus, o lankantys vaikų darželį – net 12–14 kartų.

Vadovaujantis vien tik klinikiniais pozymiais patikimai streptokokų sukeltą ligą nustatyti neimanoma. Bendrasis kraujo tyrimas, eritrocitų nusedimo greitis, C reaktyvusis baltymas nepadeda labai tiksliai atskirti bakterines infekcijos nuo virusines. Greitas A grupes streptokokų testas, kuriuo tiesiogiai nustatomas bakterijos buvimas ryklės ar tonzilių išskyrose, yra pirmo pasirinkimo tyrimas. Paprastai ūmus streptokokų sukeltas rykles/tonzilių uzdegimas trunka 7–10 dienų. Liga yra gydoma antibiotikais. Net jei ligonio būkle pagereja anksčiau, gydymą antibiotikais reikia testi tiek, kiek nurode gydytojas, kartais net iki 10 dienų.

Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai.

Būtina atsiminti, kad:

•kai kurios virusinės infekcijos praeina savaime ir jokio gydymo nereikia. Skirkite sau laiko pasveikti;

•tiek virusų, tiek bakterijų sukeltos infekcijos turi panašių ligos simptomų;

•antibiotikai veikia tik bakterijų sukeltas infekcijas, virusų antibiotikai tiesiog neveikia;

•antibiotikai gali veikti ne tik infekciją sukėlusias bakterijas, bet ir gerąsias organizmo bakterijas;

•dažnas ir neteisingas antibiotikų vartojimas skatina atsparių antibiotikams bakterijų vystymąsi;

•bakterijos yra gyvi mikroorganizmai, kurie stengiasi išgyventi ir sukuria apsauginius mechanizmus savo viduje prieš antibiotikų veikimą. Šiuos mechanizmus bakterijos perduoda viena kitai – todėl atsparių antibiotikams bakterijų skaičius didėja;

•antibiotikus būtina vartoti tiek dienų ir tokiomis dozėmis kiek paskyrė gydytojas;

•negalima dalinti antibiotikų kitiems – antibiotikai skirti tik tau sukeltai bakterinei infekcijai gydyti.

Parengė Justina Šimonienė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją.

Informacijos šaltinis: www.panevezysvsb.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.