Strazdaneles
APŽVALGOS, Knygos vaikams ir jaunimui, Pramogos vaikams, Straipsniai apie vaikų ugdymo įstaigas, Vaikai/šeima

Samas pavydi šiuolaikiniams vaikams knygų įvairovės ir grožio

Ką tik praūžusios Vilniaus knygų mugės metu leidykla „Muzikija“ į Vaikų sceną pakvietė visą būrį pramogų pasaulio asmenybių. Renginyje dalyvavo gyvenimo kelią atradę, solidūs žmonės: aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis, prodiuseris Saulius Urbonavičius – Samas, grupės „G&G sindikatas“ narys, rašytojas Kastytis Sarnickas – Kastetas, dainininkė Veronika Povilionienė, džiazo atlikėjai Skirmantas Sasnauskas ir Vita Rusaitytė. Jie visi sveikino puikius Lietuvos vertėjus, dėkojo už padovanotą vaizduotės raktą – skaitytas geriausias pasaulinės klasikos knygas vaikystėje.

Renginio dalyviai, klausydamiesi paveikslėlių knygos veikėjo „Knygų vaiko“ pasakojimo, pasidalino mintimis apie vaikų ir jaunimo knygas, papasakojo savo skaitymo patirtis. Vytautas Rumšas prisipažino, kad vaikystėje mintinai mokėjo japonų pasaką „Isumbosis“. O vėliau dar kelis sykius grįžo prie Ch. Dickens romano „Didieji lūkesčiai“, kuriuos vertė Virgilijus Čepliejus. Aktoriaus jautrūs padėkos žodžiai išreikšti vertėjo žmonai Aldonai, nes vertėjas dėl ligos negalėjo atvykti.

Vytautas Rumsas

Paveikslėlių knygos „Knygų vaikas“ atgiję puslapiai ekrane padėjo grupės „G&G sindikatas“ nariui Kastetui prisiminti, kad vaikystėje didžiausias lobis – indėnų nuotykiai. „Knygos buvo tokios įtraukios, tad tekdavo skaityti slapta po antklode. Tėvai drausdavo skaityti.“ Teikdamas keramikės, floristės Jurgitos Jurėnienės kompoziciją vertėjai Irenai Aleksaitei už paauglystės knygą „Frankenšteinas“, neseniai savo knygą išleidęs, Kastetas paatviravo: „Norėčiau, kad ir mane kas nors, kada nors išverstų.“

Menininkas Saulius Urbonavičius – Samas pasakojo: „Mano vaikystėje nebuvo tokios knygų gausos, labiausiai mėgau žiūrėti knygų iliustracijas. Taip pradėjau skaityti. Pavydžiu šiuolaikiniams vaikams knygų įvairovės ir grožio. Skaitykite ir džiaukitės!“

Paklaustas, ar skaito savo vaikams, Samas nedvejojo: „Tėčiai skaito knygas vaikams ir tai daro geriau negu mamos!“ Žinomo prodiuserio, menininko pareiškimas audringais plojimais palaikytas tiek vaikų, tiek tėčių. Saulius Urbonavičius – Samas dėkojo už mėgstamiausią knygą – spalvingą ir nepaprastą Beatrix Poter „Pasaka apie Triušį Petriuką“ – vertėjui Viltarui Alksnėnui. Vertėjas palinkėjo lietuvių autoriams būti išverstiems į kuo daugiau kitų kalbų.

Džiazo atlikėjų Skirmanto Sasnausko ir Vitos Rusaitytės muzikinė improvizacija padėjo žiūrovams ir dalyviams pabėgti iš dalykinių faktų į vaizduotės pasaulį. O nepakartojamai Veronikai Povilionienei pradėjus dainuoti lopšines, mažieji žiūrovai susibūrė aplink ją ir kartu niūniavo.

Leidykla „Muzikija“ dėkojo dainininkei už lietuviškumo sklaidą pasaulyje ir šilkinius lietuviškų lopšinių debesėlius, kurie puikuojasi „Knygų vaiko“ puslapiuose. Išties, yra kuo didžiuotis, lietuviškas „Knygų vaiko“ leidimas įtrauktas į Bodleian bibliotekos kolekciją, tad Oksforde galima rasti ir lietuviškas lopšines.

Muzikinija

Oliver Jeffers ir Sam Winston paveikslėlių knyga „Knygų vaikas“ vertinama kaip odė vaikų ir jaunimo literatūrai, susišlavusi gausybę apdovanojimų. 2016 m. „Goodreads“ top’uose nominuota kaip geriausia metų paveikslėlių knyga. Tais pačiais metais išrinkta „The New York Times“ bestseleriu savo kategorijoje. 2017 m. Tarptautinėje Bolonijos knygų mugėje laimėjo geriausios vaikų literatūros knygos titulą. 2019 m. Bodleian biblioteka įsigijo visus šios knygos vertimus, nes tai – ne tik nuostabi paveikslėlių knyga. Tai – genialių menininkų darbas, vertas būti kiekvieno bibliofilo kolekcijoje.

Knygos vertėja, karliaus Sedžongo instituto vadovė Lora Tamošiūnienė palinkėjo „kiekvienam atrasti duris į knygų pasaulį. Tai padeda augti asmenybei.“

Renginio organizatorės – muzikos pedagogė, „Strazdanėlių“ vadovė Sonata Latvėnaitė Kričenienė ir leidyklos „Muzikija“ vadovė Indrė Šeputienė – paklaustos, kodėl pasirinkta renginio tema pagal „Knygų vaiko“ temą, sutartinai teigė: „Vaikai verti geriausių knygų, geriausios muzikos ir meno kūrinių, įkvepiančių susitikimų su įdomiais žmonėmis. Tai skatina sužinoti, analizuoti – puikus kontekstinis ugdymas. Genialių kūrėjų „Knygų vaikas“ ne tik vaikus kviečia nerti gilyn į žodžių jūrą“.

www.strazdaneles.tk

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.