Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Reikalavimų tironija

Apie reikalavimų tironiją pirmoji prakalbo Karen Horni, žinoma amerikiečių psichologė. Visą vaikystę ir jaunystę ji jautė nerimą ir abejones, susijusias su išvaizda. Ji laikė save nepatrauklia moterimi ir laikui bėgant nutarė kompensuoti savo „ydą“. „Kadangi negalėjau tapti gražia, nutariau tapti protinga“. – prisipažino moteris. Ji kentė depresiją ir netgi bandė žudytis.

Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, kiekvienais metais maždaug 800 000 žmonių baigia gyvenimą savižudybe. Kiekvienai įvykusiai savižudybei tenka žymiai daugiau bandymų žudytis atvejų. 79% savižudybių tenka šalims su žemu ir vidutiniu pajamų lygiu.

Tačiau grįžkime prie reikalavimų tironijos, apie kuria kalbėjo Horni. Ja nepasitikėti nėra jokio pagrindo: moteris žino, apie ką kalba.

Vidinės žmonių nuostatos neretai turi prievartinį pobūdį. Amerikiečių psichologas ir kognityvinis terapeutas Albertas Elisas teigia, kad bet kokioje nerimo situacijoje, patiriant depresiją ar kitas emocines problemas, visada reikia ieškoti žodžių „privalau“, „jaučiu pareigą“.

Jis išskiria tris destruktyvias nuostatas, kurios veda į emocines problemas ir sutrikimus.

  • Aš privalau;
  • Jūs privalote;
  • Man privalo.

Panagrinėkime šias nuostatas detaliau.

Aš privalau. Privalau daryti tai, kas gerai ir/arba susilaukti man svarbių žmonių pritarimu, nes kitaip būsiu niekam tikęs žmogus.

Jūs privalote. Privalote skirti man dėmesio ir elgtis su manimi teisingai. Neturite teisės manęs nuvilti ar skaudinti. Priešingu atveju esate blogas žmogus.

Man privalo. Man turi būti pateikti tie dalykai ir suteiktos tos gyvenimo sąlygos, kokių man norisi. Turiu būti atribotas nuo visų nemalonumų. Priešingu atveju gyvenimas tampa nepakeliamas.

Nuostatos „aš privalau“, „jūs privalote“ ir „man privalo“ provokuoja nerimą ir depresiją, kadangi pagrįstos iracionaliais įsitikinimais.

Maža mergaitė auga ir mato, kad svarbiausia yra išoriškas patrauklumas, garantuojantis moterišką sėkmę gyvenime. Graži išvaizda garantuoja geresnį, komfortiškesnį gyvenimą. Atveria daugiau galimybių. Per sėkmingą ir pasiturintį vyriškį, savaime aišku. Graži išvaizda garantuoja pasisekimą vyrų tarpe ir galimybę pasirinkti iš jų būtent tą, kuris užtikrins gerą gyvenimą.

„Privalau būti graži“. – susiformuoja nuostata tokiai moteriai.

Laikui bėgant, ji supranta, kad genetika prieštarauja tokiai nuostatai ir realybė atitrūksta nuo lūkesčių. Kas sukelia didžiulį nerimą.

Dauguma pernelyg didelį svorį turinčių žmonių kenčia klinikinę depresiją ir su nerimu susijusius sutrikimus.

Moteris iš visų jėgų stengiasi kontroliuoti viską, ką aprėpia jos reikalavimų sau, visų tų „privalau“ tironija, juk ji „privalo“ būti patraukli. O tai tik sustiprina jau ir taip labai galingą nerimą. Numesti svorio, kaip žinia, pasiseka tik labai nedideliam procentui žmonių. Ir dar mažiau žmonių tą numestą svorį išsaugo ilgesniam laikui. Dėl to „privalau“ tironija nesustoja.

Panagrinėkime iracionalias nuostatas, paėmę pavyzdžiu moterį.

Aš privalau. Moteris nusprendžia, kad „privalo būti seksuali ir patraukli priešingai lyčiai“. Kitaip neturės normalaus gyvenimo.

Jūs privalote. Moteris įsitikinusi, kad jeigu ji graži ir patraukli, tai visi aplinkui privalo atitinkamai su ja elgtis ir daryti viską, ko jai norisi ir ko yra verta.

Man privalo. Moteris įsitikinusi, kad pats gražios ir seksualios išvaizdos faktas turi garantuoti jai meilę ir sėkmę gyvenime. Išvaizda turi padėti pritraukti teisingą vyriškį, kuris privalės suteikti jai visa tai, ko jai norisi ir ko, kaip jai pačiai atrodo, yra verta.

Nesėkmės ir nerimas

Realus gyvenimas skiriasi nuo iracionalių nuostatų. Vienintelis dalykas, kurį gali duoti visi tie reikalavimai sau ir kitiems – nerimą ir emocinius sutrikimus.

Svarbu suprasti tokias savo nuostatas ir jas pakeisti. Transformuoti į racionalias.

Pavyzdžiui: „Norėčiau būti grakšti ir patraukli ir susirasti gerą vyriškį. Bet jeigu šito nenutiks, katastrofos nepatirsiu“.

Arba: „Norėčiau įkurti verslą ir greitai užsidirbti daug pinigų. Bet jeigu nesigaus, nuo to nenumirsiu ir išmėginsiu ką nors kito“.

Ir tai absoliučiai skiriasi nuo „Aš turiu būti grakšti, nes kitaip nesusirasiu pasiturinčio vyriškio. Tada būsiu priversta pati dirbti ir prastai gyvensiu. Aš šitaip neišgyvensiu! Esu verta tik geriausio!“

Toks požiūris veda vien į nusivylimus ir depresiją. Dėl to pasinaudokite protingu Alberto Eliso patarimu: jei pajutote nerimą ir depresiją, pradėkite ieškoti galvoje užsislėpusių „privalau“.

Informacijos šaltinis: http://seimairnamai.eu

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.