Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Su vaikais nesusitvarkantys tėvai bijo kreiptis pagalbos: išeitis ranka pasiekiama

Ką reiškia būti gerais tėvais? Be abejo, duoti vaikui tai, kas geriausia, išauklėti jį puikiu žmogumi, suteikti tvirtą pagrindą po kojomis. Tiktai kaip tą padaryti? Kokie auklėjimo metodai yra teisingiausi ir veiksmingiausi?

Jau praėjo tie laikai, kai tikėta, kad „Jeigu muša, tai myli“, „Už vieną muštą dešimt nemuštų duoda“, o „Rykštelė protą į galvą suvaro“. Vargu ar kas nors iš tėvų šiais laikais svajoja, kad jų vaikas išaugtų nuolankus, bijantis paprieštarauti bet kokiam autoritetui, slepiantis savo nuomonę, užgniaužęs individualumą, tik slapta retkarčiais pasiskundžiantis gyvenimu, bet žinantis „savo vietą“ ir nemanantis, kad gali ką nors pasaulyje pakeisti. Būtent tokią asmenybę sukuria auklėjimas smurtu, būtent tokia asmenybė kaip visuomenės sraigtelis daugelį šimtmečių buvo pageidaujama valdžios, bažnyčios, visuomenės autoritetų.

Nors supratimas ir vertybės senokai pasikeitė, senieji auklėjimo metodai, nesąmoningai perimami iš kartos į kartą, dar tebėra gajūs ir prasiveržia ypač tada, kai „aptemsta protas“ – prarandama savitvarda, pasimetama, nežinoma, kaip teisingai pasielgti. Pliaukštelėjimas vaikui tampa savotišku garo nuleidimu, teisinant save, kad šitaip tu stengiesi dėl vaiko gerovės.

2017 m. kovą prasidėjęs lrytas.lt inicijuotas projektas „Auginu be rykštės“ atskleidė neįtikėtinai didelį tokio švietimo poreikį. Daugybė mamų, tėčių ir net senelių dalinosi problemomis, su kuriomis susiduria auklėdami vaikus, ir laukė specialistų atsakymų bei patarimų.

Specialistai pasirengę padėti

Tas poreikis nedingo ir praėjus porai metų – vis dar sulaukiame tėvų klausimų, nors projektas jau seniai pasibaigė. Todėl nusprendėme jį atnaujinti kartu su vaikų psichologijos ekspertais – Asmens sveikatos klinikos specialistais.

„Šiandien galime pasiklysti tarp gausybės patarimų, skaitydami ir kasdienybėje bandydami pritaikyti išleistas auklėjimo knygas, ir neretai pamirštame vienus svarbiausių „instrumentų“, kuriuos jau turime savo viduje – intuiciją ir empatizavimą. Manau, įvairiose situacijose svarbu pabandyti įsivaizduoti, ko tiksliai tą akimirką galėtų reikėti kitam žmogui, kaip jis galėtų jaustis.

Vaikas – tai mažas, bet atskiras žmogus, atskira asmenybė. Kaip ir dviejų suaugusių žmonių santykiuose bandome ne tik auklėti, primygtinai patarti kitam asmeniui, bet ir suprasti jį, įsiklausyti į jo poreikius, ieškoti kompromiso, taip ir vaikui reikia ne tik mūsų kalbėjimo, bet ir mūsų girdėjimo“, – pabrėžia Asmens sveikatos klinikos vaikų ir paauglių gydytoja psichiatrė Ieva Viltrakytė.

„Augindami mažą žmogų, tėvai turėtų augti kartu su savo vaiku, suprasti jo poreikius, matyti jo individualumą ir kurti tarpusavio santykį. Bet svarbiausia, kad šiame kelyje jie neprarastų savo pačių intuicijos“, – linki Asmens sveikatos klinikos vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Minialgienė.

„Visada dera prisiminti prisiminti, kad vaikų auklėjimo galutinis tikslas – ne turėti sau patogų žmogutį namuose, o subrandinti ir paruošti vaiką gyvenimui visuomenėje. Gyvenimas visuomenėje turi ribas, taisykles, įstatymus, tad vaikui svarbu, kad namuose irgi būtų aiškios taisyklės.

Tačiau ten, kur neperžengiamos ribos, svarbu suteikti vaikui laisvę: laisvę rinktis, laisvę kurti, o kartais ir laisvę klysti. Labai svarbu suteikti savo vaikui pamatinį pasitikėjimą savimi – tai mes galime padaryti girdami, drąsindami savo vaiką, primindami, kad jį mylime ir gerbiame, kad ir kas benutiktų“, – sako Asmens sveikatos klinikos medicinos psichologė Rugilė Kazlauskienė.

Visiškai saugiai ir anonimiškai

„Auginu be rykštės“ projekto tikslas – ne fiksuoti pažeidimus, ne smerkti, ne moralizuoti, o patarti ir padėti. Neretai tėvai, susiduriantys su vaikų auklėjimo problemomis, bijo kreiptis į specialistus poliklinikoje ar ugdymo įstaigoje, nes baiminasi būti apkaltinti už tai, kad nemoka prideramai tvarkytis, bijo būti įtraukti į „juoduosius sąrašus“, specialistų perduoti „vaikų teisėms“.

Kai kurie netgi bijo skambinti pasikonsultuoti telefonu – „Užfiksuos mano numerį, tada suras mane ir atims vaikus“. Net ir suvokiant, kad padėtis negera ir kad pagalba reikalinga, nedrįstama jos ieškoti, ir problema tik gilėja.

Portale lrytas.lt suteikiama galimybė užduoti rūpintį klausimą visiškai anonimiškai, be jokių asmens duomenų, netgi neparodant savo elektroninio pašto, vien prisistatant tikru ar išgalvotu vardu. Tereikia į laukelį specialiame projekto skydelyje, kurį rasite ir po šiuo straipsniu, įrašyti savo klausimą, ir mes jį gavę nedelsiant perduosime Asmens sveikatos klinikos specialistams.

Būtina suprasti, kad specialistų atsakymai, nemačius vaiko ir jo tėvų, nežinant visos situacijos, gali būti tik gana bendro pobūdžio, tad rašydami klausimą stenkitės kuo plačiau ir išsamiau apibūdinti savo problemą.

Asmens sveikatos klinikos specialistų atsakymai bus publikuojami lrytas.lt „Gyvenimo būdo“ skyrelyje „Vaikai“ bei specialiame „Auginu be rykštės“ skirtuke – nuo klausimo pateikimo tai gali užtrukti keletą dienų.

Atminkite, kad faktas, jog susiduriate su auklėjimo problemomis, nereiškia, kad esate blogi tėvai. Blogi tėvai tie, kurie neieško būdų jas spręsti. Jau vien tai, jog atsivertėte šį straipsnį, rodo, kad nesate abejingi.

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.