Vaikų sveikata, Vaikų teisių apsauga

SMURTO PRIEŠ VAIKUS PREVENCIJOS PAGRINDAS – BENDROS ŠEIMŲ, BENDRUOMENIŲ IR SPECIALISTŲ PASTANGOS

Šiandien, lapkričio 19 d., minint Pasaulinę smurto prieš vaikus prevencijos dieną, Lietuvoje pastebima, kad smurto atvejų prieš vaikus ir nukentėjusių nuo jo nepilnamečių skaičius šiek tiek mažėja.

Bendra smurto prieš vaikus statistika

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) duomenimis, pateiktais miestų ir rajonų savivaldybių administracijų Vaiko teisių apsaugos skyrių, per devynis šių metų mėnesius 849 smurto atvejais nukentėjo 809 vaikai. Pernai per visus metus 1238 smurto atvejų metu nukentėjo 1192 vaikai, 2013 m. 1454 atvejais – 1365 vaikai.

Nors dalis visuomenės vis dar linkusi diskutuoti dėl psichologinio smurto, siedama jį su vaikų auklėjimo stiliumi, pastebėtina, kad vis dėlto daugiausia pasitaiko psichologinio ir fizinio smurto, kas atitinkamai sudaro pusę ir 44 procentus visų smurto prieš vaikus atvejų. Neretai smurto aukos būna 10–14 metų vaikai. Daugiau smurtaujama kaime nei mieste.

87 procentai smurtaujančiųjų prieš vaikus – artimi suaugusieji, t. y. tėvai, vienas iš tėvų, seneliai, pilnamečiai broliai, seserys ir kiti.

Ypatingi atvejai

Taip pat Tarnyba gauna informaciją apie ypatingus atvejus šeimose, globėjų (rūpintojų) šeimose, šeimynose ir globos institucijose. Ypatingi atvejai yra atvejai, kada sužalojama vaiko sveikata ar atimama gyvybė, taip pat jie susiję su galima seksualine prievarta, prekyba vaikais, nelaimingais atsitikimais bei savižudybėmis. Visi minėti atvejai būna žinomi policijai.

Per šių metų devynis mėnesius 126 atvejais nukentėjo 143 vaikai, augantys šeimose. 2014 m. tokių atvejų buvo 179 (nukentėjo 195 vaikai).

Minėtais atvejais vaikai dažniausiai patyrė seksualinį ar fizinį smurtą nuo šeimos narių. Pastarieji neretai smurtauja, būdami neblaivūs. Taip pat prieš vaikus smurtauja ir svetimi pažįstami suaugusieji (motinų sugyventiniai, draugai, kaimynai ir kiti).

Ypatingų atvejų metu nukentėjusių nuo smurto vaikų, augančių pilnose ir nepilnose šeimose, skaičius maždaug toks pats (atitinkamai 50 ir 45 proc.). Didžioji dalis ypatingų atvejų (70 proc.) užfiksuoti ne socialinės rizikos šeimose. Jos vaiko gerovės srities specialistams iki tol nebuvo žinomos.

Vaikų globos institucijose iš 112 nukentėjusių ypatingų atvejų metu vaikų nuo seksualinio smurto nukentėjo 27 nepilnamečiai, o nuo fizinio smurto – 24. Prieš vaikus dažniausiai smurtavo tos pačios globos įstaigos, svetimi nepilnamečiai ar pažįstami suaugę asmenys.

Pagalba ir prevencija

Daugeliu šių atvejų vaikams nedelsiant pagal poreikį teikta skubi medicininė, psichologinė ar socialinė pagalba. Dažnai yra sudaromi ir nuosekliai įgyvendinami Pagalbos nukentėjusiajam ar smurtavusiajam planai. Pastarajam teikiant paslaugas, siekiama, kad jo smurtas nesikartotų.

Paprastai smurtą patyrusiems vaikams ir jų šeimos nariams pagalba organizuojama ir teikiama jų gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje, nors kartais dėl būtinos pagalbos tenka vykti ir į kitą savivaldybę. Smurto aukoms padeda vaiko teisių apsaugos specialistai, teisėsaugos, medicinos, globos įstaigų, mokyklų, krizių centrų, nevyriausybinių organizacijų ir kitų įstaigų darbuotojai.

Tarnyba, įgyvendindama Nacionalinės smurto prieš vaikus prevencijos ir pagalbos vaikams programos ir Vaiko gerovės 2013–2018 m. programos priemones, trečius metus inicijuoja ir organizuoja vaiko teisių apsaugos srityje dirbantiems specialistams smurto prieš vaikus artimoje aplinkoje prevencijos, intervencijos bei kontrolės, remiantis komandinio darbo principais, klausimais mokymus.

„Vaiko tėvai, globėjai (rūpintojai) ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą taip pat skatinami būti atsakingiems ir siekti, kad vaikas būtų apsaugotas nuo bet kokio smurto, – sako Tarnybos direktorė Alina Jakavonienė. – Jų nuolatinė pareiga – suteikti vaikams, atsižvelgiant į jų amžių ir vystymąsi, informaciją apie galimą smurtą, pavojus, atitinkamą elgesį, reakciją į bendraamžių ar suaugusiųjų tam tikrus veiksmus jų atžvilgiu ir pan. O savivaldybių administracijų Vaiko teisių apsaugos skyriai turėtų įvertinti situaciją, ar vaiko atstovai pagal įstatymą, atsisakę priimti vaiko teisių apsaugos specialistų siūlomą pagalbą nuo smurto nukentėjusiam nepilnamečiui ir jo šeimai, organizuoja ją patys. Be to, ir bendruomenių atstovai, kiekvienas žmogus, pastebėjęs skriaudžiamą vaiką, nedelsdamas turėtų apie tai pranešti policijai, vaiko teisių apsaugos ir kitoms atitinkamoms institucijoms.“

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.