Vaikai/šeima, Vilnius

S. Skvernelio dukra lanko prestižinę mokyklą, į kurią nepatenka šalia gyvenantys vaikai

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis su šeima jau ilgus metus gyvena Vilniaus rajone esančiame Smiglių kaime, kuris žiniasklaidoje prieš prezidento rinkimus vadintas prestižine vieta. Tačiau vieno pagrindinių valstybę valdančių asmenų, prieš tai buvusio ir vidaus reikalų ministru, ir generaliniu komisaru, dukra lanko prestižinę progimnaziją Lazdynuose, į kurią patekti negali net šalia gyvenantys vaikai.

Ar S. Skvernelis – lygesnis už lygius, pasinaudojo savo padėtimi, kad atžala galėtų lankyti gerai vertinamą progimnaziją, į kurią laukiančiųjų – visa eilė? Tokius klausimus kelia Lazdynuose gyvenantys tėvai.

Anot jų, situacija su premjeru kelia emocijas ir pyktį. Tarp tėvų viena geriausiai vertinamų mokyklų Lazdynų mikrorajone yra iki 9 klasės mokinius ugdanti progimnazija. Kad atžala patektų į gerą reputaciją turinčią mokymo įstaigą, nori ne vienas lazdynietis, tačiau mokykla – ne guminė, visų norinčių nesutalpins.

Dideles viltis patekti į šią progimnaziją turi arti šios mokymo įstaigos gyvenantys tėvai, tačiau S. Skvernelio atvejis jiems – tarsi akibrokštas. Nors ministras pirmininkas gyvena ne Lazdynuose ir net ne Vilniaus mieste, jo dukra nuo 2016-ųjų lanko šią mokyklą.

Alfa.lt nusprendė nenurodyti mokyklos pavadinimo, kurią lanko premejero dukra, tačiau jis redakcijai žinomas.

Vieša paslaptis

Kad S. Skvernelį tėvai įtaria galėjus ne visai teisėtai gauti vietą gerai vertinamoje mokykloje, sužinoti pavyko per visišką atsitiktinumą – dėmesį prieš metus patraukė įvairiuose interneto portaluose po naujienomis, susijusiomis su S. Skverneliu, pasirodantys pavieniai komentarai, kuriuose išreiškiamas nepasitenkinimas dėl to, kad premjerui pavyko gauti savo atžalai vietą prestižinėje progimnazijoje.

Internete – skundai dėl S. Skverneliui tekusios mokyklos© Alfa.lt

Tačiau mokykla, apie kurią būdavo kalbama, niekada nebuvo nurodoma, todėl teko imtis tyrimo.

Pirmasis žingsnis buvo tiesiai šviesiai paklausti S. Skvernelio, į kurią mokyklą premjeras leidžia dukrą. Per ketverius valstybės valdymo metus S. Skvernelis parodė, kad bendravimas su žiniasklaida jam nėra pats maloniausias užsiėmimas, o ir susisiekti su Vyriausybės vadovu nėra lengva, todėl klausimas apie mokyklą buvo užduotas vienam artimiausių S. Skvernelio aplinkos žmonių – ministro pirmininko patarėjui Tomui Beržinskui.

Praėjusį lapkritį susisiekus su T. Beržinsku telefonu, S. Skvernelio patarėjas teigė paklausiantis paties premjero, ar šis sutiks atskleisti tokią informaciją. Šioje situacijoje S. Skvernelis turėjo du kelius – būdamas viešas asmuo, galėjo atskleisti, kokią mokyklą lanko jo dukra, kaip į ją pateko, kiek jis pats prisidėjo prie mokyklos pasirinkimo ir patekimo į ją. Tačiau premjeras pasirinko antrą kelią – T. Beržinskas vėliau telefonu informavo, kad S. Skvernelis nesutinka atskleisti mokyklos, kurią lanko jo dukra, vėliau jau oficialiai tokį pareiškimą atsiuntė e. paštu.

„Kaip irgi minėjau telefonu – tokia informacija nebus teikiama.

Dar norėčiau pridurti (tai irgi galite cituoti): nepaisant fakto, kad premjeras yra viešas asmuo, jo šeima – ypač nepilnamečiai vaikai – turi teisę į privatumą. Prašyčiau šią teisę gerbti“, – rašė T. Beržinskas.

T. Beržinskas, S. Malinauskas, S. Skvernelis © Paulius Peleckis / Fotobankas

Pastarasis leitmotyvas – apeliuoti į vaikus, jų privatumą, ignoruojant, kad S. Skvernelis yra viešas asmuo, itin įtakingas politikas ir būtent jis kaip tėvas, o ne dukra, pasirinko mokyklą ir sudarė su ja mokymo sutartį – vėliau šiame tyrime kartojosi dar ne kartą.

Mūru už premjero privatumą

Oficialiai tai niekur nėra parašyta, tačiau besidomintys politika žino, kad S. Skvernelis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Laisvės partija nėra itin artimos ir draugiškai sutariančios politinės jėgos. Dar daugiau – apie priešpriešą tarp Vyriausybės ir Remigijaus Šimašiaus valdomos Vilniaus miesto savivaldybės kalba pliažo Lukiškių aikštėje istorija, įvairiomis progomis skriejanti kritika viena kitos atžvilgiu.

Tačiau ėmus domėtis, kur galėtų mokytis S. Skvernelio dukra, Vilniaus miesto savivaldybės administracija mūru stojo už premjero privatumą.

Iš pradžių pavyko neoficialiai išsiaiškinti, kad savivaldybė turi duomenis, su kuriomis ugdymo įstaigomis sutartis yra sudarę konkretūs tėvai. Tačiau tiesiai raštu paklausus, su kuria ugdymo įstaiga ryšių turi S. Skvernelis, prisidengta Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu (BDAR). „Šiuo atveju galioja BDAR, todėl tokios informacijos savivaldybė pateikti negali“, – rašė Vilniaus savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Kolkaitė.

Savivaldybės darbuotojos nepalenkė netgi argumentai, kad BDAR visiškai nereglamentuoja ministro pirmininko, vieno svarbiausių asmenų valstybėje, ir, be kita ko, viešo asmens, duomenų slėpimo. „BDAR taip pat yra ir apie tai, kad nebūtų neteisėtai renkami asmens duomenys. Savivaldybė neturi pagrindo rinkti privačių asmens duomenų, nesusijusių su savivaldybės veikla, tuo labiau vaiko privačių duomenų ir juos viešinti“, – rašė N. Kolkaitė.

Prieš kelias savaites netikėtai teko prašymą Vilniaus miesto savivaldybei pakartoti, mat po rugsėjo pirmosios įtarimų dėl privilegijų gaunant mokyklą sukėlė ne tik S. Skvernelis, bet ir dar vienas politikas, šiuo metu dirbantis Seime.

Šįkart savivaldybė surado kitą priežastį neatskleisti, kur tautos išrinktieji įtaisė savo atžalas. „Vilniaus miesto savivaldybė nėra prašomų duomenų valdytojas ir, atsižvelgdami į tai, tokių duomenų pateikti negalime“, – atsakė jau kita Komunikacijos skyriaus specialistė Dovilė Ibianskaitė. Anot jos, duomenis apie moksleivius ir jų tėvus valdo tik pačios ugdymo įstaigos.

Panašios taktikos laikėsi ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KSŠ) valdoma Vilniaus rajono savivaldybė. „Ši informacija siejama su asmens duomenimis, kurių patikrinimas (tvarkymas) reglamentuotas BDAR 6 str. Be asmens sutikimo tokių duomenų pateikti tikrai negalime. Be to, neįžvelgiame viešojo intereso žinoti apie politiko vaikų mokymosi sutartis“, – rašė Vilniaus rajono savivaldybės Viešųjų ir tarptautinių reikalų skyriaus vedėja Jolanta Gulbinovič, paaiškinusi, kad negali suteikti informacijos.

Išaiškinti padėjo uniforma

Po ilgiau nei pusmetį trukusio tyrimo, kai duris užtrenkė ir kelios savivaldybės, ir pats S. Skvernelis, rodėsi, beliko nuleisti rankas. Tačiau praėjusį pirmadienį paaiškėjo, kad raktas į ministro pirmininko paslaptį ilgą laiką buvo po pat nosimi, tik tiek, kad akivaizdų įrodymą pastebėti greičiausiai pajėgūs tik tėvai, leidžiantys atžalas į mokyklą.

2016-aisiais portalas Lrytas.lt paskelbė žinutę apie tai, kad S. Skvernelis, tuo metu dar tik kandidatas į Seimą, susilaukė sūnaus, o dukrą išlydėjo į pirmą klasę. Pastaroji žinutė buvo iliustruota paties S. Skvernelio nuotrauka su dukra, kurią politikas prieš tai buvo paskelbęs feisbuke.

Ši nuotrauka ilgą laiką nieko nesakė, kol patirties turintys tėvai neatkreipė dėmesio į vieną detalę – S. Skvernelio dukra joje vilki mokyklinę uniformą, ant kurios, kaip įprasta, yra ir mokyklos emblema. Kiek pasirausus S. Skvernelio feisbuko profilyje pavyko aptikti ne tik minėtą nuotrauką, bet ir dar vieną iš mokykloje vykusios Rugsėjo 1-osios šventės, kurioje matyti ir daugiau vaikų, vilkinčių tokias pačias uniformas.

Nors kokybė nebuvo pati geriausia, padidinus nuotrauką pavyko įžiūrėti mokyklos emblemą. O galiausiai ėmus ieškoti, kuriai sostinės mokyklai priklauso ši emblema ir mokyklinė uniforma, paaiškėjo, kad S. Skvernelio dukra lanko prestižinę Lazdynų progimnaziją.

Aptarus šią naujieną redakcijoje, paaiškėjo netikėtas, bet labai naudingas sutapimas – mano kolegė, turinti dvynius berniukus, gyvena vos už 50 metrų nuo šios progimnazijos. „Ten visuomet buvo eilutė“, – sakė kolegė. Anot jos, ši ugdymo įstaiga išties turi gerą reputaciją tarp vietinių tėvų.

Kolegė taip pat neslėpė, kad ir pati norėjo, jog jos atžalos pakliūtų į šalia namų esančią mokyklą. „Tačiau gavome kitą mokyklą, iš kurios po penktos klasės eini į Vilniaus brigadą“, – apie „mažiau“ prestižinę mokymo įstaigą juokavo kolegė.

Ėmus domėtis, kokia gi mokykla susijusi su S. Skverneliu, paaiškėjo, kad norinčių patekti į šią progimnaziją išties netrūksta. Tv3.lt portale galima rasti dar 2012 m. publikuotą tekstą apie šią mokyklą, kuriame teigiama, kad norinčių mokytis prestižinėje progimnazijoje prieš aštuonerius metus buvo dvigubai daugiau, nei mokykla galėjo priimti. „Galimybė patekti į šią mokyklą – lyg laimėti loterijoje“, – rašoma tekste.

Informacija neteikiama

Pagaliau išsiaiškinus, kad S. Skvernelis išties, gyvendamas Vilniaus rajone, gavo vietą paklausioje Lazdynų progimnazijoje, antradienį premjero patarėjui T. Beržinskui parašiau dar vieną laišką, tik šįkart jau ne su klausimu, kokią ugdymo įstaigą lanko S. Skvernelio dukra, bet su prašymu, kad premjeras paaiškintų, kokiomis aplinkybėmis 2016-aisiais gavo vietą Lazdynuose esančioje mokykloje.

T. Beržinskas nieko neatrašė, tačiau trečiadienį priešpiet sulaukiau skambučio – skambino Vadovybės apsaugos tarnybos (VAT), buvusio Vadovybės apsaugos departamento, iš Vidaus reikalų ministerijos perėjusio S. Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės žinion, darbuotoja. Moteris sakė norinti pasikalbėti apie VAT turimus duomenis, kad galėjau su vaizdo kamera filmuoti šalia mokyklos, su kuria susiję VAT saugomi asmenys.

Su dviem VAT darbuotojais trečiadienį per pietus susitikau Lukiškių aikštėje. Telefone jie parodė vaizdo įrašą, iš kurio buvo matyti, kad pareigūnai išties buvo nufilmavę asmenį, kuris buvo su kamera arba su fotoaparatu (tačiau ne šio straipsnio autorių).

Pasišnekėjus su VAT darbuotojais paaiškėjo, kad juos domina ne tik asmuo, galimai filmavęs ar fotografavęs šalia VAT saugomų asmenų lankomos arba su jais susijusios mokyklos, bet ir mano domėjimasis S. Skverneliu ir jo dukros lankoma mokykla – tapo aišku, kad premjero atžala išties mokosi prestižinėje Lazdynų progimnazijoje, o VAT darbuotojai prašė atsižvelgti į tai, kad paskelbta informacija apie tai, kokią mokyklą lanko S. Skvernelio dukra, gali mažametei turėti labai blogų padarinių.

Aptarus šią situaciją redakcijoje, galiausiai buvo nutarta tikslios mokymo įstaigos neskelbti – svarbiausia šioje istorijoje ne tai, kokią konkrečią mokyklą lanko S. Skvernelio dukra, bet tai, kaip įtakingas politikas gavo vietą mokykloje, kuri veikia netgi kitoje savivaldybėje, nei gyvena premjeras.

O vėliau galiausiai parašė ir pats T. Beržinskas. Kaip paaiškėjo, S. Skvernelis nusprendė susilaikyti nuo komentarų.

„Jokia informacija, susijusi su nepilnamečiais premjero šeimos nariais, nėra ir nebus teikiama.

Priminsiu, kad Lietuvoje galioja Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas. Už šio įstatymo nuostatų pažeidimus numatyta atsakomybė.

Priminsiu ir tai, jog pagal galiojančius teisės aktus yra numatyta ir atsakomybė už tikrovės neatitinkančios, asmens garbę ir orumą žeminančios informacijos skleidimą, taip pat ir už šmeižtą“, – rašė T. Beržinskas.

Galimybė – minimali

Net S. Skverneliui nepaaiškinus patekimo į mokyklą Lazdynuose aplinkybių egzistuoja tikimybė, kad ministras pirmininkas sąžiningai, sėkmingai susiklosčius aplinkybėms, gavo galimybę dukrą leisti į gerą reputaciją turinčią progimnaziją. Norėdamas išsiaiškinti, ar tokia galimybė išties įmanoma, susisiekiau su už švietimą atsakingu Vilniaus savivaldybės vicemeru Vytautu Mitalu.

Anot vicemero, gyvenamoji vieta yra vienas pagrindinių kriterijų, pagal kurį vaikas gali pakliūti į mokyklą. Tačiau ne vienintelis.

„Registruodamasis žmogus turi prioriteto tvarka nurodyti iki trijų mokyklų, kuriose jis svarstytų pats mokytis arba savo vaiką vesti, ir viena iš tų mokyklų būtinai turi būti teritorinė, t. y. pagal kiekvienais metais patvirtinamą teritorinį mokyklų žemėlapį. Tada eina keletu etapų vykstanti atranka.

Žinoma, kad prioritetas – teritorinei mokyklai, bet, jei kitose mokyklose lieka vietų arba vaikas turi objektyvių pirmumo kriterijų, kurie yra numatyti Vilniaus miesto savivaldybės tvarkoje, jo galimybės papulti į mokyklą, kuri yra ne jam priskirtoje teritorijoje, yra geresnės“, – sakė V. Mitalas.

Susipažinus su naujausiu Priėmimo į Vilniaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas tvarkos aprašu, kurį savivaldybė patvirtino praėjusį vasarį, aiškėja, kad išties yra tam tikri pirmumo kriterijai, pagal kuriuos vaikas gali patekti į mokymo įstaigą, kuri yra ne šalia namų.

Pirmumo taškai suteikiami tiems vaikams, kuriuos augina vienas iš tėvų ar globėjų, vaikams iš daugiavaikių šeimų, socialiai remtinų šeimų, dvynukams ar trynukams, reikalingiems specialios priežiūros, turintiems vyresnių brolių ar seserų, kurie jau mokosi konkrečioje mokymo įstaigoje, taip pat tiems, kurie konkrečioje mokykloje jau lankė priešmokyklinio ugdymo užsiėmimus.

Tačiau išsiaiškinti, kiek naujoji priėmimo į mokyklas tvarka skiriasi nuo tvarkos, galiojusios 2016 m., nepavyko, o pagal dabartinius kriterijus S. Skvernelis vargiai gautų vietą Lazdynuose esančioje progimnazijoje – prasta socialine ir finansine padėtimi politikas skųstis negali, daugiavaikės šeimos taip pat neturi, kiti žinomi faktoriai taip pat neleidžia manyti, kad S. Skverneliui priklausytų pirmenybė eilėje į prestižinę progimnaziją, esančią Lazdynuose.

Įdomios aplinkybės

V. Mitalas patvirtino, kad Vilniaus rajone gyvenantys tėvai gali bandyti registruoti savo vaikus į mieste esančias mokyklas, tačiau tokiu atveju tenka susidurti su didele konkurencija. Įdomi aplinkybė – itin didelis vietų mokyklose trūkumas yra tuose rajonuose, kurie yra netoli Zujūnų seniūnijos – pastarojoje yra S. Skvernelio šeimos namais tapę Smigliai.

„Vilniaus rajone gyvenantys tėvai gali pretenduoti į mokyklas mieste, nėra niekur pasakyta, kad jie negali pretenduoti ar patekti. Tačiau patekti sunku.

Šiaurės vakariniame Vilniuje, Pašilaičiuose ar Pilaitėje, mokyklos natūraliai yra labai užpildytos ir iš rajono vaikams patekti yra labai mažos galimybės, pastaraisiais metais netgi jų nebuvo. O Naujojoje Vilnioje, ypač lenkiškose mokyklose, galimybių yra.

Vilniuje mes pustuščių mokyklų neturime, bet šios mokyklos nėra iki galo užpildytos“, – sakė V. Mitalas.

Papasakojus vicemerui, kodėl išties susidomėta kriterijais, pagal kuriuos skiriamos mokyklos, politikas patvirtino, kad Lazdynuose esanti progimnazija, kurią lanko S. Skvernelio dukra, turi gerą vardą. „Tikrai gana jau ilgą laiką užtikrina tikrai kokybišką ugdymą, ji yra populiari“, – sakė V. Mitalas.

Pokalbio metu švietimą kuruojantis sostinės vicemeras atkreipė dėmesį į dar kelias aplinkybes – viena, šalia Lazdynų plečiasi naujas Lazdynėlių rajonas, Bukčių gyvenvietė, kurių gyventojai taip pat pretenduoja į Lazdynuose esančias mokyklas ir pailgina laukiančiųjų eiles. Antra, itin didelė konkurencija būna tuomet, kai į mokyklą nori patekti ne ugdymo įstaigas keičiantys vyresniųjų klasių mokiniai, bet tik pradedantys mokinio kelią.

„Kaip įprasta pirmokai ar penktokai, kurie pradeda naują etapą, tai tose populiariose mokyklose yra sudėtinga – ten yra kamštis“, – sakė V. Mitalas.

Jau minėta Lrytas.lt publikacija, skelbta 2016 m., nurodo, kad S. Skvernelis dukrą tuomet išleido į pirmą klasę.

Baigdamas pokalbį vicemeras taip pat pabrėžė, kad priimant mokinius lemiamą žodį netgi šiuo metu taria pačios mokyklos.

„Mes, turėdami elektroninę registracijos sistemą mokykloms, surenkame prašymus ir juos pagal prioritetus persiunčiame mokykloms. Mokyklos iki pat šios minutės pačios turi savo priėmimo komisijas, kurių sprendimais ir vadovaujasi. Tai nėra tokia centralizuota sistema, kaip yra su darželiais“, – sakė V. Mitalas.

Elektroninė registracija į Vilniaus mokyklas pradėta vykdyti tik 2018 m. 2016-aisiais, kai S. Skvernelio dukra pateko į prestižinę Lazdynų progimnaziją, sužiūrėti, ar gerose mokyklose vietas gauna tikrai tie, kurie turi pirmenybę, buvo sunkiau.

Dominykas Griežė

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.