Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Psichologinis klimatas šeimoje keičia gyvenimą

Jei apklaustume šiuolaikinius, o ir ankstesnių kartų tėvus, paaiškėtų, kad dauguma jų niekada gyvenime nesusimąstė, kad egzistuoja toks dalykas kaip šeimos psichologinis klimatas. Ir, žinoma, niekada negalvojo, kaip jis įtakoja vaikų vystymąsi bei jų gerovę ateityje.

Taip pat dauguma šių žmonių niekada negalvojo, jog psichologinis, arba, kaip dar jis vadinamas – emocinis klimatas šeimoje daro poveikį ir jiems patiems – tėvams.

Kas yra psichologinis klimatas

Tikslaus šios sąvokos apibrėžimo nėra. Paprasta kalba galima būtų pasakyti, kad psichologinis klimatas – tai pojūčiai, emocijos, kuriuos jaučia šeimos narys arba svečias, apsuptas tos šeimos narių. Ar džiaugiasi tos šeimos nariai, būdami kartu, ar jaučia vienas kitam šiltus jausmus, o gal atvirkščiai – jausmai šalti? Ką jie kalba vienas apie kitą, ar stengiasi praleisti laiką drauge ir t.t. Ar jaučia vienas kito palaikymą, ar jaučiasi saugūs šeimos rate? Visi išvardinti požymiai, o ir daugybė kitų, negali likti nepastebėti, žvelgiant atidžiu žvilgsniu. Jie būtinai išduos ir apnuogins visus šeimyninio gyvenimo užkulisius.

Kam jis daro įtaką

Bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo narių skaičiaus, psichologinis klimatas vaidina svarbiausią vaidmenį. Jis daro įtaką šeimos narių psichologinei ir fizinei sveikatai, įtakoja gyvenimo trukmę. Be to, psichologinis klimatas labai svarbus visų šeimos narių asmenybės vystymosi ir augimo prasme, pradedant pačiais mažiausiais nariais.

Psichologinė sveikata

Teigiamas emocinis fonas neišvengiamai pozityviai veikia šeimos narių psichologinę sveikatą. Tai pasakytina visų pirma apie tai, su kuo žmogui asocijuojasi bendras laiko leidimas šeimos rate. Jei grįžęs namo iš darbo ar mokslų žmogus patenka į meilės ir tarpusavio supratimo atmosferą, šis dalykas visiškai natūralus – po įtemptos darbo dienos šeima padeda jam atsipalaiduoti, atsikratyti streso.

O jeigu namuose nėra teigiamų emocijų ir ramybės, žmogui buvimas šeimos rate taps dieną darbe patirto streso tęsiniu, o tai anksčiau ar vėliau įvarys jam depresiją.

Fizinė sveikata

Psichologinės problemos – viena svarbiausių kūniškų ligų priežastis. Jei šeimoje tvyro negatyvus psichologinis klimatas, jos nariams payra nervai dėl nesibaigiančių konfliktų. O paskui nervus neišvengiamai atsėlins ir fizinės ligos.

Bene labiausiai paplitę negalavimai, susiję su ištampytais nervais ir psichologinėmis problemomis – virškinimo sutrikimai. Pradedant gastritu, opa ir baigiant dermatologiniais susirgimais – visa tai gali turėti psichologines priežastis.

Ir, atitinkamai, teigiama psichologinė situacija šeimoje išsaugos ne tik nervų sistemą, bet ir kitų organų sveikatą.

Gyvenimo trukmė

Kaukazo tautos (gruzinai, armėnai ir kt.) garsėja pasaulyje savo ilgaamžiais. Viena iš svarbių ilgaamžiškumo paslapčių – pagarba senoliams, su visais iš to išplaukiančiais rezultatais. Pagal kalnų įstatymus gyvenantys žmonės gerbia savo senukus, rūpinasi jais, tariasi, daro viską, kad garbaus amžiaus žmogus jaustųsi reikšmingas, priklausantis šeimai ir visuomenei.

Tokie santykiai suformuoja aplink senukus psichologinį klimatą, kurio kartais taip trūksta kitose tautose ir šalyse.

Asmenybės augumas ir sėkmė sociume

Ar verta sakyti, kad jeigu žmogus jaučia puikią emocinę būseną, meilę ir palaikymą, jeigu juo tiki artimieji, jis pajaus įkvėpimą, turės daugiau energijos pasiekimams – tiek darbuose, tiek kūryboje ar moksluose.

Užaugę prastame psichologiniame klimate vaikai, kaip taisyklė, tampa mažiau sėkmingi gyvenime. Tas pats pasakytina apie suaugusius, kurių šeimose psichologinis klimatas dėl kokių nors priežasčių tapo nepalankus.

Kaip pagerinti situaciją

Nuo pat pradžių šeimyninių santykių klimatas priklauso nuo porą sudariusių žmonių brandos ir jausmų, nuo jų atsakomybės, pasiryžimo palaikyti vienas kitą, padėti vienas kitam, o paskui – dar ir vaikams.

Tuo atveju, jeigu šeima jau yra, o psichologinis klimatas, atrodytų, jau galutinai sugadintas, būtina smarkiai padirbėti su klaidomis.

Visų pirma šeimos nariai turėtų išanalizuoti ir suprasti kiekvieno iš jų poreikius bei norus, garsiai išsakyti savo turimas pretenzijas vienas kito atžvilgiu. Tokio dialogo pagalba galima paieškoti aukso viduriuko tarpusavio santykiuose. Kuris patenkins visus.

Despotizmas šioje situacijoje nieko gero neduos.

Informacijos šaltinis: https://seimairnamai.eu/psichologinis-klimatas-seimoje-keicia-gyvenima/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.